PARKEN (Tipsbladet): Granit Xhaka er en stor stjerne på fodboldbanen, og så har han et iltert temperament.
Det blev de godt 26.000 tilskuere i Parken torsdag aften vidner til fra første parket, da den schweiziske midtbanespiller fik rødt kort i Nations League-kampen, som Danmark vandt 2-0.
Xhaka rasede i forbindelse med Patrick Dorgus 1-0-scoring, og få minutter senere blev han sendt i omklædningsrummet for en alt for sen tackling på Pierre-Emile Højbjerg.
Joachim Andersen kender Granit Xhaka fra mange kampe i Premier League, og det kommer ikke bag på ham, at schweizeren endte i fokus på den måde, som tilfældet var i Parken.
– Det er en topfodboldspiller, men han er også en bisse. Vi kender jo Granit, og han kan godt gå til den engang imellem og blive lidt arrig på banen. Det er sådan, det er. Han er en spiller, jeg har utrolig meget respekt for, og nogle gange kan man godt miste hovedet.
– Jeg synes, han har været dygtig til at bevare roen i mange år, men i dag mistede han lidt hovedet, siger Joachim Andersen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Den schweiziske vrede retter sig især mod det faktum, at danskerne ikke sparkede bolden ud i forbindelse med angrebet, der endte med Patrick Dorgus scoring til 1-0. Et andet sted på banen lå gæsternes angriber Breel Embolo skadet.
– Der er jo ingen grund til at sparke bolden ud. Reglerne er, at man sparker bolden ud, hvis det er en hovedskade, og det var det ikke. Jeg er 100 procent sikker på, at de heller ikke havde sparket bolden ud, hvis det var omvendt, siger midtstopperen.
Danmark har bragt sig i spidsen af Nations League-gruppen efter første runde, hvor det andet opgør mellem Serbien og Spanien endte 0-0.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER