Kæk Joachim Andersen: ‘Xhaka er en bisse’

Joachim Andersen kender Granit Xhaka særdeles godt og mener, at den schweiziske stjerne tabte hovedet i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): Granit Xhaka er en stor stjerne på fodboldbanen, og så har han et iltert temperament.

Det blev de godt 26.000 tilskuere i Parken torsdag aften vidner til fra første parket, da den schweiziske midtbanespiller fik rødt kort i Nations League-kampen, som Danmark vandt 2-0. 

Xhaka rasede i forbindelse med Patrick Dorgus 1-0-scoring, og få minutter senere blev han sendt i omklædningsrummet for en alt for sen tackling på Pierre-Emile Højbjerg. 

Joachim Andersen kender Granit Xhaka fra mange kampe i Premier League, og det kommer ikke bag på ham, at schweizeren endte i fokus på den måde, som tilfældet var i Parken.

– Det er en topfodboldspiller, men han er også en bisse. Vi kender jo Granit, og han kan godt gå til den engang imellem og blive lidt arrig på banen. Det er sådan, det er. Han er en spiller, jeg har utrolig meget respekt for, og nogle gange kan man godt miste hovedet.

– Jeg synes, han har været dygtig til at bevare roen i mange år, men i dag mistede han lidt hovedet, siger Joachim Andersen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Den schweiziske vrede retter sig især mod det faktum, at danskerne ikke sparkede bolden ud i forbindelse med angrebet, der endte med Patrick Dorgus scoring til 1-0. Et andet sted på banen lå gæsternes angriber Breel Embolo skadet.

– Der er jo ingen grund til at sparke bolden ud. Reglerne er, at man sparker bolden ud, hvis det er en hovedskade, og det var det ikke. Jeg er 100 procent sikker på, at de heller ikke havde sparket bolden ud, hvis det var omvendt, siger midtstopperen.

Danmark har bragt sig i spidsen af Nations League-gruppen efter første runde, hvor det andet opgør mellem Serbien og Spanien endte 0-0. 





Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Det giver håb for fremtiden

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK