Kæk Joachim Andersen: ‘Xhaka er en bisse’

Joachim Andersen kender Granit Xhaka særdeles godt og mener, at den schweiziske stjerne tabte hovedet i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): Granit Xhaka er en stor stjerne på fodboldbanen, og så har han et iltert temperament.

Det blev de godt 26.000 tilskuere i Parken torsdag aften vidner til fra første parket, da den schweiziske midtbanespiller fik rødt kort i Nations League-kampen, som Danmark vandt 2-0. 

Xhaka rasede i forbindelse med Patrick Dorgus 1-0-scoring, og få minutter senere blev han sendt i omklædningsrummet for en alt for sen tackling på Pierre-Emile Højbjerg. 

Joachim Andersen kender Granit Xhaka fra mange kampe i Premier League, og det kommer ikke bag på ham, at schweizeren endte i fokus på den måde, som tilfældet var i Parken.

– Det er en topfodboldspiller, men han er også en bisse. Vi kender jo Granit, og han kan godt gå til den engang imellem og blive lidt arrig på banen. Det er sådan, det er. Han er en spiller, jeg har utrolig meget respekt for, og nogle gange kan man godt miste hovedet.

– Jeg synes, han har været dygtig til at bevare roen i mange år, men i dag mistede han lidt hovedet, siger Joachim Andersen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Den schweiziske vrede retter sig især mod det faktum, at danskerne ikke sparkede bolden ud i forbindelse med angrebet, der endte med Patrick Dorgus scoring til 1-0. Et andet sted på banen lå gæsternes angriber Breel Embolo skadet.

– Der er jo ingen grund til at sparke bolden ud. Reglerne er, at man sparker bolden ud, hvis det er en hovedskade, og det var det ikke. Jeg er 100 procent sikker på, at de heller ikke havde sparket bolden ud, hvis det var omvendt, siger midtstopperen.

Danmark har bragt sig i spidsen af Nations League-gruppen efter første runde, hvor det andet opgør mellem Serbien og Spanien endte 0-0. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

USA – Belgien

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

FCK tjener millioner på ung stopper

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Mexico – England

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Skyder stor FCM-historie ned