Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brasilien – Norge

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Portugal – Spanien

Mexico – England