Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 





‘Jeg har det ikke særlig godt’

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Lothar Matthaüs storroser dansker

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– De skal skille sig af med ham!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Det er fuldkommen meningsløst

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Det var fuldstændig galimatias!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Voldsom Franculino-spådom

Steve Cooper varsler store ændringer

Thomas Frank afviser at tale om det

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

AaB-talent prøver sig af i Italien

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’