Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 



Rangerer Eriksen over superstjerner

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Fælder dom over Norwich-danskere

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Nartey blæser alt modstand til vægs

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hold da op – den er helt gal

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

City-ejer sælger klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Det har taget røven på Steve Cooper

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!