Kæmpe sviner til Haaland: Blottet for klasse

Landsholdsspiller fra Gibraltar er bestemt ikke fan af Erling Braut Haaland, som nægtede at bytte trøje med øboernes anfører efter en landskamp.



Målt på antallet af sejre er det ikke nogen fest at være landsholdsspiller for Gibraltar, men spillerne fra miniputnationen får nogle oplevelser, som andre på samme niveau rent fodboldmæssigt kun kan drømme om. De får blandt andet mulighed for at dyste mod nogle af verdens bedste fodboldspillere.

Det skete så sent som tidligere på måneden, da Gibraltar mødte Norge i VM-kvalifikationen. Her stod øboerne over for superstjernen Erling Braut Haaland, men det var ikke nogen god oplevelse for Gibraltar-spillerne.

Dels fordi at Dortmund-angriberen skød underdogsene i sænk med et hattrick, men i endnu højere grad fordi, at Erling Braut Haaland er en træls type.

Det mener i hvert fald angriberen Reece Styche, der scorede Gibraltars enlige mål i 1-5-nederlaget. Han tørner til dagligt ud for Hednesford Town i Englands syvendebedste række.

Han fortæller, at Haaland afviste at bytte trøje med Gibraltars anfører Roy Chipolina. Det skete, da de to nationer tørnede sammen i marts, og det blev tilbagebetalt med en kold skulder i opgøret for halvanden uge siden. 

– Ingen af os ville have Haalands trøje, så vi afviste ham. I marts bad vores anfører Roy Chipolina om Haalands trøje, da vi mødtes i Gibraltar. Norge vandt 3-0, men Haaland scorede ikke, blev udskiftet efter en time og var i dårligt humør.

– Efter at de begge var blevet interviewet til TV, sagde Roy til ham “min lille søn er kæmpe fan af dig, vil du bytte trøje?”. Haaland kiggede bare på ham, grinede og gik sin vej, fortæller Reece Styche til The Sun.

Han mener, at den norske superstjerne ganske enkelt mangler den samme klasse uden for banen, som han besidder på grønsværen.

– Han kan købe meget, men han kan ikke købe klasse – måske er hypen i medierne steget ham til hovedet. Han havde mulighed for at redde en lille drengs dag, måned eller måske endda år, og han sagde nej. Så ingen ville have hans trøje i Oslo. Måske beholdt han den for at markere sit hattrick eller gav den til en norsk fan, lyder det fra Reece Styche.

I videoen i toppen af artiklen kan du se Erling Braut Haaland smadre Gibraltar med et hattrick for Norge. 



Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kæmpe gennembrud af Mattsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Medier i svime: Den bedste!

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En af sæsonens bedste transfers’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Hård kritik af FC København-stjerne

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’