HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer rasende.
Man har svært ved at forestille sig det.
Brian Riemer er flink, virker som en træner, der taler pænt til og om spillerne, og som i stedet for skæld ud tager en arm rundt om en spiller, når det ikke lige kører.
Men den nye danske landstræner kan faktisk godt være både rasende og benhård, hvis tingene ikke spiller.
Kasper Schmeichel havde Brian Riemer som cheftræner i Anderlecht, og han har derfor oplevet Riemer i det røde felt.
– Jeg husker flere gange, at han i pauser og efter kampe talte med store ord. Som træner skal man kunne begge dele, og det kan han i hvert fald. Der er et par gange, at jeg har ikke kunnet forstå, at han ikke har brækket hånden af at slå ting, siger Schmeichel med et skævt smil.
– Jeg har oplevet et par gange, hvor han ikke har været tilfreds. Det holder han nok til omklædningsrummet.
– Jeg kan skrive under på, at Brian godt kan skære igennem, fortæller landsholdsmålmanden til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Riemer blev efterfølgende spurgt ind til Schmeichels udtalelse.
– Jeg har nok slået foden en gang eller to. Det er passionen. Jeg er en krævende træner. Hvis man forventer det bedste af sig selv, har man også en tendens til at forvente det bedste af alle andre. I min verden er der kun 100 procent, og hvis jeg ikke ser det, bruger jeg mit temperament.
Den danske landsholdsmålmand mener, at Riemer besidder de helt rigtige kvaliteter, som en cheftræner skal kunne.
– Jeg har kun positive ting at sige om Brian fra min tid i Anderlecht. Jeg var spændt på at se, hvordan han håndterede erfarne spillere, når det nu var hans første job som cheftræner. Jeg glædede mig til at se, om han kunne sætte sig igennem over for de store spillere.
– Jeg kan godt lide, at Brian ikke giver særbehandling. Hvis han har en mening, lige meget hvem det er om, så siger han det også.
– Ærlighed og klarhed er ved at være en sjælden ting i moderne fodbold, men de her hold, der præsterer bedst, har det.
Tiden må vise, om Riemer har behov for at vise sit temperament, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle fortærer Faraoner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER