Kan blive rasende: Schmeichel har oplevet det

Kasper Schmeichel fortæller, at Brian Riemer kan vise stort temperament over for sine spillere.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer rasende. 

Man har svært ved at forestille sig det. 

Brian Riemer er flink, virker som en træner, der taler pænt til og om spillerne, og som i stedet for skæld ud tager en arm rundt om en spiller, når det ikke lige kører.

Men den nye danske landstræner kan faktisk godt være både rasende og benhård, hvis tingene ikke spiller. 

Kasper Schmeichel havde Brian Riemer som cheftræner i Anderlecht, og han har derfor oplevet Riemer i det røde felt.

– Jeg husker flere gange, at han i pauser og efter kampe talte med store ord. Som træner skal man kunne begge dele, og det kan han i hvert fald. Der er et par gange, at jeg har ikke kunnet forstå, at han ikke har brækket hånden af at slå ting, siger Schmeichel med et skævt smil.

– Jeg har oplevet et par gange, hvor han ikke har været tilfreds. Det holder han nok til omklædningsrummet.

– Jeg kan skrive under på, at Brian godt kan skære igennem, fortæller landsholdsmålmanden til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

Riemer blev efterfølgende spurgt ind til Schmeichels udtalelse.

– Jeg har nok slået foden en gang eller to. Det er passionen. Jeg er en krævende træner. Hvis man forventer det bedste af sig selv, har man også en tendens til at forvente det bedste af alle andre. I min verden er der kun 100 procent, og hvis jeg ikke ser det, bruger jeg mit temperament.

Den danske landsholdsmålmand mener, at Riemer besidder de helt rigtige kvaliteter, som en cheftræner skal kunne. 

– Jeg har kun positive ting at sige om Brian fra min tid i Anderlecht. Jeg var spændt på at se, hvordan han håndterede erfarne spillere, når det nu var hans første job som cheftræner. Jeg glædede mig til at se, om han kunne sætte sig igennem over for de store spillere.

– Jeg kan godt lide, at Brian ikke giver særbehandling. Hvis han har en mening, lige meget hvem det er om, så siger han det også.

– Ærlighed og klarhed er ved at være en sjælden ting i moderne fodbold, men de her hold, der præsterer bedst, har det. 

Tiden må vise, om Riemer har behov for at vise sit temperament, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FC København – OB

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay