Kane bliver medlem af eksklusiv klub

Engelsk fodboldforbund vil tildele Harry Kane en gylden kasket som hædersbevis for angriberens 100 landskampe.



Hvis alt går efter planen, spiller Harry Kane sin landskamp nummer 100 for England. Det sker, når englænderne i Nations League tirsdag møder Finland på Wembley i London.

Dermed bliver Bayern München-angriberen medlem af en eksklusiv klub på det engelske fodboldlandshold.

31-årige Kane vil nemlig kun være den tiende spiller til at nå den milepæl for England, og han vil blive hædret i den forbindelse, oplyser Det Engelske Fodboldforbund (FA) mandag.

– FA vil hylde Kane før Nations League-kampen med en særlig ceremoni, der vil omfatte overrækkelsen af en gylden kasket, oplyser forbundet.

Kane er noteret for 66 mål i sine 99 landskampe for England siden debuten i 2015. Han ser frem til nummer 100.

– Det er meget specielt. Jeg har altid sagt, at det er svært at tage ind, når man spiller. Jeg har tidligere talt om det med målscoringsrekorden, men det her er noget, jeg er ekstremt stolt over.

– Jeg er virkelig spændt på det. Min familie vil også være der for at nyde øjeblikket. Det er noget, jeg vil se tilbage på, når jeg er pensioneret, siger Kane på mandagens pressemøde.

Han vil blive den første spiller til nå 100 kampe siden angriberen Wayne Rooney i november 2014.

Den spiller med flest engelske landskampe er målmandslegenden Peter Shilton, der nåede op på 125.

Dernæst følger Wayne Rooney med 120 landskampe, David Beckham (115), Steven Gerrard (114), Bobby Moore (108), Ashley Cole (107), Bobby Charlton (106), Frank Lampard (106) og Billy Wright (105).

Inden kampen mellem England og Finland vil der også være tid til at mindes afdøde Sven-Goran Eriksson, der var engelsk landstræner fra 2001 til 2006. Eriksson døde i sidste måned og blev 76 år.

/ritzau/





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Arsenal skal til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links