Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas

Også Kasper Dolberg er testet positiv i den danske landsholdslejr, men angriberen kan blive frikendt og alligevel blive klar til kampen mod Sverige.



Efter Roberts Skovs positive corona-test er der vendt op og ned på den danske landsholdslejr, hvor man ud fra et forsigtighedsprincip først sendte otte spillere og de to landstrænere i isolation på Hotel Marienlyst i Helsingør.

Men nu viser det sig, at også Kasper Dolberg er sendt i isolation som følge af en positiv test, hvilket bringer tallet af spillere, der indtil videre er ude af onsdagens testkamp mod Sverige op på 10

Kasper Dolberg blev i september smittet med corona, og det kan have indflydelse på testens resultat.

Derfor tager DBU ingen chancer i forhold til Kasper Dolberg, der er sendt i isolation indtil der er fremskaffet skriftlig bekræftelse på hans tidligere smitte via UEFA.

– Kasper Dolberg har tidligere været testet positiv i september og bliver løbende testet. En gang imellem falder der en positiv test ud, og det har været tilfældet her, siger landsholdets læge, Morten Boesen.

– Han har et pas fra UEFA, der frikender ham for det, og derfor har vi valgt at bede om en skriftlig afklaring. Men indtil videre er han også i isolation, lyder det fra Boesen.

PÅ trods af de mange spillere i isolation samt syv spillere fra engelske klubber, der ikke kan deltage i testkampen, bliver onsdagens testkamp gennemført, meddeler DBU.

Angrebstræner Ebbe Sand bliver fungerende landstræner til kampen i et samarbejde med målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat. I løbet af onsdag vil 5-6 spillere blive indkaldt til landsholdet – ingen af dem kommer dog til at træne med deres holdkammerater ved eftermiddagens træning.  





Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil