Efter Roberts Skovs positive corona-test er der vendt op og ned på den danske landsholdslejr, hvor man ud fra et forsigtighedsprincip først sendte otte spillere og de to landstrænere i isolation på Hotel Marienlyst i Helsingør.
Men nu viser det sig, at også Kasper Dolberg er sendt i isolation som følge af en positiv test, hvilket bringer tallet af spillere, der indtil videre er ude af onsdagens testkamp mod Sverige op på 10
Kasper Dolberg blev i september smittet med corona, og det kan have indflydelse på testens resultat.
Derfor tager DBU ingen chancer i forhold til Kasper Dolberg, der er sendt i isolation indtil der er fremskaffet skriftlig bekræftelse på hans tidligere smitte via UEFA.
– Kasper Dolberg har tidligere været testet positiv i september og bliver løbende testet. En gang imellem falder der en positiv test ud, og det har været tilfældet her, siger landsholdets læge, Morten Boesen.
– Han har et pas fra UEFA, der frikender ham for det, og derfor har vi valgt at bede om en skriftlig afklaring. Men indtil videre er han også i isolation, lyder det fra Boesen.
PÅ trods af de mange spillere i isolation samt syv spillere fra engelske klubber, der ikke kan deltage i testkampen, bliver onsdagens testkamp gennemført, meddeler DBU.
Angrebstræner Ebbe Sand bliver fungerende landstræner til kampen i et samarbejde med målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat. I løbet af onsdag vil 5-6 spillere blive indkaldt til landsholdet – ingen af dem kommer dog til at træne med deres holdkammerater ved eftermiddagens træning.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
