Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas

Også Kasper Dolberg er testet positiv i den danske landsholdslejr, men angriberen kan blive frikendt og alligevel blive klar til kampen mod Sverige.



Efter Roberts Skovs positive corona-test er der vendt op og ned på den danske landsholdslejr, hvor man ud fra et forsigtighedsprincip først sendte otte spillere og de to landstrænere i isolation på Hotel Marienlyst i Helsingør.

Men nu viser det sig, at også Kasper Dolberg er sendt i isolation som følge af en positiv test, hvilket bringer tallet af spillere, der indtil videre er ude af onsdagens testkamp mod Sverige op på 10

Kasper Dolberg blev i september smittet med corona, og det kan have indflydelse på testens resultat.

Derfor tager DBU ingen chancer i forhold til Kasper Dolberg, der er sendt i isolation indtil der er fremskaffet skriftlig bekræftelse på hans tidligere smitte via UEFA.

– Kasper Dolberg har tidligere været testet positiv i september og bliver løbende testet. En gang imellem falder der en positiv test ud, og det har været tilfældet her, siger landsholdets læge, Morten Boesen.

– Han har et pas fra UEFA, der frikender ham for det, og derfor har vi valgt at bede om en skriftlig afklaring. Men indtil videre er han også i isolation, lyder det fra Boesen.

PÅ trods af de mange spillere i isolation samt syv spillere fra engelske klubber, der ikke kan deltage i testkampen, bliver onsdagens testkamp gennemført, meddeler DBU.

Angrebstræner Ebbe Sand bliver fungerende landstræner til kampen i et samarbejde med målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat. I løbet af onsdag vil 5-6 spillere blive indkaldt til landsholdet – ingen af dem kommer dog til at træne med deres holdkammerater ved eftermiddagens træning.  





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Til lægetjek i Superliga-klub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Sydkorea

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Paraguay – Australien

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Curaçao – Elfenbenskysten

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede