Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas

Også Kasper Dolberg er testet positiv i den danske landsholdslejr, men angriberen kan blive frikendt og alligevel blive klar til kampen mod Sverige.



Efter Roberts Skovs positive corona-test er der vendt op og ned på den danske landsholdslejr, hvor man ud fra et forsigtighedsprincip først sendte otte spillere og de to landstrænere i isolation på Hotel Marienlyst i Helsingør.

Men nu viser det sig, at også Kasper Dolberg er sendt i isolation som følge af en positiv test, hvilket bringer tallet af spillere, der indtil videre er ude af onsdagens testkamp mod Sverige op på 10

Kasper Dolberg blev i september smittet med corona, og det kan have indflydelse på testens resultat.

Derfor tager DBU ingen chancer i forhold til Kasper Dolberg, der er sendt i isolation indtil der er fremskaffet skriftlig bekræftelse på hans tidligere smitte via UEFA.

– Kasper Dolberg har tidligere været testet positiv i september og bliver løbende testet. En gang imellem falder der en positiv test ud, og det har været tilfældet her, siger landsholdets læge, Morten Boesen.

– Han har et pas fra UEFA, der frikender ham for det, og derfor har vi valgt at bede om en skriftlig afklaring. Men indtil videre er han også i isolation, lyder det fra Boesen.

PÅ trods af de mange spillere i isolation samt syv spillere fra engelske klubber, der ikke kan deltage i testkampen, bliver onsdagens testkamp gennemført, meddeler DBU.

Angrebstræner Ebbe Sand bliver fungerende landstræner til kampen i et samarbejde med målmandstræner Lars Høgh og analytiker Mounir Akhiat. I løbet af onsdag vil 5-6 spillere blive indkaldt til landsholdet – ingen af dem kommer dog til at træne med deres holdkammerater ved eftermiddagens træning.  







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: FC København jagter Michael Parker

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo