Kasper Hjulmand: ‘Den sommer forandrede alt’

Kasper Hjulmand hylder Simon Kjær, som han ikke lægger skjul på har betydet noget helt særligt for ham.



Alting har som bekendt en ende – nu er Simon Kjærs glorværdige karriere forbi.

Mandag fortæller landsholdets mangeårige anfører til TV 2, at han har valgt at indstille sin aktive karriere, og dermed blev sommerens EM-slutrunde i Tyskland Simon Kjærs sidste opgave i embeds medfør. AC Milan blev hans sidste klub.

Simon Kjær har naturligvis sat mange aftryk i løbet af sine næsten 20 år i fodboldens verden, og et helt særligt ét har han sat hos Kasper Hjulmand, der tager alle de store ord i brug, når han skal beskrive den nyslåede fodboldpensionist.

Det fastslår Danmarks tidligere landstræner i et interview med Tipsbladet.

– Det er en kæmpe person på- og udenfor banen. Simon har gjort en kæmpe forskel for det danske landshold, og jeg vil især fremhæve, at han er en spiller, der gør andre bedre. Der er få, der er så gode til at lede på en fodboldbane som Simon, og det talte jeg også med Milans træner om. På det punkt var Simon helt unik. Han kunne samle et hold, og selv helt til sidst i AC Milan kunne man se, at da han kom tilbage fra sin skade, gik der pludselig ikke flere mål ind, siger Hjulmand til Tipsbladet og tilføjer:

– Han har lederegenskaber, der ikke er ret mange, der besidder. Så Simon var en rigtig god fodboldspiller og en rigtig god leder. Vi siger farvel til én af de største i dansk fodbold.

En sommer, der forandrede alt
Et par konkrete episoder dukker op i Kasper Hjulmands erindring denne dag, hvor der tages afsked med Simon Kjær.

– Ved min allerførste samling som landstræner kom Simon Kjær hen til mig og sagde, at vores holdleder Nicolai Kvistgaarden, som var blevet placeret et stykke væk fra vores fællesrum, skulle være tættere på os. Han var simpelthen for langt væk. Det vidner om noget, man måske ikke ser hos Simon – han er ekstremt generøs og opmærksom på alle led på holdet. I det her tilfælde vores holdleder. Han sætter altid holdet først, og da stod det klart, at det billede, man måske nogle gange kan have af folk, ikke stemmer overens med virkeligheden, fastslår Hjulmand.

I den forbindelse kan landstræneren ikke lade være med at fremhæve sommeren 2021 – den uforglemmelige sommer i Danmark, hvor landsholdet startede en national folkefest og nåede EM-semifinalen. Den blev på mange måder et vendepunkt for Simon Kjær.

– Den sommer forandrede måske mange danskeres billede af Simon. Den folkelighed, som han måske har kæmpet med, kom frem og gjorde, at han blev én af de allermest respekterede og elskede spillere. Det var utrolig rart for mig og for andre, som kender Simon godt, at det billede blev forandret, for han er en person, som de fleste danskere rigtig godt ville kunne lide. For han er bare et godt menneske.

Kasper Hjulmand og Simon Kjær var dog ikke altid enige.

Kaptajnen ønskede naturligvis at spille hver gang, men det kom han ikke til. EM-slutrunden i 2024 bød på nul minutter, og der var også andre gange, hvor Kasper Hjulmand ikke fandt en plads til sin løjtnant. Den tidligere landstræner husker især én af gangene.

– Udekampen mod Finland, hvor vi vandt 1-0, gik jeg over og spillede med to midstoppere, og jeg valgte Joachim Andersen og Andreas Christensen. Jeg satte anføreren på bænken, og det var han ikke enig i, og han syntes, det var mærkeligt, men han respekterede det, og på kampdagen var han simpelthen forbilledlig. Han bakkede alle op – ikke mindst Joachim og AC – og han hjalp hele holdet. Den personlighed er svær at finde i international fodbold.

– Han respekterer fuldstændig beslutninger, så længe man bare er 100 procent ærlig, og den ærlighed vil jeg huske ham for.

Og hvad så nu? Det er naturligvis op til Simon Kjær at beslutte, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han håber, Kjær bliver i fodboldens verden.

– Det gør jeg bestemt. Simon har meget at tilbyde, og han har oplevet utrolig meget. Men det er selvfølgelig noget, han selv skal gå og rode lidt med, slutter Hjulmand.

35-årige Simon Kjær spillede 132 landskampe for Danmark, og det tal overgås kun af Christian Eriksen. På klubplan nåede Kjær vidt omkring og tørnede ud for store klubber som AS Roma, Sevilla og AC Milan. Trofæskabet er dog relativt tomt – et enkelt italiensk mesterskab med AC Milan blev det til.





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Brøndby præsenterer ny profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Froholdt med klar transfermelding

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne flirter med Brøndby

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

David Moyes griner over gult kort for jubel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live