Alting har som bekendt en ende – nu er Simon Kjærs glorværdige karriere forbi.
Mandag fortæller landsholdets mangeårige anfører til TV 2, at han har valgt at indstille sin aktive karriere, og dermed blev sommerens EM-slutrunde i Tyskland Simon Kjærs sidste opgave i embeds medfør. AC Milan blev hans sidste klub.
Simon Kjær har naturligvis sat mange aftryk i løbet af sine næsten 20 år i fodboldens verden, og et helt særligt ét har han sat hos Kasper Hjulmand, der tager alle de store ord i brug, når han skal beskrive den nyslåede fodboldpensionist.
Det fastslår Danmarks tidligere landstræner i et interview med Tipsbladet.
– Det er en kæmpe person på- og udenfor banen. Simon har gjort en kæmpe forskel for det danske landshold, og jeg vil især fremhæve, at han er en spiller, der gør andre bedre. Der er få, der er så gode til at lede på en fodboldbane som Simon, og det talte jeg også med Milans træner om. På det punkt var Simon helt unik. Han kunne samle et hold, og selv helt til sidst i AC Milan kunne man se, at da han kom tilbage fra sin skade, gik der pludselig ikke flere mål ind, siger Hjulmand til Tipsbladet og tilføjer:
– Han har lederegenskaber, der ikke er ret mange, der besidder. Så Simon var en rigtig god fodboldspiller og en rigtig god leder. Vi siger farvel til én af de største i dansk fodbold.
En sommer, der forandrede alt
Et par konkrete episoder dukker op i Kasper Hjulmands erindring denne dag, hvor der tages afsked med Simon Kjær.
– Ved min allerførste samling som landstræner kom Simon Kjær hen til mig og sagde, at vores holdleder Nicolai Kvistgaarden, som var blevet placeret et stykke væk fra vores fællesrum, skulle være tættere på os. Han var simpelthen for langt væk. Det vidner om noget, man måske ikke ser hos Simon – han er ekstremt generøs og opmærksom på alle led på holdet. I det her tilfælde vores holdleder. Han sætter altid holdet først, og da stod det klart, at det billede, man måske nogle gange kan have af folk, ikke stemmer overens med virkeligheden, fastslår Hjulmand.
I den forbindelse kan landstræneren ikke lade være med at fremhæve sommeren 2021 – den uforglemmelige sommer i Danmark, hvor landsholdet startede en national folkefest og nåede EM-semifinalen. Den blev på mange måder et vendepunkt for Simon Kjær.
– Den sommer forandrede måske mange danskeres billede af Simon. Den folkelighed, som han måske har kæmpet med, kom frem og gjorde, at han blev én af de allermest respekterede og elskede spillere. Det var utrolig rart for mig og for andre, som kender Simon godt, at det billede blev forandret, for han er en person, som de fleste danskere rigtig godt ville kunne lide. For han er bare et godt menneske.

Kasper Hjulmand og Simon Kjær var dog ikke altid enige.
Kaptajnen ønskede naturligvis at spille hver gang, men det kom han ikke til. EM-slutrunden i 2024 bød på nul minutter, og der var også andre gange, hvor Kasper Hjulmand ikke fandt en plads til sin løjtnant. Den tidligere landstræner husker især én af gangene.
– Udekampen mod Finland, hvor vi vandt 1-0, gik jeg over og spillede med to midstoppere, og jeg valgte Joachim Andersen og Andreas Christensen. Jeg satte anføreren på bænken, og det var han ikke enig i, og han syntes, det var mærkeligt, men han respekterede det, og på kampdagen var han simpelthen forbilledlig. Han bakkede alle op – ikke mindst Joachim og AC – og han hjalp hele holdet. Den personlighed er svær at finde i international fodbold.
– Han respekterer fuldstændig beslutninger, så længe man bare er 100 procent ærlig, og den ærlighed vil jeg huske ham for.
Og hvad så nu? Det er naturligvis op til Simon Kjær at beslutte, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han håber, Kjær bliver i fodboldens verden.
– Det gør jeg bestemt. Simon har meget at tilbyde, og han har oplevet utrolig meget. Men det er selvfølgelig noget, han selv skal gå og rode lidt med, slutter Hjulmand.
35-årige Simon Kjær spillede 132 landskampe for Danmark, og det tal overgås kun af Christian Eriksen. På klubplan nåede Kjær vidt omkring og tørnede ud for store klubber som AS Roma, Sevilla og AC Milan. Trofæskabet er dog relativt tomt – et enkelt italiensk mesterskab med AC Milan blev det til.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Dansk drømmehug i Serie A
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
HELT VILDT
FC København-fans raser
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues