Alting har som bekendt en ende – nu er Simon Kjærs glorværdige karriere forbi.
Mandag fortæller landsholdets mangeårige anfører til TV 2, at han har valgt at indstille sin aktive karriere, og dermed blev sommerens EM-slutrunde i Tyskland Simon Kjærs sidste opgave i embeds medfør. AC Milan blev hans sidste klub.
Simon Kjær har naturligvis sat mange aftryk i løbet af sine næsten 20 år i fodboldens verden, og et helt særligt ét har han sat hos Kasper Hjulmand, der tager alle de store ord i brug, når han skal beskrive den nyslåede fodboldpensionist.
Det fastslår Danmarks tidligere landstræner i et interview med Tipsbladet.
– Det er en kæmpe person på- og udenfor banen. Simon har gjort en kæmpe forskel for det danske landshold, og jeg vil især fremhæve, at han er en spiller, der gør andre bedre. Der er få, der er så gode til at lede på en fodboldbane som Simon, og det talte jeg også med Milans træner om. På det punkt var Simon helt unik. Han kunne samle et hold, og selv helt til sidst i AC Milan kunne man se, at da han kom tilbage fra sin skade, gik der pludselig ikke flere mål ind, siger Hjulmand til Tipsbladet og tilføjer:
– Han har lederegenskaber, der ikke er ret mange, der besidder. Så Simon var en rigtig god fodboldspiller og en rigtig god leder. Vi siger farvel til én af de største i dansk fodbold.
En sommer, der forandrede alt
Et par konkrete episoder dukker op i Kasper Hjulmands erindring denne dag, hvor der tages afsked med Simon Kjær.
– Ved min allerførste samling som landstræner kom Simon Kjær hen til mig og sagde, at vores holdleder Nicolai Kvistgaarden, som var blevet placeret et stykke væk fra vores fællesrum, skulle være tættere på os. Han var simpelthen for langt væk. Det vidner om noget, man måske ikke ser hos Simon – han er ekstremt generøs og opmærksom på alle led på holdet. I det her tilfælde vores holdleder. Han sætter altid holdet først, og da stod det klart, at det billede, man måske nogle gange kan have af folk, ikke stemmer overens med virkeligheden, fastslår Hjulmand.
I den forbindelse kan landstræneren ikke lade være med at fremhæve sommeren 2021 – den uforglemmelige sommer i Danmark, hvor landsholdet startede en national folkefest og nåede EM-semifinalen. Den blev på mange måder et vendepunkt for Simon Kjær.
– Den sommer forandrede måske mange danskeres billede af Simon. Den folkelighed, som han måske har kæmpet med, kom frem og gjorde, at han blev én af de allermest respekterede og elskede spillere. Det var utrolig rart for mig og for andre, som kender Simon godt, at det billede blev forandret, for han er en person, som de fleste danskere rigtig godt ville kunne lide. For han er bare et godt menneske.

Kasper Hjulmand og Simon Kjær var dog ikke altid enige.
Kaptajnen ønskede naturligvis at spille hver gang, men det kom han ikke til. EM-slutrunden i 2024 bød på nul minutter, og der var også andre gange, hvor Kasper Hjulmand ikke fandt en plads til sin løjtnant. Den tidligere landstræner husker især én af gangene.
– Udekampen mod Finland, hvor vi vandt 1-0, gik jeg over og spillede med to midstoppere, og jeg valgte Joachim Andersen og Andreas Christensen. Jeg satte anføreren på bænken, og det var han ikke enig i, og han syntes, det var mærkeligt, men han respekterede det, og på kampdagen var han simpelthen forbilledlig. Han bakkede alle op – ikke mindst Joachim og AC – og han hjalp hele holdet. Den personlighed er svær at finde i international fodbold.
– Han respekterer fuldstændig beslutninger, så længe man bare er 100 procent ærlig, og den ærlighed vil jeg huske ham for.
Og hvad så nu? Det er naturligvis op til Simon Kjær at beslutte, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han håber, Kjær bliver i fodboldens verden.
– Det gør jeg bestemt. Simon har meget at tilbyde, og han har oplevet utrolig meget. Men det er selvfølgelig noget, han selv skal gå og rode lidt med, slutter Hjulmand.
35-årige Simon Kjær spillede 132 landskampe for Danmark, og det tal overgås kun af Christian Eriksen. På klubplan nåede Kjær vidt omkring og tørnede ud for store klubber som AS Roma, Sevilla og AC Milan. Trofæskabet er dog relativt tomt – et enkelt italiensk mesterskab med AC Milan blev det til.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED