Alting har som bekendt en ende – nu er Simon Kjærs glorværdige karriere forbi.
Mandag fortæller landsholdets mangeårige anfører til TV 2, at han har valgt at indstille sin aktive karriere, og dermed blev sommerens EM-slutrunde i Tyskland Simon Kjærs sidste opgave i embeds medfør. AC Milan blev hans sidste klub.
Simon Kjær har naturligvis sat mange aftryk i løbet af sine næsten 20 år i fodboldens verden, og et helt særligt ét har han sat hos Kasper Hjulmand, der tager alle de store ord i brug, når han skal beskrive den nyslåede fodboldpensionist.
Det fastslår Danmarks tidligere landstræner i et interview med Tipsbladet.
– Det er en kæmpe person på- og udenfor banen. Simon har gjort en kæmpe forskel for det danske landshold, og jeg vil især fremhæve, at han er en spiller, der gør andre bedre. Der er få, der er så gode til at lede på en fodboldbane som Simon, og det talte jeg også med Milans træner om. På det punkt var Simon helt unik. Han kunne samle et hold, og selv helt til sidst i AC Milan kunne man se, at da han kom tilbage fra sin skade, gik der pludselig ikke flere mål ind, siger Hjulmand til Tipsbladet og tilføjer:
– Han har lederegenskaber, der ikke er ret mange, der besidder. Så Simon var en rigtig god fodboldspiller og en rigtig god leder. Vi siger farvel til én af de største i dansk fodbold.
En sommer, der forandrede alt
Et par konkrete episoder dukker op i Kasper Hjulmands erindring denne dag, hvor der tages afsked med Simon Kjær.
– Ved min allerførste samling som landstræner kom Simon Kjær hen til mig og sagde, at vores holdleder Nicolai Kvistgaarden, som var blevet placeret et stykke væk fra vores fællesrum, skulle være tættere på os. Han var simpelthen for langt væk. Det vidner om noget, man måske ikke ser hos Simon – han er ekstremt generøs og opmærksom på alle led på holdet. I det her tilfælde vores holdleder. Han sætter altid holdet først, og da stod det klart, at det billede, man måske nogle gange kan have af folk, ikke stemmer overens med virkeligheden, fastslår Hjulmand.
I den forbindelse kan landstræneren ikke lade være med at fremhæve sommeren 2021 – den uforglemmelige sommer i Danmark, hvor landsholdet startede en national folkefest og nåede EM-semifinalen. Den blev på mange måder et vendepunkt for Simon Kjær.
– Den sommer forandrede måske mange danskeres billede af Simon. Den folkelighed, som han måske har kæmpet med, kom frem og gjorde, at han blev én af de allermest respekterede og elskede spillere. Det var utrolig rart for mig og for andre, som kender Simon godt, at det billede blev forandret, for han er en person, som de fleste danskere rigtig godt ville kunne lide. For han er bare et godt menneske.

Kasper Hjulmand og Simon Kjær var dog ikke altid enige.
Kaptajnen ønskede naturligvis at spille hver gang, men det kom han ikke til. EM-slutrunden i 2024 bød på nul minutter, og der var også andre gange, hvor Kasper Hjulmand ikke fandt en plads til sin løjtnant. Den tidligere landstræner husker især én af gangene.
– Udekampen mod Finland, hvor vi vandt 1-0, gik jeg over og spillede med to midstoppere, og jeg valgte Joachim Andersen og Andreas Christensen. Jeg satte anføreren på bænken, og det var han ikke enig i, og han syntes, det var mærkeligt, men han respekterede det, og på kampdagen var han simpelthen forbilledlig. Han bakkede alle op – ikke mindst Joachim og AC – og han hjalp hele holdet. Den personlighed er svær at finde i international fodbold.
– Han respekterer fuldstændig beslutninger, så længe man bare er 100 procent ærlig, og den ærlighed vil jeg huske ham for.
Og hvad så nu? Det er naturligvis op til Simon Kjær at beslutte, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, at han håber, Kjær bliver i fodboldens verden.
– Det gør jeg bestemt. Simon har meget at tilbyde, og han har oplevet utrolig meget. Men det er selvfølgelig noget, han selv skal gå og rode lidt med, slutter Hjulmand.
35-årige Simon Kjær spillede 132 landskampe for Danmark, og det tal overgås kun af Christian Eriksen. På klubplan nåede Kjær vidt omkring og tørnede ud for store klubber som AS Roma, Sevilla og AC Milan. Trofæskabet er dog relativt tomt – et enkelt italiensk mesterskab med AC Milan blev det til.

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff

TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris

CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige

De har brug for en kæmpe transfersucces!

Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!

Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent

Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn

Vejles overlevelse som topklub er på spil

Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel

Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud

Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer

Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Sådan gør din klub i vinterpausen

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto

Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen

Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’

I svime over Oscar Højlund: Den næste leder

Real Madrid-legende stopper karrieren

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025

Der er potentiale til noget rigtig stort

Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser

Philip Billing jubler: Han er en vinder

Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay

Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet

Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker

Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen

Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?

Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen

Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi

Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England

Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’

Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’

Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund

Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen

Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna

Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’

Thelander afslører: Interesse fra udlandet

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’

Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’

Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’

Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Edgar Babayan stopper karrieren

Flere siddepladser på vej i Parken

Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’