Landstræner Kasper Hjulmand udtog tirsdag 23 spillere til de kommende kampe mod Færøerne, Island og England – de to sidstnævnte i Nations League.
Én af fire mulige debutanter er FC Københavns Jonas Wind, og desuden gør Pione Sisto comeback i den røde trøje. Dermed satte Hjulmand to streger under, at man godt kan spille sig på landsholdet, selv om man har sin daglige gang i Superligaen.
Der er dog heller ikke denne gang blevet plads til Casper Højer Nielsen, der har vist storform for AGF i hele 2020.
Robert Skov er den eneste venstre back blandt de 23 – til sammenligning er hele tre højre backs udtaget.
– Jeg har talt med Casper, og der er ingen tvivl om, at han er godt på vej. Han er på vej tilbage på topniveau efter en operation for nylig, og når han har det, er det en spiller, vi vurderer og kigger på. Tidspunktet er ikke det rigtige på denne samling. Valget er faldet på andre, fordi vi mener, vi kan dække den bedre af på en anden måde, siger Kasper Hjulmand.
Han glæder sig til at byde Pione Sisto velkommen tilbage på landsholdet. Offensivspilleren er tilbage i varmen forholdsvis kort tid efter, at han er vendt hjem til FC Midtjylland.
– Jeg har talt med ham og besøgt ham. Det er tidligt, at han er tilbage, men det er også en type spiller, vi har brug for i fremtiden. Han er et fint sted, han træner fuldt og har gode fysiske tal, men han mangler fortsat nogle kampminutter. Vi har brug for en type som ham, lyder det fra landstræneren.
Kasper Hjulmand har også valgt at udtage Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, selv om de alle har døjet med skader..
Landstræneren giver følgende status på trioen:
– Andreas Cornelius spillede 90 i sidste uge og havde en smule efterslæb i kampen i går. Han regner med at være klar til weekendens kamp.
– Yussuf udgik senest (i lørdags mod Bayer Leverkusen, red.), men det tyder på, han er klar til næste kamp.
– Braithwaite er i fuld træning i FC Barcelona og ser ud til at være fuldt tilbage, lyder det fra Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarede også, at han endnu ikke er bekymret for Thomas Delaney, der ikke har fået meget spilletid for Dortmund i starten af sæsonen, men at han er opmærksom på situationen. Hjulmand glæder sig desuden til at tage imod Jonas Wind.
Her kan du se, hvordan det så ud, da Jonas Wind blev overbragt nyheden om sin første A-landsholdsudtagelse:
Jonas Wind er for første gang udtaget til det danske A-landshold Den 21-årige angriber turde dog næsten ikke tro det, da han blev overrasket med en pakke fra DBU her til formiddag… Se selv hans reaktion i videoen og læs mere her #fcklive #sldk https://t.co/GibwN4DgMo pic.twitter.com/LGZVaYTpdc
— F.C. København (@FCKobenhavn) September 29, 2020
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
Læs også:Bedst og værst: Casper Højer lavede det flotteste af de flotte mål
Læs også:Ny vinkel: Se Casper Højers suveræne frisparksscoring
Læs også:Kan ånde lettet op: Nicolai Jørgensen slipper med skrækken
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
AaB-krisen fortsætter
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
