Landstræner Kasper Hjulmand udtog tirsdag 23 spillere til de kommende kampe mod Færøerne, Island og England – de to sidstnævnte i Nations League.
Én af fire mulige debutanter er FC Københavns Jonas Wind, og desuden gør Pione Sisto comeback i den røde trøje. Dermed satte Hjulmand to streger under, at man godt kan spille sig på landsholdet, selv om man har sin daglige gang i Superligaen.
Der er dog heller ikke denne gang blevet plads til Casper Højer Nielsen, der har vist storform for AGF i hele 2020.
Robert Skov er den eneste venstre back blandt de 23 – til sammenligning er hele tre højre backs udtaget.
– Jeg har talt med Casper, og der er ingen tvivl om, at han er godt på vej. Han er på vej tilbage på topniveau efter en operation for nylig, og når han har det, er det en spiller, vi vurderer og kigger på. Tidspunktet er ikke det rigtige på denne samling. Valget er faldet på andre, fordi vi mener, vi kan dække den bedre af på en anden måde, siger Kasper Hjulmand.
Han glæder sig til at byde Pione Sisto velkommen tilbage på landsholdet. Offensivspilleren er tilbage i varmen forholdsvis kort tid efter, at han er vendt hjem til FC Midtjylland.
– Jeg har talt med ham og besøgt ham. Det er tidligt, at han er tilbage, men det er også en type spiller, vi har brug for i fremtiden. Han er et fint sted, han træner fuldt og har gode fysiske tal, men han mangler fortsat nogle kampminutter. Vi har brug for en type som ham, lyder det fra landstræneren.
Kasper Hjulmand har også valgt at udtage Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, selv om de alle har døjet med skader..
Landstræneren giver følgende status på trioen:
– Andreas Cornelius spillede 90 i sidste uge og havde en smule efterslæb i kampen i går. Han regner med at være klar til weekendens kamp.
– Yussuf udgik senest (i lørdags mod Bayer Leverkusen, red.), men det tyder på, han er klar til næste kamp.
– Braithwaite er i fuld træning i FC Barcelona og ser ud til at være fuldt tilbage, lyder det fra Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarede også, at han endnu ikke er bekymret for Thomas Delaney, der ikke har fået meget spilletid for Dortmund i starten af sæsonen, men at han er opmærksom på situationen. Hjulmand glæder sig desuden til at tage imod Jonas Wind.
Her kan du se, hvordan det så ud, da Jonas Wind blev overbragt nyheden om sin første A-landsholdsudtagelse:
Jonas Wind er for første gang udtaget til det danske A-landshold Den 21-årige angriber turde dog næsten ikke tro det, da han blev overrasket med en pakke fra DBU her til formiddag… Se selv hans reaktion i videoen og læs mere her #fcklive #sldk https://t.co/GibwN4DgMo pic.twitter.com/LGZVaYTpdc
— F.C. København (@FCKobenhavn) September 29, 2020
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold
Læs også:To kampe venter for U21-landsholdet: Her er truppen
Læs også:Bedst og værst: Casper Højer lavede det flotteste af de flotte mål
Læs også:Ny vinkel: Se Casper Højers suveræne frisparksscoring
Læs også:Kan ånde lettet op: Nicolai Jørgensen slipper med skrækken

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu