Bedst og værst: Casper Højer lavede det flotteste af de flotte mål

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem AGF og OB.



AGF – OB 4-2 (2-1)

1-0, Albert Grønbæk (4′)
1-1, Issam Jebali (9′)
2-1, Bror Blume (15′)
3-1, Patrick Mortensen (71′)
3-2, Issam Jebali (74′)
4-2, Casper Højer (81′)

Kampens bedste:

Læs også:LIVE: Sabbi-drøn tager overliggeren

AGF (Patrick Mortensen)
Selv om slutcifrene kan indikere noget andet, havde AGF faktisk en svær eftermiddag mod Jakob Michelsens tropper. Havde særligt Issam Jebali været skarpere foran mål, kunne resultatet sagtens have set anderledes ud. Når det så er sagt, leverede Patrick Mortensen atter en stærk præstation for århusianerne, og han fik det krydret med en flot scoring i anden halvleg. Angriberen var god til at holde fast i kuglen og dermed at aflaste AGF-forsvaret, når OB ikke var i boldbesiddelse, samt at sætte sin offensive kollegaer op.

OB (Troels Kløve)
OB har set stærke ud i sæsonens første to spillerunder, og det gjorde man igen mod David Nielsens AGF. Gæsterne skabte masser af chancer – både før og efter pausen – og man kunne snildt have fået point med fra Ceres Park. Her bidrog Troels Kløve på den centrale midtbane til at skabe et dynamisk udtryk, der gjorde det svært for AGF, og han kan ærgre sig over, at afslutningerne fra Issam Jebali, Emmanuel Sabbi og de andre offensivspillere manglede kvalitet – og held i enkelte tilfælde.

Kampens værste:

Læs også:Vejle-stopper inden FCK: Vi har chancen

Jon Dagur Thorsteinsson giver AGF noget x-factor, når han er bedst, men islændingen havde ingenlunde en af sine gode dage mod OB. Han havde ikke held med sine aktioner, når han blev sat i scene af holdkammeraterne, og Thorsteinsson var første AGF-spiller – sammen med Albert Grønbæk – til at blive pillet ud. Det gjorde han efter en times spilletid.

Kampens detalje:

Der blev scoret rigtig mange gode mål i Århus her til eftermiddag. Albert Grønbæk åbnede ballet med et brag af et spark fra distancen få minutter inde i kampen, og Patrick Mortensen stod bag en imponerende scoring i anden halvleg, men det bedste af alle målene lavede Casper Højer. Backen viste prøver på sit vilde venstreben ad flere omgange i sidste sæson, og sent i dagens opgør gjorde han det igen ved at hamre et frispark op i det lange hjørne. Kasper Hjulmand så til fra tribunen, og det er bestemt ikke utænkeligt, at han udtager Højer, når det danske landshold skal i aktion i oktober.

Læs også:Dansk rigmand har store planer med Charlton
Læs også:Efter køb af Peter Ankersen: Solbakken varsler spillerexit
Læs også:Vejle-kreatør: Jeg regner med at score to mod FCK




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Norge – England

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Argentina – Schweiz

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud