AGF – OB 4-2 (2-1)
1-0, Albert Grønbæk (4′)
1-1, Issam Jebali (9′)
2-1, Bror Blume (15′)
3-1, Patrick Mortensen (71′)
3-2, Issam Jebali (74′)
4-2, Casper Højer (81′)
Kampens bedste:
Læs også:LIVE: Sabbi-drøn tager overliggeren
AGF (Patrick Mortensen)
Selv om slutcifrene kan indikere noget andet, havde AGF faktisk en svær eftermiddag mod Jakob Michelsens tropper. Havde særligt Issam Jebali været skarpere foran mål, kunne resultatet sagtens have set anderledes ud. Når det så er sagt, leverede Patrick Mortensen atter en stærk præstation for århusianerne, og han fik det krydret med en flot scoring i anden halvleg. Angriberen var god til at holde fast i kuglen og dermed at aflaste AGF-forsvaret, når OB ikke var i boldbesiddelse, samt at sætte sin offensive kollegaer op.
OB (Troels Kløve)
OB har set stærke ud i sæsonens første to spillerunder, og det gjorde man igen mod David Nielsens AGF. Gæsterne skabte masser af chancer – både før og efter pausen – og man kunne snildt have fået point med fra Ceres Park. Her bidrog Troels Kløve på den centrale midtbane til at skabe et dynamisk udtryk, der gjorde det svært for AGF, og han kan ærgre sig over, at afslutningerne fra Issam Jebali, Emmanuel Sabbi og de andre offensivspillere manglede kvalitet – og held i enkelte tilfælde.
Kampens værste:
Læs også:Vejle-stopper inden FCK: Vi har chancen
Jon Dagur Thorsteinsson giver AGF noget x-factor, når han er bedst, men islændingen havde ingenlunde en af sine gode dage mod OB. Han havde ikke held med sine aktioner, når han blev sat i scene af holdkammeraterne, og Thorsteinsson var første AGF-spiller – sammen med Albert Grønbæk – til at blive pillet ud. Det gjorde han efter en times spilletid.
Kampens detalje:
Der blev scoret rigtig mange gode mål i Århus her til eftermiddag. Albert Grønbæk åbnede ballet med et brag af et spark fra distancen få minutter inde i kampen, og Patrick Mortensen stod bag en imponerende scoring i anden halvleg, men det bedste af alle målene lavede Casper Højer. Backen viste prøver på sit vilde venstreben ad flere omgange i sidste sæson, og sent i dagens opgør gjorde han det igen ved at hamre et frispark op i det lange hjørne. Kasper Hjulmand så til fra tribunen, og det er bestemt ikke utænkeligt, at han udtager Højer, når det danske landshold skal i aktion i oktober.
Læs også:Dansk rigmand har store planer med Charlton
Læs også:Efter køb af Peter Ankersen: Solbakken varsler spillerexit
Læs også:Vejle-kreatør: Jeg regner med at score to mod FCK
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
INTERVIEW
