Efter køb af Peter Ankersen: Solbakken varsler spillerexit

Ståle Solbakken glæder sig over at have Peter Ankersen tilbage i FC København, men varsler en “tilpasning” på positionen inden længe.



Peter Ankersen er tilbage i FC København, og dermed står Ståle Solbakken nu med hele tre spillere til pladsen som højre back i sin trup. Men det gør han ikke nødvendigvis meget længere.

Efter signingen af Peter Ankersen varsler Ståle Solbakken nemlig, at en anden højre back kan være på vej væk.

– Vi er meget glade for at have Peter tilbage i truppen, og så forventer vi, at der bliver en tilpasning på den position inden så længe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Noget tyder på, at Guillermo Varela kan være spilleren, der er på vej væk. I hvert fald kunne BT i går, fredag, afsløre, at den uruguayanske back er på vej til spanske Alaves.

Det ser dermed ud til, at FC København beholder Karlo Bartolec og nyindkøbte Peter Ankersen til pladsen.

Læs også:Peter Ankersen vender hjem til FCK: Timingen er den rigtige

En af de bedste højre backer i FC Københavns historie
Samtidig glæder Ståle Solbakken sig i den grad over at have Peter Ankersen tilbage i FC København efter blot et år i Genoa.

Det var også en uventet mulighed, at københavnerne kunne få højre backen tilbage, siger den norske manager. 

– Peter er uden tvivl en af de allerbedste højre backer, der nogensinde har været i FCK. 

– Han udviklede sig under sit seneste ophold her til en leder på holdet og en spiller, der altid leverede på højt niveau både i kampe og på træningsbanen. Han kender vores måde at spille på, og han stiller høje krav til sig selv om sine omgivelser.

Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen

– Vi har meget dygtige backer i Varela og Bartolec, men Peter har nogle andre egenskaber, og vi har brug for den dynamik, han har på banen og de lederegenskaber, han har i det daglige.

– Vi havde egentlig ikke planer om at skifte på den position nu, men der opstod lidt uventet en mulighed for at tilknytte en fantastisk dygtig spiller, der meget gerne ville spille for FCK igen, og den chance valgte vi at gribe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Peter Ankersen, 30 år, har tidligere spillet fire sæsoner i FC København. 

Læs også:OB imponerer David Nielsen: De så vanvittigt stærke ud mod FCK
Læs også:FC Nordsjælland-komet er blevet udtaget til Ghanas landshold




LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Superligaen dropper det

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: FC København jagter Michael Parker

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

De 10 største stjerner, der misser VM

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?