Efter køb af Peter Ankersen: Solbakken varsler spillerexit

Ståle Solbakken glæder sig over at have Peter Ankersen tilbage i FC København, men varsler en “tilpasning” på positionen inden længe.



Peter Ankersen er tilbage i FC København, og dermed står Ståle Solbakken nu med hele tre spillere til pladsen som højre back i sin trup. Men det gør han ikke nødvendigvis meget længere.

Efter signingen af Peter Ankersen varsler Ståle Solbakken nemlig, at en anden højre back kan være på vej væk.

– Vi er meget glade for at have Peter tilbage i truppen, og så forventer vi, at der bliver en tilpasning på den position inden så længe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Noget tyder på, at Guillermo Varela kan være spilleren, der er på vej væk. I hvert fald kunne BT i går, fredag, afsløre, at den uruguayanske back er på vej til spanske Alaves.

Det ser dermed ud til, at FC København beholder Karlo Bartolec og nyindkøbte Peter Ankersen til pladsen.

Læs også:Peter Ankersen vender hjem til FCK: Timingen er den rigtige

En af de bedste højre backer i FC Københavns historie
Samtidig glæder Ståle Solbakken sig i den grad over at have Peter Ankersen tilbage i FC København efter blot et år i Genoa.

Det var også en uventet mulighed, at københavnerne kunne få højre backen tilbage, siger den norske manager. 

– Peter er uden tvivl en af de allerbedste højre backer, der nogensinde har været i FCK. 

– Han udviklede sig under sit seneste ophold her til en leder på holdet og en spiller, der altid leverede på højt niveau både i kampe og på træningsbanen. Han kender vores måde at spille på, og han stiller høje krav til sig selv om sine omgivelser.

Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen

– Vi har meget dygtige backer i Varela og Bartolec, men Peter har nogle andre egenskaber, og vi har brug for den dynamik, han har på banen og de lederegenskaber, han har i det daglige.

– Vi havde egentlig ikke planer om at skifte på den position nu, men der opstod lidt uventet en mulighed for at tilknytte en fantastisk dygtig spiller, der meget gerne ville spille for FCK igen, og den chance valgte vi at gribe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Peter Ankersen, 30 år, har tidligere spillet fire sæsoner i FC København. 

Læs også:OB imponerer David Nielsen: De så vanvittigt stærke ud mod FCK
Læs også:FC Nordsjælland-komet er blevet udtaget til Ghanas landshold






LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Disse to er færdige i Brøndby

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

FCN med stor gave til AGF i guldkampen