Efter et enkelt år i Genoa vender Peter Ankersen nu hjem til Danmark, hvor han igen skal tørne ud for FC København.
Den 30-årige højre back er således blevet præsenteret i FC København lørdag formiddag på en fireårig aftale. Tidligere har Peter Ankersen erklæret, at han ville tilbage til klubben en dag, og selvom den dag er kommet tidligere end forventet, er det den rigtige beslutning nu, mener han.
– Jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville retur til FCK på et tidspunkt, siger Peter Ankersen ifølge en pressemeddelelse fra FC København og fortsætter:
Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen
– Det er kommet lidt tidligere, end jeg forventede, men det viste sig, at timingen var den rigtige nu for alle parter, og så var der ingen tvivl hos mig. FCK er min klub, og det er her, jeg føler mig hjemme som fodboldspiller, og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang.
– Jeg er sikker på, at mine kvaliteter som spiller ikke er blevet mindre af at have spillet i Serie A den seneste sæson. Jeg har haft en fin opstart med Genoa og føler mig fit, men jeg skal selvfølgelig lige lande og i gang på træningsbanen med drengene, før vi ved præcist, hvornår jeg kan spille kamp.
FC København har hidtil tabt deres to Superliga-kampe i denne sæson, og den tilbagevendte profil vil være med til at vende skuden for københavnerne.
Læs også:100 kampe som anfører for Zeca: Specielt i en klub som FCK
– Mine ambitioner er de samme som FCK’s, at vi skal ud og spille med de bedste i verden. Det gør vi, at vi skal vinde mesterskabet, gå efter pokalen og så skal vi i europæisk gruppespil og helst Champions League.
– Holdet har fået en skidt start i Superligaen, og det skal vi alle være med at vende i en fart. Jeg synes, at det er en spændende og god trup, jeg bliver en del af, og jeg kender kvaliteterne hos de spillere, der er her. Derfor er jeg også helt overbevist om, at vi hurtigt viser, hvor stærke, vi er. Jeg vil gøre alt for at bidrage så hurtigt som muligt, siger han.
Peter Ankersen står noteret for 175 kampe for FC København. Han får sit gamle nummer, nummer 22, tilbage, og Marios Oikonomou skifter i stedet til nummer 26, oplyser FC København.
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Clement Bischoff på tavlen
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER
