Efter et enkelt år i Genoa vender Peter Ankersen nu hjem til Danmark, hvor han igen skal tørne ud for FC København.
Den 30-årige højre back er således blevet præsenteret i FC København lørdag formiddag på en fireårig aftale. Tidligere har Peter Ankersen erklæret, at han ville tilbage til klubben en dag, og selvom den dag er kommet tidligere end forventet, er det den rigtige beslutning nu, mener han.
– Jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville retur til FCK på et tidspunkt, siger Peter Ankersen ifølge en pressemeddelelse fra FC København og fortsætter:
Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen
– Det er kommet lidt tidligere, end jeg forventede, men det viste sig, at timingen var den rigtige nu for alle parter, og så var der ingen tvivl hos mig. FCK er min klub, og det er her, jeg føler mig hjemme som fodboldspiller, og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang.
– Jeg er sikker på, at mine kvaliteter som spiller ikke er blevet mindre af at have spillet i Serie A den seneste sæson. Jeg har haft en fin opstart med Genoa og føler mig fit, men jeg skal selvfølgelig lige lande og i gang på træningsbanen med drengene, før vi ved præcist, hvornår jeg kan spille kamp.
FC København har hidtil tabt deres to Superliga-kampe i denne sæson, og den tilbagevendte profil vil være med til at vende skuden for københavnerne.
Læs også:100 kampe som anfører for Zeca: Specielt i en klub som FCK
– Mine ambitioner er de samme som FCK’s, at vi skal ud og spille med de bedste i verden. Det gør vi, at vi skal vinde mesterskabet, gå efter pokalen og så skal vi i europæisk gruppespil og helst Champions League.
– Holdet har fået en skidt start i Superligaen, og det skal vi alle være med at vende i en fart. Jeg synes, at det er en spændende og god trup, jeg bliver en del af, og jeg kender kvaliteterne hos de spillere, der er her. Derfor er jeg også helt overbevist om, at vi hurtigt viser, hvor stærke, vi er. Jeg vil gøre alt for at bidrage så hurtigt som muligt, siger han.
Peter Ankersen står noteret for 175 kampe for FC København. Han får sit gamle nummer, nummer 22, tilbage, og Marios Oikonomou skifter i stedet til nummer 26, oplyser FC København.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Mexico – Ecuador
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
