Peter Ankersen vender hjem til FCK: Timingen er den rigtige

Peter Ankersen er glad for at være tilbage i “sin klub”, FC København, og håber på at bidrage med det samme.



Efter et enkelt år i Genoa vender Peter Ankersen nu hjem til Danmark, hvor han igen skal tørne ud for FC København. 

Den 30-årige højre back er således blevet præsenteret i FC København lørdag formiddag på en fireårig aftale. Tidligere har Peter Ankersen erklæret, at han ville tilbage til klubben en dag, og selvom den dag er kommet tidligere end forventet, er det den rigtige beslutning nu, mener han.    

– Jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville retur til FCK på et tidspunkt, siger Peter Ankersen ifølge en pressemeddelelse fra FC København og fortsætter: 

Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen

– Det er kommet lidt tidligere, end jeg forventede, men det viste sig, at timingen var den rigtige nu for alle parter, og så var der ingen tvivl hos mig. FCK er min klub, og det er her, jeg føler mig hjemme som fodboldspiller, og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang.

– Jeg er sikker på, at mine kvaliteter som spiller ikke er blevet mindre af at have spillet i Serie A den seneste sæson. Jeg har haft en fin opstart med Genoa og føler mig fit, men jeg skal selvfølgelig lige lande og i gang på træningsbanen med drengene, før vi ved præcist, hvornår jeg kan spille kamp.

FC København har hidtil tabt deres to Superliga-kampe i denne sæson, og den tilbagevendte profil vil være med til at vende skuden for københavnerne. 

Læs også:100 kampe som anfører for Zeca: Specielt i en klub som FCK

– Mine ambitioner er de samme som FCK’s, at vi skal ud og spille med de bedste i verden. Det gør vi, at vi skal vinde mesterskabet, gå efter pokalen og så skal vi i europæisk gruppespil og helst Champions League.

– Holdet har fået en skidt start i Superligaen, og det skal vi alle være med at vende i en fart. Jeg synes, at det er en spændende og god trup, jeg bliver en del af, og jeg kender kvaliteterne hos de spillere, der er her. Derfor er jeg også helt overbevist om, at vi hurtigt viser, hvor stærke, vi er. Jeg vil gøre alt for at bidrage så hurtigt som muligt, siger han.

Peter Ankersen står noteret for 175 kampe for FC København. Han får sit gamle nummer, nummer 22, tilbage, og Marios Oikonomou skifter i stedet til nummer 26, oplyser FC København. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Det er jeg træt af’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

England – Argentina

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys