Kasper Hjulmand og det danske landshold fandt mandag aften ud af, hvem de i kvalifikationen skal kæmpe med om en billet til det kommende verdensmesterskab i fodbold, der afholdes i Qatar i 2022.
Mere end fodbolden er det kommende VM imidlertid blevet diskuteret for måden, Qatar sikrede sig værtsskabet, samt måden, værtsnationen forholder sig til menneskerettigheder. Som Tipsbladet i de seneste uger har kunnet beskrive, er slutrunden nemlig indhyllet i utallige skandaler.
På et virtuelt pressemøde efter mandagens lodtrækning til VM-kvalifikationsgrupperne var netop Qatar også et emne, men landstræner Kasper Hjulmand afviser et boykot af turneringen, såfremt Danmark kvalificerer sig.
– Det er jo en lang diskussion, som kræver noget mere tid. Nu taler jeg for mig selv personligt – det læner sig meget godt op ad DBU’s holdning – og for det første har det aldrig været DBU’s holdning, at værtsskadet skulle have været i Qatar. Det kan kritiseres meget, og at der er nogle ting, der skal forbedres, er helt klart.
Læs også:Her er Danmarks modstandere i VM-kvalifikationen
– Men det kan ikke være fodboldens rolle at være et verdenskort over steder, man kan være og ikke være. Vi er bakket op af menneskerettighedsorganisationer, forskellige organistationer og den danske stat, som siger, at vi ikke skal boykotte. Det er ikke derfra, man laver forandringer, og det er ikke den måde, man laver gode forandringer på, siger Kasper Hjulmand.
I stedet vil det være bedre at deltage og presse Qatar.
– Så jeg er af den overbevisning om, at den bedste måde at lave de små forandringer, som skal til, er gennem at være der og presse. Det har DBU for øvrigt gjort flot, så det er den rigtige måde at gøre det på.
– Medmindre folketinget og internationale organisationer siger noget andet, så er det sådan, vi skal gøre det. Amnesty har flere gange været ude og sige, at det er kritisabelt, at det er kommet der (VM i Qatar, red.), og at det er der, det skal blive af alle mulige forskellige årsager, men at et boykot ikke er det rigtige at gøre, hvis vi vil skabe forandringer.
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
I sidste uge kaldte Jens Rohde, idrætsordfører hos De Radikale, det “ansvarsforflygtigelse” at lægge beslutningen over på Folketinget i et interview med Tipsbladet. Han mener, at Danmark bør boykotte slutrunden.
– Som folkevalgt står jeg i et krydsfelt, hvor jeg mest af alt har lyst til at ringe til statsministeren og sige, at det VM skal boykottes. At vi skal bede DBU om ikke at stille op. Jeg mener, at det officielle Danmark skal holde sig langt væk fra VM-slutrunden i Qatar, sagde Jens Rohde til Tipsbladet.
Danmark kan kvalificere sig til slutrunden ved at vinde deres VM-kvalifikationsgruppe, der foruden Danmark altså tæller Østrig, Skotland, Israel, Færøerne, Moldova.
VM i Qatar løber af stablen mellem 21. november og 18. december 2022.
Læs også:Tidligere Superliga-profil vil have Messi og Ronaldo med i protest
Læs også:Rasende politiker: Jeg har lyst til at ringe til statsministeren
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
