Kasper Hjulmand og det danske landshold fandt mandag aften ud af, hvem de i kvalifikationen skal kæmpe med om en billet til det kommende verdensmesterskab i fodbold, der afholdes i Qatar i 2022.
Mere end fodbolden er det kommende VM imidlertid blevet diskuteret for måden, Qatar sikrede sig værtsskabet, samt måden, værtsnationen forholder sig til menneskerettigheder. Som Tipsbladet i de seneste uger har kunnet beskrive, er slutrunden nemlig indhyllet i utallige skandaler.
På et virtuelt pressemøde efter mandagens lodtrækning til VM-kvalifikationsgrupperne var netop Qatar også et emne, men landstræner Kasper Hjulmand afviser et boykot af turneringen, såfremt Danmark kvalificerer sig.
– Det er jo en lang diskussion, som kræver noget mere tid. Nu taler jeg for mig selv personligt – det læner sig meget godt op ad DBU’s holdning – og for det første har det aldrig været DBU’s holdning, at værtsskadet skulle have været i Qatar. Det kan kritiseres meget, og at der er nogle ting, der skal forbedres, er helt klart.
Læs også:Her er Danmarks modstandere i VM-kvalifikationen
– Men det kan ikke være fodboldens rolle at være et verdenskort over steder, man kan være og ikke være. Vi er bakket op af menneskerettighedsorganisationer, forskellige organistationer og den danske stat, som siger, at vi ikke skal boykotte. Det er ikke derfra, man laver forandringer, og det er ikke den måde, man laver gode forandringer på, siger Kasper Hjulmand.
I stedet vil det være bedre at deltage og presse Qatar.
– Så jeg er af den overbevisning om, at den bedste måde at lave de små forandringer, som skal til, er gennem at være der og presse. Det har DBU for øvrigt gjort flot, så det er den rigtige måde at gøre det på.
– Medmindre folketinget og internationale organisationer siger noget andet, så er det sådan, vi skal gøre det. Amnesty har flere gange været ude og sige, at det er kritisabelt, at det er kommet der (VM i Qatar, red.), og at det er der, det skal blive af alle mulige forskellige årsager, men at et boykot ikke er det rigtige at gøre, hvis vi vil skabe forandringer.
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
I sidste uge kaldte Jens Rohde, idrætsordfører hos De Radikale, det “ansvarsforflygtigelse” at lægge beslutningen over på Folketinget i et interview med Tipsbladet. Han mener, at Danmark bør boykotte slutrunden.
– Som folkevalgt står jeg i et krydsfelt, hvor jeg mest af alt har lyst til at ringe til statsministeren og sige, at det VM skal boykottes. At vi skal bede DBU om ikke at stille op. Jeg mener, at det officielle Danmark skal holde sig langt væk fra VM-slutrunden i Qatar, sagde Jens Rohde til Tipsbladet.
Danmark kan kvalificere sig til slutrunden ved at vinde deres VM-kvalifikationsgruppe, der foruden Danmark altså tæller Østrig, Skotland, Israel, Færøerne, Moldova.
VM i Qatar løber af stablen mellem 21. november og 18. december 2022.
Læs også:Tidligere Superliga-profil vil have Messi og Ronaldo med i protest
Læs også:Rasende politiker: Jeg har lyst til at ringe til statsministeren
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Banker FCM: Forrygende uge i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
