Kasper Hjulmand om skandale-VM: Boykot er ikke det rigtige

Kasper Hjulmand kalder det bedst at deltage i VM og presse Qatar derfra.



Kasper Hjulmand og det danske landshold fandt mandag aften ud af, hvem de i kvalifikationen skal kæmpe med  om en billet til det kommende verdensmesterskab i fodbold, der afholdes i Qatar i 2022.

Mere end fodbolden er det kommende VM imidlertid blevet diskuteret for måden, Qatar sikrede sig værtsskabet, samt måden, værtsnationen forholder sig til menneskerettigheder. Som Tipsbladet i de seneste uger har kunnet beskrive, er slutrunden nemlig indhyllet i utallige skandaler.

På et virtuelt pressemøde efter mandagens lodtrækning til VM-kvalifikationsgrupperne var netop Qatar også et emne, men landstræner Kasper Hjulmand afviser et boykot af turneringen, såfremt Danmark kvalificerer sig.

– Det er jo en lang diskussion, som kræver noget mere tid. Nu taler jeg for mig selv personligt – det læner sig meget godt op ad DBU’s holdning – og for det første har det aldrig været DBU’s holdning, at værtsskadet skulle have været i Qatar. Det kan kritiseres meget, og at der er nogle ting, der skal forbedres, er helt klart.

Læs også:Her er Danmarks modstandere i VM-kvalifikationen

– Men det kan ikke være fodboldens rolle at være et verdenskort over steder, man kan være og ikke være. Vi er bakket op af menneskerettighedsorganisationer, forskellige organistationer og den danske stat, som siger, at vi ikke skal boykotte. Det er ikke derfra, man laver forandringer, og det er ikke den måde, man laver gode forandringer på, siger Kasper Hjulmand.  

I stedet vil det være bedre at deltage og presse Qatar. 

– Så jeg er af den overbevisning om, at den bedste måde at lave de små forandringer, som skal til, er gennem at være der og presse. Det har DBU for øvrigt gjort flot, så det er den rigtige måde at gøre det på.

– Medmindre folketinget og internationale organisationer siger noget andet, så er det sådan, vi skal gøre det. Amnesty har flere gange været ude og sige, at det er kritisabelt, at det er kommet der (VM i Qatar, red.), og at det er der, det skal blive af alle mulige forskellige årsager, men at et boykot ikke er det rigtige at gøre, hvis vi vil skabe forandringer.

Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU

I sidste uge kaldte Jens Rohde, idrætsordfører hos De Radikale, det “ansvarsforflygtigelse” at lægge beslutningen over på Folketinget i et interview med Tipsbladet. Han mener, at Danmark bør boykotte slutrunden.

– Som folkevalgt står jeg i et krydsfelt, hvor jeg mest af alt har lyst til at ringe til statsministeren og sige, at det VM skal boykottes. At vi skal bede DBU om ikke at stille op. Jeg mener, at det officielle Danmark skal holde sig langt væk fra VM-slutrunden i Qatar, sagde Jens Rohde til Tipsbladet.

Danmark kan kvalificere sig til slutrunden ved at vinde deres VM-kvalifikationsgruppe, der foruden Danmark altså tæller Østrig, Skotland, Israel, Færøerne, Moldova.

VM i Qatar løber af stablen mellem 21. november og 18. december 2022.

Læs også:Tidligere Superliga-profil vil have Messi og Ronaldo med i protest
Læs også:Rasende politiker: Jeg har lyst til at ringe til statsministeren






LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending