Kasper Hjulmand og det danske landshold fandt mandag aften ud af, hvem de i kvalifikationen skal kæmpe med om en billet til det kommende verdensmesterskab i fodbold, der afholdes i Qatar i 2022.
Mere end fodbolden er det kommende VM imidlertid blevet diskuteret for måden, Qatar sikrede sig værtsskabet, samt måden, værtsnationen forholder sig til menneskerettigheder. Som Tipsbladet i de seneste uger har kunnet beskrive, er slutrunden nemlig indhyllet i utallige skandaler.
På et virtuelt pressemøde efter mandagens lodtrækning til VM-kvalifikationsgrupperne var netop Qatar også et emne, men landstræner Kasper Hjulmand afviser et boykot af turneringen, såfremt Danmark kvalificerer sig.
– Det er jo en lang diskussion, som kræver noget mere tid. Nu taler jeg for mig selv personligt – det læner sig meget godt op ad DBU’s holdning – og for det første har det aldrig været DBU’s holdning, at værtsskadet skulle have været i Qatar. Det kan kritiseres meget, og at der er nogle ting, der skal forbedres, er helt klart.
Læs også:Her er Danmarks modstandere i VM-kvalifikationen
– Men det kan ikke være fodboldens rolle at være et verdenskort over steder, man kan være og ikke være. Vi er bakket op af menneskerettighedsorganisationer, forskellige organistationer og den danske stat, som siger, at vi ikke skal boykotte. Det er ikke derfra, man laver forandringer, og det er ikke den måde, man laver gode forandringer på, siger Kasper Hjulmand.
I stedet vil det være bedre at deltage og presse Qatar.
– Så jeg er af den overbevisning om, at den bedste måde at lave de små forandringer, som skal til, er gennem at være der og presse. Det har DBU for øvrigt gjort flot, så det er den rigtige måde at gøre det på.
– Medmindre folketinget og internationale organisationer siger noget andet, så er det sådan, vi skal gøre det. Amnesty har flere gange været ude og sige, at det er kritisabelt, at det er kommet der (VM i Qatar, red.), og at det er der, det skal blive af alle mulige forskellige årsager, men at et boykot ikke er det rigtige at gøre, hvis vi vil skabe forandringer.
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
I sidste uge kaldte Jens Rohde, idrætsordfører hos De Radikale, det “ansvarsforflygtigelse” at lægge beslutningen over på Folketinget i et interview med Tipsbladet. Han mener, at Danmark bør boykotte slutrunden.
– Som folkevalgt står jeg i et krydsfelt, hvor jeg mest af alt har lyst til at ringe til statsministeren og sige, at det VM skal boykottes. At vi skal bede DBU om ikke at stille op. Jeg mener, at det officielle Danmark skal holde sig langt væk fra VM-slutrunden i Qatar, sagde Jens Rohde til Tipsbladet.
Danmark kan kvalificere sig til slutrunden ved at vinde deres VM-kvalifikationsgruppe, der foruden Danmark altså tæller Østrig, Skotland, Israel, Færøerne, Moldova.
VM i Qatar løber af stablen mellem 21. november og 18. december 2022.
Læs også:Tidligere Superliga-profil vil have Messi og Ronaldo med i protest
Læs også:Rasende politiker: Jeg har lyst til at ringe til statsministeren
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
