Kasper Hjulmand og det danske landshold fandt mandag aften ud af, hvem de i kvalifikationen skal kæmpe med om en billet til det kommende verdensmesterskab i fodbold, der afholdes i Qatar i 2022.
Mere end fodbolden er det kommende VM imidlertid blevet diskuteret for måden, Qatar sikrede sig værtsskabet, samt måden, værtsnationen forholder sig til menneskerettigheder. Som Tipsbladet i de seneste uger har kunnet beskrive, er slutrunden nemlig indhyllet i utallige skandaler.
På et virtuelt pressemøde efter mandagens lodtrækning til VM-kvalifikationsgrupperne var netop Qatar også et emne, men landstræner Kasper Hjulmand afviser et boykot af turneringen, såfremt Danmark kvalificerer sig.
– Det er jo en lang diskussion, som kræver noget mere tid. Nu taler jeg for mig selv personligt – det læner sig meget godt op ad DBU’s holdning – og for det første har det aldrig været DBU’s holdning, at værtsskadet skulle have været i Qatar. Det kan kritiseres meget, og at der er nogle ting, der skal forbedres, er helt klart.
Læs også:Her er Danmarks modstandere i VM-kvalifikationen
– Men det kan ikke være fodboldens rolle at være et verdenskort over steder, man kan være og ikke være. Vi er bakket op af menneskerettighedsorganisationer, forskellige organistationer og den danske stat, som siger, at vi ikke skal boykotte. Det er ikke derfra, man laver forandringer, og det er ikke den måde, man laver gode forandringer på, siger Kasper Hjulmand.
I stedet vil det være bedre at deltage og presse Qatar.
– Så jeg er af den overbevisning om, at den bedste måde at lave de små forandringer, som skal til, er gennem at være der og presse. Det har DBU for øvrigt gjort flot, så det er den rigtige måde at gøre det på.
– Medmindre folketinget og internationale organisationer siger noget andet, så er det sådan, vi skal gøre det. Amnesty har flere gange været ude og sige, at det er kritisabelt, at det er kommet der (VM i Qatar, red.), og at det er der, det skal blive af alle mulige forskellige årsager, men at et boykot ikke er det rigtige at gøre, hvis vi vil skabe forandringer.
Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
I sidste uge kaldte Jens Rohde, idrætsordfører hos De Radikale, det “ansvarsforflygtigelse” at lægge beslutningen over på Folketinget i et interview med Tipsbladet. Han mener, at Danmark bør boykotte slutrunden.
– Som folkevalgt står jeg i et krydsfelt, hvor jeg mest af alt har lyst til at ringe til statsministeren og sige, at det VM skal boykottes. At vi skal bede DBU om ikke at stille op. Jeg mener, at det officielle Danmark skal holde sig langt væk fra VM-slutrunden i Qatar, sagde Jens Rohde til Tipsbladet.
Danmark kan kvalificere sig til slutrunden ved at vinde deres VM-kvalifikationsgruppe, der foruden Danmark altså tæller Østrig, Skotland, Israel, Færøerne, Moldova.
VM i Qatar løber af stablen mellem 21. november og 18. december 2022.
Læs også:Tidligere Superliga-profil vil have Messi og Ronaldo med i protest
Læs også:Rasende politiker: Jeg har lyst til at ringe til statsministeren
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
FC Midtjylland tangerer klubrekord
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
NYHEDER
Morten Olsen scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
Superliga-træner: Det er utilgiveligt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
