Kasper Hjulmand slår fast: Han spiller for lidt

Kasper Hjulmand man ikke vild med, hvad der foregår omkring flere af de danske landsholdsstjerner lige nu.



Den forgangne weekend var ikke så lovende set med Kasper Hjulmands briller.

Andreas Christensen, Kasper Dolberg og Kasper Schmeichel sad på bænken uden at komme i atkion for deres respektive klubber, og helt skidt så det ud for Thomas Delaney, der end ikke var med i truppen for Sevilla.

Landstræneren håber naturligvis på nogle toptunede spillere til VM, og derfor var det en bekymrende weekend. 

– Jeg synes ikke, det er godt, når de sidder ude, men der er ingen, der kan spille alle kampe. Vi vil se en rotation i de store klubber på grund af det tætte program, men det hjælper ikke kun at sidde derude. Jeg synes, Thomas Delaney har spillet for lidt, og Schmeichel skal jo ikke sidde på bænken, siger Kasper Hjulmand.

At Kasper Schmeichel pludselig ligner andetvalget på målmandsposten i Nice, har landstræneren svært ved at forstå.

– Der er altid flere sider af sagen, og jeg vil ikke gøre mig klog på, hvad der sker i Nice, jeg har ikke været der, siden Kasper er skiftet dertil. Jeg synes, Kasper er en fantastisk målmand, og han er jo ikke taget til Nice for at sidde på bænken. Men lad os se, hvad der sker. Jeg synes ikke, han er faldet i niveau, siger han og tilføjer om Thomas Delaney:

– Jeg er ikke nervøs for Delaneys form lige nu, men selvfølgelig havde jeg gerne set, han var mere i rytme. Jeg tror, det kommer – sådan er det med de kvaliteter, han har. 

Det danske landshold er i øjeblikket samlet i Helsingør med henblik på de kommende kampe mod Kroatien og Frankrig i Nations League. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job