Kasper Hjulmand slår fast: Han spiller for lidt

Kasper Hjulmand man ikke vild med, hvad der foregår omkring flere af de danske landsholdsstjerner lige nu.



Den forgangne weekend var ikke så lovende set med Kasper Hjulmands briller.

Andreas Christensen, Kasper Dolberg og Kasper Schmeichel sad på bænken uden at komme i atkion for deres respektive klubber, og helt skidt så det ud for Thomas Delaney, der end ikke var med i truppen for Sevilla.

Landstræneren håber naturligvis på nogle toptunede spillere til VM, og derfor var det en bekymrende weekend. 

– Jeg synes ikke, det er godt, når de sidder ude, men der er ingen, der kan spille alle kampe. Vi vil se en rotation i de store klubber på grund af det tætte program, men det hjælper ikke kun at sidde derude. Jeg synes, Thomas Delaney har spillet for lidt, og Schmeichel skal jo ikke sidde på bænken, siger Kasper Hjulmand.

At Kasper Schmeichel pludselig ligner andetvalget på målmandsposten i Nice, har landstræneren svært ved at forstå.

– Der er altid flere sider af sagen, og jeg vil ikke gøre mig klog på, hvad der sker i Nice, jeg har ikke været der, siden Kasper er skiftet dertil. Jeg synes, Kasper er en fantastisk målmand, og han er jo ikke taget til Nice for at sidde på bænken. Men lad os se, hvad der sker. Jeg synes ikke, han er faldet i niveau, siger han og tilføjer om Thomas Delaney:

– Jeg er ikke nervøs for Delaneys form lige nu, men selvfølgelig havde jeg gerne set, han var mere i rytme. Jeg tror, det kommer – sådan er det med de kvaliteter, han har. 

Det danske landshold er i øjeblikket samlet i Helsingør med henblik på de kommende kampe mod Kroatien og Frankrig i Nations League. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’