Kasper Hjulmand har netop udtaget to nye spillere til landsholdet, og begge to kommer fra den næstbedste engelske række, Championship.
Der er tale om venstre back Kristian Pedersen og midtbanespilleren Mathias Jensen fra henholdsvis Birmingham City og Brentford. Det meddeler DBU på Twitter.
Ifølge landstræneren er der brug for en ny venstre back i truppen, hvor Robert Skov umiddelbart var den eneste mand til positionen, og derfor er Kristian Pedersen altså for første gang udtaget til landsholdet.
Læs også:Viktor Fischer: Selvfølgelig har der været krisestemning
– Med tre landskampe samt en status på spillerne efter weekendens kampe, har vi vurderet, at vi har brug for en ekstra venstre back, så vi er glade for at få Kristian Pedersen med, siger landstræner Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Kristian har gennem flere år vist fine takter i Birmingham, hvor han spiller i en række med god intensitet og højt niveau.
Mathias Jensen kan også debutere på landsholdet, om end han har været udtaget før. Han er udtaget, da holdkammeraten Christian Nørgaard fra Brentford er blevet skadet.
Læs også:Godt nyt: UEFA tillader tilskuere igen
– Med Christian Nørgaards skade har vi brug for flere kræfter til midtbanen med tre kampe på en uge, og derfor er Mathias Jensen udtaget. Mathias er en dygtig midtbanespiller med et eminent blik for spillet, og og vi glæder os til at se ham i landsholdslejren, siger Kasper Hjulmand ifølge DBU’s Twitter.
Landstræneren tilføjer endvidere, at nogle spillere måske rejser hjem efter landskampen mod Færøerne på torsdag. I weekenden skal Danmark ellers møde Island i Nations League, mens de skal møde England i næste uge.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
