Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Det bliver ikke meget bedre end at møde Portugal i Parken, siger Kasper Schmeichel, der har boet i Lissabon.



Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.

Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.

– Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.

– Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.

Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.

– De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.

– Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.

I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.

– Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.

– Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.

Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Vild stime før Danmark-brag

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Klar på chokskifte

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Stor profil glad for Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Han er også færdig i FC København

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Ser I med, Brøndby?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Randers var tæt på – nu er han et monster

Dybt bekymret over VM i USA

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav