Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Det bliver ikke meget bedre end at møde Portugal i Parken, siger Kasper Schmeichel, der har boet i Lissabon.



Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.

Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.

– Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.

– Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.

Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.

– De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.

– Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.

I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.

– Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.

– Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.

Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.

/ritzau/






Høj klasse – det var vidunderligt lavet!




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Pressede på for FC København-exit

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte