Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.
Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.
– Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.
– Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.
Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.
– De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.
– Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.
I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.
– Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.
– Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.
Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.
Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE