Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Det bliver ikke meget bedre end at møde Portugal i Parken, siger Kasper Schmeichel, der har boet i Lissabon.



Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.

Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.

– Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.

– Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.

Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.

– De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.

– Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.

I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.

– Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.

– Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.

Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.

/ritzau/



Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Hænger Chido Obi ud

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Lukas Lerager tæt på denne klub

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Vildt skifte i Superligaen?

Har Brøndby-spiller på blokken

– Det er alvorligt og ret bekymrende

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK