Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Det bliver ikke meget bedre end at møde Portugal i Parken, siger Kasper Schmeichel, der har boet i Lissabon.



Det bliver specielt for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel at skulle spille mod Portugal i Nations League-kvartfinalerne torsdag og søndag.

Han har tidligere boet i Portugal under sin fars tid i Sporting CP, og det var i portugisiske Estoril, at Kasper Schmeichels tid i ungdomsfodbold gik fra sjov og leg til at blive mere seriøs.

– Det er noget særligt at skulle møde et land, hvor man selv har boet. Jeg har kun gode minder, fra da min familie boede i Portugal.

– Det var der, min fodboldkarriere begyndte, så det vil altid være specielt for mig at spille mod Portugal, siger Kasper Schmeichel onsdag på et pressemøde i Helsingør og fastslår muntert, at han er bedre til at forstå portugisisk end at tale det.

Tidligere i karrieren har han spillet knockoutkampe ved EM- og VM-slutrunder. Han rangerer Nations League-kvartfinalerne på næsten samme niveau.

– De her kampe rangerer højt. Vi er blandt de bedste otte landshold i Europa i den her turnering, så det bliver to kampe, der betyder sindssygt meget.

– Jeg rangerer alle kampe højt, men det bliver ikke meget bedre end at spille mod et stærkt landshold som Portugal i et fyldt Parken, siger Kasper Schmeichel.

I skadede Pierre-Emile Højbjergs fravær bliver det landsholdsmålmanden, der bærer Danmarks anførerbind i opgørene mod Portugal. Det ser Schmeichel frem til, efter at han tidligere har erklæret sig ærgerlig over ikke at være valgt til permanent anfører, da Simon Kjær stoppede på landsholdet.

– Jeg har altid sagt, at det er en drengedrøm og den største ære at være anfører for det danske landshold. Der findes ikke nogen større individuel ting.

– Jeg har været heldig at prøve det før, og jeg nyder ansvaret. Det falder mig meget naturligt, og jeg synes ikke, at min rolle ændrer sig, uanset om det er mig eller Pierre-Emile Højbjerg, der er anfører, siger Kasper Schmeichel.

Den samlede vinder kvalificerer sig til turneringens Final 4-stævne.

Torsdagens opgør mod Portugal spilles i et udsolgt Parken. Kampen begynder klokken 20.45. Der er returkamp søndag i Lissabon.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brasilien – Marokko

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Jens Jønsson flirter med dansk retur