HELSINGØR (Tipsbladet): Smilet var ikke til at tage fejl af. Brian Riemer lyste næsten op, da han blev spurgt.
Den danske landstræner skulle svare på et spørgsmål om Mads Roerslev, der er blevet indkaldt i landsholdslejren.
Riemer kender nemlig Brentford-backen særdeldes godt fra både FCK og Brentford.
I foråret 2019 kunne han ikke bruges i Vendsyssel FF. Her næsten fem år efter er den 25-årige dansker en del af det danske A-landshold.
– Jeg synes, at det er en af de mest fantastiske historier i dansk fodbold. Det giver forhåbentlig en indædt lyst for fodboldspillere til at kæmpe og tro på sig selv. Det viser, hvad det betyder at have nogle mennesker omkring dig, som tror på dig.
– Mads var dømt helt ude, og ingen ville have Mads. Sådan var situationen. Jeg var på krydstogt i Italien, og jeg var ankommet og gik en tur igennem bjergene.
– Så ringede Mads Roerslevs far og sagde: 'Du bliver simpelthen nødt til at hjælpe'. Mads var et rigtig godt sted i FCK, og han blev anset som en af arvtagerne. Han fik lov til at vælge sit nummer af Ståle Solbakken, og jeg har ikke oplevet mange spillere få lov til det.
– Pludselig lå det lidt i ruiner med et par uheldige lejeophold. Vi tog ham ind i Brentford på B-holdet til at starte noget.
– Han var ikke lovet noget. Nu har han spillet tæt på 100 kampe for Brentford, og han var en af ophavsmændene bag oprykningen på Wembley. Det har været fuldstændig fænomenalt, fortæller Brian Riemer tirsdag til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Der kan vente Mads Roerslev en stor fremtid, hvis man spørger Brian Riemer. Det handler dog om at bruge Brentford-backen på den rigtige måde.
– Mads er en fodboldspiller som alle andre. Du skal spille Mads ud fra hans bedste kvaliteter. Jeg synes, at Mads måske er vores bedste defensive back.
Tiden må vi se, om Mads Roerslev kommer i aktion i Danmarks to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien. Fredag venter Spanien i Parken, men Danmark skal møde Serbien i Serbien på mandag.

Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Vil sprænge banken for Harry Kane

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stor mystik omkring Emil Højlund

Viktor Claesson siger stop

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

– Det skal I ikke sige til FCK!

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Elver bliver hjemme fra VM-test

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kom med forslag til Riemer

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’
