Dømt helt ude: ‘Du bliver nødt til at hjælpe’

Mads Roerslev er blevet kaldt ind i landsholdslejren grundet en skade til Joakim Mæhle, men Brentford-spilleren har en ret usædvanlig og fantastisk vej til landsholdet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Smilet var ikke til at tage fejl af. Brian Riemer lyste næsten op, da han blev spurgt. 

Den danske landstræner skulle svare på et spørgsmål om Mads Roerslev, der er blevet indkaldt i landsholdslejren. 

Riemer kender nemlig Brentford-backen særdeldes godt fra både FCK og Brentford. 

I foråret 2019 kunne han ikke bruges i Vendsyssel FF. Her næsten fem år efter er den 25-årige dansker en del af det danske A-landshold.

– Jeg synes, at det er en af de mest fantastiske historier i dansk fodbold. Det giver forhåbentlig en indædt lyst for fodboldspillere til at kæmpe og tro på sig selv. Det viser, hvad det betyder at have nogle mennesker omkring dig, som tror på dig.

– Mads var dømt helt ude, og ingen ville have Mads. Sådan var situationen. Jeg var på krydstogt i Italien, og jeg var ankommet og gik en tur igennem bjergene.

– Så ringede Mads Roerslevs far og sagde: 'Du bliver simpelthen nødt til at hjælpe'. Mads var et rigtig godt sted i FCK, og han blev anset som en af arvtagerne. Han fik lov til at vælge sit nummer af Ståle Solbakken, og jeg har ikke oplevet mange spillere få lov til det.

– Pludselig lå det lidt i ruiner med et par uheldige lejeophold. Vi tog ham ind i Brentford på B-holdet til at starte noget.

– Han var ikke lovet noget. Nu har han spillet tæt på 100 kampe for Brentford, og han var en af ophavsmændene bag oprykningen på Wembley. Det har været fuldstændig fænomenalt, fortæller Brian Riemer tirsdag til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Der kan vente Mads Roerslev en stor fremtid, hvis man spørger Brian Riemer. Det handler dog om at bruge Brentford-backen på den rigtige måde.

– Mads er en fodboldspiller som alle andre. Du skal spille Mads ud fra hans bedste kvaliteter. Jeg synes, at Mads måske er vores bedste defensive back.

Tiden må vi se, om Mads Roerslev kommer i aktion i Danmarks to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien. Fredag venter Spanien i Parken, men Danmark skal møde Serbien i Serbien på mandag.





Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘Et af de største danske resultater’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

LIVE: AGF klarede presset!