Klar besked til dansk stjerne: Det duer ikke

Det bliver ikke til meget spilletid for Jannik Vestergaard for tiden, og Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger nu på, at den danske landsholdsspiller bør søge væk fra Leicester.



Der er lidt over et halvt år til VM, og i den danske landsholdstrup er der flere spillere, der ikke står i den mest ideelle situation på deres klubhold. 

En af dem er Jannik Vestergaard, der er startet inde i Danmarks seneste tre landskampe, selvom han blot har spillet ét minut i Premier League siden midten af januar. 

Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser det ikke ud til, at der er en snarlig løsning på vej for Vestergaard i Leicester, hvor cheftræner Brendan Rodgers foretrækker andre spillere. 

– Han virker til at være et godt stykke bag i køen. Og han er simpelthen for god til at sidde og kigge på fodbold, ham her. Han skal ud og spille, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg kunne sagtens se for mig, at andre Premier League-klubber kunne se fidusen i Jannik Vestergaard. Han er jo, bogstaveligt talt, ikke til at overse. Og det er sådan noget, som Premier League-klubber går op i, den fysiske størrelse. Hovedstødstruslen offensivt og muligheden for at gardere defensivt i eget felt. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen giver det således ganske god mening, at Jannik Vestergaard finder en anden engelsk klub.

– Jeg vil lidt tro, at der faktisk skal ske noget, medmindre der sker rokader i Leicester. Det kunne være på trænerbænken eller i truppen. For det her med at sidde nærmest helt ude i en hel sæson, det duer ikke for en voksen mand som Jannik Vestergaard, siger Troels Bager Thøgersen.

Hør hele analysen af Jannik Vestergaards situation i afspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Monstersalg: FC København-boss jubler

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

FC København sælger Nathan Trott

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Køber snart Brøndby-angriber