Klar besked til dansk stjerne: Det duer ikke

Det bliver ikke til meget spilletid for Jannik Vestergaard for tiden, og Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger nu på, at den danske landsholdsspiller bør søge væk fra Leicester.



Der er lidt over et halvt år til VM, og i den danske landsholdstrup er der flere spillere, der ikke står i den mest ideelle situation på deres klubhold. 

En af dem er Jannik Vestergaard, der er startet inde i Danmarks seneste tre landskampe, selvom han blot har spillet ét minut i Premier League siden midten af januar. 

Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser det ikke ud til, at der er en snarlig løsning på vej for Vestergaard i Leicester, hvor cheftræner Brendan Rodgers foretrækker andre spillere. 

– Han virker til at være et godt stykke bag i køen. Og han er simpelthen for god til at sidde og kigge på fodbold, ham her. Han skal ud og spille, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg kunne sagtens se for mig, at andre Premier League-klubber kunne se fidusen i Jannik Vestergaard. Han er jo, bogstaveligt talt, ikke til at overse. Og det er sådan noget, som Premier League-klubber går op i, den fysiske størrelse. Hovedstødstruslen offensivt og muligheden for at gardere defensivt i eget felt. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen giver det således ganske god mening, at Jannik Vestergaard finder en anden engelsk klub.

– Jeg vil lidt tro, at der faktisk skal ske noget, medmindre der sker rokader i Leicester. Det kunne være på trænerbænken eller i truppen. For det her med at sidde nærmest helt ude i en hel sæson, det duer ikke for en voksen mand som Jannik Vestergaard, siger Troels Bager Thøgersen.

Hør hele analysen af Jannik Vestergaards situation i afspilleren øverst i artiklen. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’