Klar besked til dansk stjerne: Det duer ikke

Det bliver ikke til meget spilletid for Jannik Vestergaard for tiden, og Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger nu på, at den danske landsholdsspiller bør søge væk fra Leicester.



Der er lidt over et halvt år til VM, og i den danske landsholdstrup er der flere spillere, der ikke står i den mest ideelle situation på deres klubhold. 

En af dem er Jannik Vestergaard, der er startet inde i Danmarks seneste tre landskampe, selvom han blot har spillet ét minut i Premier League siden midten af januar. 

Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser det ikke ud til, at der er en snarlig løsning på vej for Vestergaard i Leicester, hvor cheftræner Brendan Rodgers foretrækker andre spillere. 

– Han virker til at være et godt stykke bag i køen. Og han er simpelthen for god til at sidde og kigge på fodbold, ham her. Han skal ud og spille, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg kunne sagtens se for mig, at andre Premier League-klubber kunne se fidusen i Jannik Vestergaard. Han er jo, bogstaveligt talt, ikke til at overse. Og det er sådan noget, som Premier League-klubber går op i, den fysiske størrelse. Hovedstødstruslen offensivt og muligheden for at gardere defensivt i eget felt. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen giver det således ganske god mening, at Jannik Vestergaard finder en anden engelsk klub.

– Jeg vil lidt tro, at der faktisk skal ske noget, medmindre der sker rokader i Leicester. Det kunne være på trænerbænken eller i truppen. For det her med at sidde nærmest helt ude i en hel sæson, det duer ikke for en voksen mand som Jannik Vestergaard, siger Troels Bager Thøgersen.

Hør hele analysen af Jannik Vestergaards situation i afspilleren øverst i artiklen. 





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller