Klar besked til dansk stjerne: Det duer ikke

Det bliver ikke til meget spilletid for Jannik Vestergaard for tiden, og Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger nu på, at den danske landsholdsspiller bør søge væk fra Leicester.



Der er lidt over et halvt år til VM, og i den danske landsholdstrup er der flere spillere, der ikke står i den mest ideelle situation på deres klubhold. 

En af dem er Jannik Vestergaard, der er startet inde i Danmarks seneste tre landskampe, selvom han blot har spillet ét minut i Premier League siden midten af januar. 

Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser det ikke ud til, at der er en snarlig løsning på vej for Vestergaard i Leicester, hvor cheftræner Brendan Rodgers foretrækker andre spillere. 

– Han virker til at være et godt stykke bag i køen. Og han er simpelthen for god til at sidde og kigge på fodbold, ham her. Han skal ud og spille, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg kunne sagtens se for mig, at andre Premier League-klubber kunne se fidusen i Jannik Vestergaard. Han er jo, bogstaveligt talt, ikke til at overse. Og det er sådan noget, som Premier League-klubber går op i, den fysiske størrelse. Hovedstødstruslen offensivt og muligheden for at gardere defensivt i eget felt. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen giver det således ganske god mening, at Jannik Vestergaard finder en anden engelsk klub.

– Jeg vil lidt tro, at der faktisk skal ske noget, medmindre der sker rokader i Leicester. Det kunne være på trænerbænken eller i truppen. For det her med at sidde nærmest helt ude i en hel sæson, det duer ikke for en voksen mand som Jannik Vestergaard, siger Troels Bager Thøgersen.

Hør hele analysen af Jannik Vestergaards situation i afspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Wolfsburg – Bayern