Kovending: Maguire trækkes ud af England-trup efter voldsdom

Manchester United-anfører Harry Maguire er blevet trukket ud af Englands landsholdstrup til kampene mod Danmark og Island, efter at han tirsdag aften blev fundet skyldig i flere forseelser.



Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League. 

Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.

Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.

– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.

Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren. 

Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:

– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.

Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:

– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Bekræfter: Godt nyt for FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

Ikke set i 30 år

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

“De havde det bedste transfervindue”

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

– Det giver absolut ingen mening!

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner