Kovending: Maguire trækkes ud af England-trup efter voldsdom

Manchester United-anfører Harry Maguire er blevet trukket ud af Englands landsholdstrup til kampene mod Danmark og Island, efter at han tirsdag aften blev fundet skyldig i flere forseelser.



Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League. 

Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.

Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.

– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.

Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren. 

Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:

– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.

Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:

– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp