Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League.
Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.
Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.
– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.
Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren.
Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:
– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.
Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:
– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Her kan man se La Liga fremover
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
