Kovending: Maguire trækkes ud af England-trup efter voldsdom

Manchester United-anfører Harry Maguire er blevet trukket ud af Englands landsholdstrup til kampene mod Danmark og Island, efter at han tirsdag aften blev fundet skyldig i flere forseelser.



Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League. 

Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.

Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.

– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.

Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren. 

Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:

– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.

Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:

– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Solgt for 285 millioner

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Spøger i kæmpeklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Sløv kampstart på Sardinien

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding