Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League.
Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.
Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.
– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.
Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren.
Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:
– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.
Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:
– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Elias Jelert færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
England – Kroatien
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
