Kovending: Maguire trækkes ud af England-trup efter voldsdom

Manchester United-anfører Harry Maguire er blevet trukket ud af Englands landsholdstrup til kampene mod Danmark og Island, efter at han tirsdag aften blev fundet skyldig i flere forseelser.



Manchester United-anføreren Harry Maguire kommer alligevel ikke i spil, når England inden længe møder Danmark og Island i UEFA Nations League. 

Den engelske midtstopper er blevet trukket ud af den trup, som han selv blev udtaget til tidligere tirsdag, efter at han tirsdag aften blev dømt skyldig i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.

Det meddeler den engelske landstræner, Gareth Southgate.

– I lyset af sagens udvikling her til aften kan jeg bekræfte, at jeg har trukket Harry Maguire ud af truppen til kampene mod Danmark og Island. Efter at have snakket med både spilleren og Manchester United har jeg truffet denne beslutning for at imødekomme interesser fra samtlige parter og for at sikre de bedst mulige forberedelser til kampene, lyder det fra landstræneren.

Southgate udtalte ellers tidligere på dagen i forbindelse med udtagelsen af sin kamptrup, at han havde snakket med Maguire og fået en anden opfattelse af sagens forløb, end den der var kommet frem i medierne, og at han derfor støttede United-forsvareren. 

Harry Maguire har anket dommen og straffen på 21 måneders betinget fængsel. Efter domsafsigelsen udsendte englænderen følgende meddelelse:

– Jeg har efter dagens høring bedt mine advokater om at meddele domstolene, at vi appellerer dommen med det samme. Jeg er fortsat overbevist om og sikker på min uskyld i den her sag. Hvis nogen er ofre i denne sag er det min familie, mine venner og mig selv, lyder det fra Maguire ifølge SkySports.

Manchester United har ligeledes udsendt følgende meddelelse om sagen:

– Manchester United har noteret sig dommen fra den grænske domstol i dag. Harry Maguire nægter sig fortsat skyldig i alle forhold og vil fortsat være overbevist om sin uskyld. Det bør bemærkes, at anklagemyndigheden udsendte sine anklager og beviser så sent på dagen før retssagen, at forsvaret havde minimalt med tid til at forberede sig. Alligevel blev anmodningen om at udskyde retssagen afvist, skriver klubben blandt andet.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Trist melding om Emil Højlund

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor hæder til Suzuki

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

FCK starter op uden tre spillere

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne