Sveriges landshold er ikke, hvad det har været. Tilbage i 2018 befandt man sig som en fast del af top 15 på verdensranglisten over landshold, men siden da er det kun gået ned ad bakke for de tidligere VM medaljetagere, der nu befinder sig helt nede som verdens nummer 28 på FIFAs verdensrangliste.
Landsholdet er muligvis ikke på det samme høje niveau som det var tidligere under Erik Hamren, men der er alligevel nogle store stjerner i mellem som Viktor Gyökeres, Dejan Kulusevski og Isak Hien, der burde kunne trække niveauet op for landsholdet, der noget skuffende kun spiller på Nations Leagues C-niveau.
I denne landsholdstermin er det blevet til uafgjort mod Slovakiet og en storsejr på 3-0 mod Estland, men de resultater er ikke noget, der medfører den store tiltro til Tomasson fra sportsjournalisten Johan Esk, der i 2023 blev årets sportsjournalist i Sverige.
– Hvis man kigger ud i fremtiden, så har Tomassons landshold ikke vist noget, der gør at man skal kunne tro, at vi kan slå landshold på et højere niveau i kristiske situationer, skriver Johan Esk i en analyse til mediet Dagens Nyheter.
– Jeg siger ikke, at det ikke kommer til at ske, men de sejre Tomasson har sikret Sverige indtil nu er mod så svag modstand, at vi ikke ved, hvad det rækker til på den lange bane.
Sverige har lige nu kurs mod førstepladsen i deres gruppe, hvilket ville sikre dem oprykning til B-niveauet i Nations League. Men det i sig selv er ikke noget, man skal blive for imponeret over, hvis det lykkes Jon Dahl Tomasson.
– Hvis det høje presspil ikke virker mod de gode landshold, og den usikre defensiv bliver presset af hård modstand, så ved vi først, hvilket niveau landsholdet har under Jon Dahl Tomasson.
– At vinde gruppen på Nations League C-niveau er ikke en præstation.
Til næste landsholdstermin møder Sverige Slovakiet og Azerbaijan. Begge kampe bliver spillet i Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
AVIS