Kritik trods storsejr: Jeg tvivler på Tomasson

Jon Dahl Tomasson har fået en udmærket start på sin tid som svensk landstræner, men der stilles alligevel tvivl om danskerens evner, når Sverige en dag skal møde bedre landshold end dem, man møder lige nu.



Sveriges landshold er ikke, hvad det har været. Tilbage i 2018 befandt man sig som en fast del af top 15 på verdensranglisten over landshold, men siden da er det kun gået ned ad bakke for de tidligere VM medaljetagere, der nu befinder sig helt nede som verdens nummer 28 på FIFAs verdensrangliste.

Landsholdet er muligvis ikke på det samme høje niveau som det var tidligere under Erik Hamren, men der er alligevel nogle store stjerner i mellem som Viktor Gyökeres, Dejan Kulusevski og Isak Hien, der burde kunne trække niveauet op for landsholdet, der noget skuffende kun spiller på Nations Leagues C-niveau.

I denne landsholdstermin er det blevet til uafgjort mod Slovakiet og en storsejr på 3-0 mod Estland, men de resultater er ikke noget, der medfører den store tiltro til Tomasson fra sportsjournalisten Johan Esk, der i 2023 blev årets sportsjournalist i Sverige.

– Hvis man kigger ud i fremtiden, så har Tomassons landshold ikke vist noget, der gør at man skal kunne tro, at vi kan slå landshold på et højere niveau i kristiske situationer, skriver Johan Esk i en analyse til mediet Dagens Nyheter.

– Jeg siger ikke, at det ikke kommer til at ske, men de sejre Tomasson har sikret Sverige indtil nu er mod så svag modstand, at vi ikke ved, hvad det rækker til på den lange bane.

Sverige har lige nu kurs mod førstepladsen i deres gruppe, hvilket ville sikre dem oprykning til B-niveauet i Nations League. Men det i sig selv er ikke noget, man skal blive for imponeret over, hvis det lykkes Jon Dahl Tomasson.

– Hvis det høje presspil ikke virker mod de gode landshold, og den usikre defensiv bliver presset af hård modstand, så ved vi først, hvilket niveau landsholdet har under Jon Dahl Tomasson.

– At vinde gruppen på Nations League C-niveau er ikke en præstation.

Til næste landsholdstermin møder Sverige Slovakiet og Azerbaijan. Begge kampe bliver spillet i Sverige.





Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!


Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Stor Brøndby-stjerne skadet

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

To direktører færdige i Superliga-klub

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Fuldstændig svigtet

Rune deler nyt efter mareridt

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Cooper skyder på Schmedes

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dansk bomber forventer sommertransfer

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

En kold spand vand direkte i hovedet!

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dansk dommer får ros stor ros

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Landstræner hylder OB-komet

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?