Kritik trods storsejr: Jeg tvivler på Tomasson

Jon Dahl Tomasson har fået en udmærket start på sin tid som svensk landstræner, men der stilles alligevel tvivl om danskerens evner, når Sverige en dag skal møde bedre landshold end dem, man møder lige nu.



Sveriges landshold er ikke, hvad det har været. Tilbage i 2018 befandt man sig som en fast del af top 15 på verdensranglisten over landshold, men siden da er det kun gået ned ad bakke for de tidligere VM medaljetagere, der nu befinder sig helt nede som verdens nummer 28 på FIFAs verdensrangliste.

Landsholdet er muligvis ikke på det samme høje niveau som det var tidligere under Erik Hamren, men der er alligevel nogle store stjerner i mellem som Viktor Gyökeres, Dejan Kulusevski og Isak Hien, der burde kunne trække niveauet op for landsholdet, der noget skuffende kun spiller på Nations Leagues C-niveau.

I denne landsholdstermin er det blevet til uafgjort mod Slovakiet og en storsejr på 3-0 mod Estland, men de resultater er ikke noget, der medfører den store tiltro til Tomasson fra sportsjournalisten Johan Esk, der i 2023 blev årets sportsjournalist i Sverige.

– Hvis man kigger ud i fremtiden, så har Tomassons landshold ikke vist noget, der gør at man skal kunne tro, at vi kan slå landshold på et højere niveau i kristiske situationer, skriver Johan Esk i en analyse til mediet Dagens Nyheter.

– Jeg siger ikke, at det ikke kommer til at ske, men de sejre Tomasson har sikret Sverige indtil nu er mod så svag modstand, at vi ikke ved, hvad det rækker til på den lange bane.

Sverige har lige nu kurs mod førstepladsen i deres gruppe, hvilket ville sikre dem oprykning til B-niveauet i Nations League. Men det i sig selv er ikke noget, man skal blive for imponeret over, hvis det lykkes Jon Dahl Tomasson.

– Hvis det høje presspil ikke virker mod de gode landshold, og den usikre defensiv bliver presset af hård modstand, så ved vi først, hvilket niveau landsholdet har under Jon Dahl Tomasson.

– At vinde gruppen på Nations League C-niveau er ikke en præstation.

Til næste landsholdstermin møder Sverige Slovakiet og Azerbaijan. Begge kampe bliver spillet i Sverige.





Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel



LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Viborg FF – FC København

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt



Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’



Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

AGF henter dansk kantspiller

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet



Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B