Sveriges landshold er ikke, hvad det har været. Tilbage i 2018 befandt man sig som en fast del af top 15 på verdensranglisten over landshold, men siden da er det kun gået ned ad bakke for de tidligere VM medaljetagere, der nu befinder sig helt nede som verdens nummer 28 på FIFAs verdensrangliste.
Landsholdet er muligvis ikke på det samme høje niveau som det var tidligere under Erik Hamren, men der er alligevel nogle store stjerner i mellem som Viktor Gyökeres, Dejan Kulusevski og Isak Hien, der burde kunne trække niveauet op for landsholdet, der noget skuffende kun spiller på Nations Leagues C-niveau.
I denne landsholdstermin er det blevet til uafgjort mod Slovakiet og en storsejr på 3-0 mod Estland, men de resultater er ikke noget, der medfører den store tiltro til Tomasson fra sportsjournalisten Johan Esk, der i 2023 blev årets sportsjournalist i Sverige.
– Hvis man kigger ud i fremtiden, så har Tomassons landshold ikke vist noget, der gør at man skal kunne tro, at vi kan slå landshold på et højere niveau i kristiske situationer, skriver Johan Esk i en analyse til mediet Dagens Nyheter.
– Jeg siger ikke, at det ikke kommer til at ske, men de sejre Tomasson har sikret Sverige indtil nu er mod så svag modstand, at vi ikke ved, hvad det rækker til på den lange bane.
Sverige har lige nu kurs mod førstepladsen i deres gruppe, hvilket ville sikre dem oprykning til B-niveauet i Nations League. Men det i sig selv er ikke noget, man skal blive for imponeret over, hvis det lykkes Jon Dahl Tomasson.
– Hvis det høje presspil ikke virker mod de gode landshold, og den usikre defensiv bliver presset af hård modstand, så ved vi først, hvilket niveau landsholdet har under Jon Dahl Tomasson.
– At vinde gruppen på Nations League C-niveau er ikke en præstation.
Til næste landsholdstermin møder Sverige Slovakiet og Azerbaijan. Begge kampe bliver spillet i Sverige.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT