Kritik trods storsejr: Jeg tvivler på Tomasson

Jon Dahl Tomasson har fået en udmærket start på sin tid som svensk landstræner, men der stilles alligevel tvivl om danskerens evner, når Sverige en dag skal møde bedre landshold end dem, man møder lige nu.



Sveriges landshold er ikke, hvad det har været. Tilbage i 2018 befandt man sig som en fast del af top 15 på verdensranglisten over landshold, men siden da er det kun gået ned ad bakke for de tidligere VM medaljetagere, der nu befinder sig helt nede som verdens nummer 28 på FIFAs verdensrangliste.

Landsholdet er muligvis ikke på det samme høje niveau som det var tidligere under Erik Hamren, men der er alligevel nogle store stjerner i mellem som Viktor Gyökeres, Dejan Kulusevski og Isak Hien, der burde kunne trække niveauet op for landsholdet, der noget skuffende kun spiller på Nations Leagues C-niveau.

I denne landsholdstermin er det blevet til uafgjort mod Slovakiet og en storsejr på 3-0 mod Estland, men de resultater er ikke noget, der medfører den store tiltro til Tomasson fra sportsjournalisten Johan Esk, der i 2023 blev årets sportsjournalist i Sverige.

– Hvis man kigger ud i fremtiden, så har Tomassons landshold ikke vist noget, der gør at man skal kunne tro, at vi kan slå landshold på et højere niveau i kristiske situationer, skriver Johan Esk i en analyse til mediet Dagens Nyheter.

– Jeg siger ikke, at det ikke kommer til at ske, men de sejre Tomasson har sikret Sverige indtil nu er mod så svag modstand, at vi ikke ved, hvad det rækker til på den lange bane.

Sverige har lige nu kurs mod førstepladsen i deres gruppe, hvilket ville sikre dem oprykning til B-niveauet i Nations League. Men det i sig selv er ikke noget, man skal blive for imponeret over, hvis det lykkes Jon Dahl Tomasson.

– Hvis det høje presspil ikke virker mod de gode landshold, og den usikre defensiv bliver presset af hård modstand, så ved vi først, hvilket niveau landsholdet har under Jon Dahl Tomasson.

– At vinde gruppen på Nations League C-niveau er ikke en præstation.

Til næste landsholdstermin møder Sverige Slovakiet og Azerbaijan. Begge kampe bliver spillet i Sverige.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Portugal – Usbekistan

Bosnien-Hercegovina – Qatar