Kvist: Håber god figur i SAS Ligaen tæller med

William Kvist er ærgerlig over sin manglende deltagelse på ligalandsholdets tur til Thailand, som kan give Morten Olsen afgørende indtryk før VM-udtagelsen. Kvist sætter sin lid til, at andre ting også spiller ind.



Ligalandsholdet spillede i går sin første kamp ved træningsturneringen i Thailand. Danmark debuterede med en flot 3-1-sejr over Polen, og flere spillere efterlod et godt indtryk. FC Københavns William Kvist var på forhånd udtaget til ligalandsholdets tur, men på grund af københavnernes avancement i Europa League måtte han og flere holdkammerater blive hjemme, så de kan forberede sig optimalt til kampene mod Marseille.

Kvist ser frem til kampene mod det franske storhold, men ærgrer sig samtidig over, at han ikke får mulighed for at imponere landstræneren forud for forårets VM-udtagelse.

– Der er fordele og ulemper ved begge ting. Det er klart, jeg gerne ville have været med til Thailand, det skal der ikke være tvivl om. Man kan bruge ligalandsholdet til at vise sig frem, og det har jeg gjort brug af før, så det er en god mulighed for at vise sine kvaliteter. Det er en af de sidste muligheder, man har, for at vise sig frem inden udtagelsen, men jeg håber så, at de to kampe mod Marseille kan give mig et udstillingsvindue, og at en god figur i SAS Ligaen også tæller med, siger William Kvist til tipsbladet.dk.

Han og resten af FC København-truppen kæmper i disse dage for at komme i form frem mod Marseille-kampene 18. og 25. februar. Ligalandsholdet spiller sin anden kamp i Thailand onsdag, hvor modstanderen er Singapore.

Følg Danmarks kampe live på tipsbladet.dk.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Skotland – Marokko

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske