Kvist: Håber god figur i SAS Ligaen tæller med

William Kvist er ærgerlig over sin manglende deltagelse på ligalandsholdets tur til Thailand, som kan give Morten Olsen afgørende indtryk før VM-udtagelsen. Kvist sætter sin lid til, at andre ting også spiller ind.



Ligalandsholdet spillede i går sin første kamp ved træningsturneringen i Thailand. Danmark debuterede med en flot 3-1-sejr over Polen, og flere spillere efterlod et godt indtryk. FC Københavns William Kvist var på forhånd udtaget til ligalandsholdets tur, men på grund af københavnernes avancement i Europa League måtte han og flere holdkammerater blive hjemme, så de kan forberede sig optimalt til kampene mod Marseille.

Kvist ser frem til kampene mod det franske storhold, men ærgrer sig samtidig over, at han ikke får mulighed for at imponere landstræneren forud for forårets VM-udtagelse.

– Der er fordele og ulemper ved begge ting. Det er klart, jeg gerne ville have været med til Thailand, det skal der ikke være tvivl om. Man kan bruge ligalandsholdet til at vise sig frem, og det har jeg gjort brug af før, så det er en god mulighed for at vise sine kvaliteter. Det er en af de sidste muligheder, man har, for at vise sig frem inden udtagelsen, men jeg håber så, at de to kampe mod Marseille kan give mig et udstillingsvindue, og at en god figur i SAS Ligaen også tæller med, siger William Kvist til tipsbladet.dk.

Han og resten af FC København-truppen kæmper i disse dage for at komme i form frem mod Marseille-kampene 18. og 25. februar. Ligalandsholdet spiller sin anden kamp i Thailand onsdag, hvor modstanderen er Singapore.

Følg Danmarks kampe live på tipsbladet.dk.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen