Kvist: Håber god figur i SAS Ligaen tæller med

William Kvist er ærgerlig over sin manglende deltagelse på ligalandsholdets tur til Thailand, som kan give Morten Olsen afgørende indtryk før VM-udtagelsen. Kvist sætter sin lid til, at andre ting også spiller ind.



Ligalandsholdet spillede i går sin første kamp ved træningsturneringen i Thailand. Danmark debuterede med en flot 3-1-sejr over Polen, og flere spillere efterlod et godt indtryk. FC Københavns William Kvist var på forhånd udtaget til ligalandsholdets tur, men på grund af københavnernes avancement i Europa League måtte han og flere holdkammerater blive hjemme, så de kan forberede sig optimalt til kampene mod Marseille.

Kvist ser frem til kampene mod det franske storhold, men ærgrer sig samtidig over, at han ikke får mulighed for at imponere landstræneren forud for forårets VM-udtagelse.

– Der er fordele og ulemper ved begge ting. Det er klart, jeg gerne ville have været med til Thailand, det skal der ikke være tvivl om. Man kan bruge ligalandsholdet til at vise sig frem, og det har jeg gjort brug af før, så det er en god mulighed for at vise sine kvaliteter. Det er en af de sidste muligheder, man har, for at vise sig frem inden udtagelsen, men jeg håber så, at de to kampe mod Marseille kan give mig et udstillingsvindue, og at en god figur i SAS Ligaen også tæller med, siger William Kvist til tipsbladet.dk.

Han og resten af FC København-truppen kæmper i disse dage for at komme i form frem mod Marseille-kampene 18. og 25. februar. Ligalandsholdet spiller sin anden kamp i Thailand onsdag, hvor modstanderen er Singapore.

Følg Danmarks kampe live på tipsbladet.dk.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri