Landsholdet arrangerer to testkampe i Danmark

Landsholdet skal ud over en testkamp i Parken mod Nordirland også en tur til Odense og spille mod Litauen.



Det danske fodboldlandshold skal spille to testkampe i juni mod Nordirland og Litauen. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på sin hjemmeside.

Mens landsholdet 7. juni tager imod Nordirland i Parken, skal Brian Riemers tropper også spille i Odense, når Litauen tre dage senere kommer på besøg.

– Vi er hele Danmarks landshold, og derfor glæder vi os meget til at spille en kamp i Odense og vise holdet frem foran de danske fans på Fyn, siger Riemer til unionens hjemmeside.

Efter Danmarks samlede nederlag over to kampe i Nations League-kvartfinalen mod Portugal vil Riemer afprøve nogle ting på taktikbrættet mod nogle på papiret nemmere modstandere.

– Vi skal først og fremmest fortsætte den gode udvikling af vores hold og spil og det offensive og aggressive udtryk, som spillerne så flot leverede i de to kampe mod Portugal, siger Riemer

De to testkampe i juni fungerer som forberedelse til efterårets kampe i VM-kvalifikationen, der skal afgøres over seks kampe på lidt under tre måneder i en gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus.

Det er med disse kampe i tankerne, at sommerens testmodstandere er fundet, fortæller fodbolddirektør Peter Møller.

– Vi ville gerne spille to hjemmekampe og møde modstandere, hvor vi kommer til at have bolden meget, for det tror vi også, at vi kommer til at have i VM-kvalifikationskampene, lyder det fra Møller.

Landstræner Brian Riemer er stadig ærgerlig over, at Danmark ikke kvalificerede Danmark til semifinalerne i Nations League, men alternativet er godt, når det ikke kunne være anderledes.

– Jeg har stadig ondt i maven og mareridt over, at vi ikke skal spille Final 4 i Nations League til sommer, men nu får vi i stedet to testkampe, som er den bedst mulige forberedelse til VM-kvalifikationen, siger Riemer.

– I ni måneder har vi spillet som underdogs, nu skal vi være favoritter i alle kampe og skabe kampene, som har været en udfordring for det danske landshold. Det handler om, hvordan vi håndterer vores spil, når vi er storfavoritter.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!