Landsholdet arrangerer to testkampe i Danmark

Landsholdet skal ud over en testkamp i Parken mod Nordirland også en tur til Odense og spille mod Litauen.



Det danske fodboldlandshold skal spille to testkampe i juni mod Nordirland og Litauen. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på sin hjemmeside.

Mens landsholdet 7. juni tager imod Nordirland i Parken, skal Brian Riemers tropper også spille i Odense, når Litauen tre dage senere kommer på besøg.

– Vi er hele Danmarks landshold, og derfor glæder vi os meget til at spille en kamp i Odense og vise holdet frem foran de danske fans på Fyn, siger Riemer til unionens hjemmeside.

Efter Danmarks samlede nederlag over to kampe i Nations League-kvartfinalen mod Portugal vil Riemer afprøve nogle ting på taktikbrættet mod nogle på papiret nemmere modstandere.

– Vi skal først og fremmest fortsætte den gode udvikling af vores hold og spil og det offensive og aggressive udtryk, som spillerne så flot leverede i de to kampe mod Portugal, siger Riemer

De to testkampe i juni fungerer som forberedelse til efterårets kampe i VM-kvalifikationen, der skal afgøres over seks kampe på lidt under tre måneder i en gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus.

Det er med disse kampe i tankerne, at sommerens testmodstandere er fundet, fortæller fodbolddirektør Peter Møller.

– Vi ville gerne spille to hjemmekampe og møde modstandere, hvor vi kommer til at have bolden meget, for det tror vi også, at vi kommer til at have i VM-kvalifikationskampene, lyder det fra Møller.

Landstræner Brian Riemer er stadig ærgerlig over, at Danmark ikke kvalificerede Danmark til semifinalerne i Nations League, men alternativet er godt, når det ikke kunne være anderledes.

– Jeg har stadig ondt i maven og mareridt over, at vi ikke skal spille Final 4 i Nations League til sommer, men nu får vi i stedet to testkampe, som er den bedst mulige forberedelse til VM-kvalifikationen, siger Riemer.

– I ni måneder har vi spillet som underdogs, nu skal vi være favoritter i alle kampe og skabe kampene, som har været en udfordring for det danske landshold. Det handler om, hvordan vi håndterer vores spil, når vi er storfavoritter.

/ritzau/





Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Peger på særligt problem for Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Højlund med helterolle for Napoli

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-fans hjælper med snerydning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby IF – Randers FC

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus