Landsholdet arrangerer to testkampe i Danmark

Landsholdet skal ud over en testkamp i Parken mod Nordirland også en tur til Odense og spille mod Litauen.



Det danske fodboldlandshold skal spille to testkampe i juni mod Nordirland og Litauen. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på sin hjemmeside.

Mens landsholdet 7. juni tager imod Nordirland i Parken, skal Brian Riemers tropper også spille i Odense, når Litauen tre dage senere kommer på besøg.

– Vi er hele Danmarks landshold, og derfor glæder vi os meget til at spille en kamp i Odense og vise holdet frem foran de danske fans på Fyn, siger Riemer til unionens hjemmeside.

Efter Danmarks samlede nederlag over to kampe i Nations League-kvartfinalen mod Portugal vil Riemer afprøve nogle ting på taktikbrættet mod nogle på papiret nemmere modstandere.

– Vi skal først og fremmest fortsætte den gode udvikling af vores hold og spil og det offensive og aggressive udtryk, som spillerne så flot leverede i de to kampe mod Portugal, siger Riemer

De to testkampe i juni fungerer som forberedelse til efterårets kampe i VM-kvalifikationen, der skal afgøres over seks kampe på lidt under tre måneder i en gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus.

Det er med disse kampe i tankerne, at sommerens testmodstandere er fundet, fortæller fodbolddirektør Peter Møller.

– Vi ville gerne spille to hjemmekampe og møde modstandere, hvor vi kommer til at have bolden meget, for det tror vi også, at vi kommer til at have i VM-kvalifikationskampene, lyder det fra Møller.

Landstræner Brian Riemer er stadig ærgerlig over, at Danmark ikke kvalificerede Danmark til semifinalerne i Nations League, men alternativet er godt, når det ikke kunne være anderledes.

– Jeg har stadig ondt i maven og mareridt over, at vi ikke skal spille Final 4 i Nations League til sommer, men nu får vi i stedet to testkampe, som er den bedst mulige forberedelse til VM-kvalifikationen, siger Riemer.

– I ni måneder har vi spillet som underdogs, nu skal vi være favoritter i alle kampe og skabe kampene, som har været en udfordring for det danske landshold. Det handler om, hvordan vi håndterer vores spil, når vi er storfavoritter.

/ritzau/







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Messi-statue fjernes

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Oliver Sonne vender tilbage

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina