Det danske fodboldlandshold skal spille to testkampe i juni mod Nordirland og Litauen. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på sin hjemmeside.
Mens landsholdet 7. juni tager imod Nordirland i Parken, skal Brian Riemers tropper også spille i Odense, når Litauen tre dage senere kommer på besøg.
– Vi er hele Danmarks landshold, og derfor glæder vi os meget til at spille en kamp i Odense og vise holdet frem foran de danske fans på Fyn, siger Riemer til unionens hjemmeside.
Efter Danmarks samlede nederlag over to kampe i Nations League-kvartfinalen mod Portugal vil Riemer afprøve nogle ting på taktikbrættet mod nogle på papiret nemmere modstandere.
– Vi skal først og fremmest fortsætte den gode udvikling af vores hold og spil og det offensive og aggressive udtryk, som spillerne så flot leverede i de to kampe mod Portugal, siger Riemer
De to testkampe i juni fungerer som forberedelse til efterårets kampe i VM-kvalifikationen, der skal afgøres over seks kampe på lidt under tre måneder i en gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus.
Det er med disse kampe i tankerne, at sommerens testmodstandere er fundet, fortæller fodbolddirektør Peter Møller.
– Vi ville gerne spille to hjemmekampe og møde modstandere, hvor vi kommer til at have bolden meget, for det tror vi også, at vi kommer til at have i VM-kvalifikationskampene, lyder det fra Møller.
Landstræner Brian Riemer er stadig ærgerlig over, at Danmark ikke kvalificerede Danmark til semifinalerne i Nations League, men alternativet er godt, når det ikke kunne være anderledes.
– Jeg har stadig ondt i maven og mareridt over, at vi ikke skal spille Final 4 i Nations League til sommer, men nu får vi i stedet to testkampe, som er den bedst mulige forberedelse til VM-kvalifikationen, siger Riemer.
– I ni måneder har vi spillet som underdogs, nu skal vi være favoritter i alle kampe og skabe kampene, som har været en udfordring for det danske landshold. Det handler om, hvordan vi håndterer vores spil, når vi er storfavoritter.
/ritzau/
Testkampe i juni 🇩🇰
— Fodboldlandsholdene 🇩🇰 (@dbulandshold) March 26, 2025
Herrelandsholdet møder Nordirland og Litauen i to testkampe til juni som forberedelse til VM-kvalifikationen ⚽️
Parken venter den 7. juni, mens Odense Stadion for første gang siden 2014 lægger græs til en kamp med Herrelandsholdet 💪🏼
Læs mere inde på… pic.twitter.com/uuPcUADvHa
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT