Hvis Danmark og Irland i morgen gør, som de gjorde i lørdags, altså spiller 0-0, får holdene brug for deres evner på straffespark. For med 120 målløse minutter i Dublin skal de hele afgøres fra pletten.
Det virker ikke helt usandsynligt baseret på det første opgør, hvor Danmark ikke kunne nedspille irerne, der omvendt ikke vist megen lyst til at angribe. Det får dog ikke Åge Hareide til at beordre straffesparkstræning.
Landstræneren mener, at man alligevel ikke kan genskabe det psykologiske spil, som hersker i kampene, når man træner, og så kan det være ligegyldigt.
– Jeg har det i baghovedet. Vi har jo folk med os her, som har været med i store straffesparkskonkurrencer, og det, som siges med det, er jo, at når man øver sig på straffespark, får man aldrig den atmosfære, som du får, når det skal afgøres. Den får du aldrig til en træning. Det er nemt at skyde straffe til træning, så det er ikke noget, vi kommer til at træne, siger Åge Hareide ifølge BT.
Skulle det komme så vidt, at VM-billetten skal fordeles ud fra de ti (eller flere) straffespark, står Danmark umiddelbart med gode kort. Analytikeren i Lyngby BK, Jonathan Hartmann, har i hvert fald fundet data, der underbygger den pointe.
Danmarks målmand, Kasper Schmeichel, har således klaret sig bedre på straffespark i karrieren, end Irlands ditto, Darren Randolph, har.
Straffesparksstatistik i karrieren: Randolph med en redningsrate på 16 % (8 ud af 50). Schmeichel på 26 % (17 ud af 65).
— Jonathan H. Hartmann (@JonHHartmann) 12. november 2017
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
UEFA med vild ændring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
