Landsholdet træner ikke straffespark før afgørende Irland-kamp

Selv om en straffesparkskonkurrence ikke synes usandsynlig, kommer det danske landshold ikke til at øve sig på at sparke dem, slår landstræneren fast. Man kan alligevel ikke kopiere kampsituationen til træning.



Hvis Danmark og Irland i morgen gør, som de gjorde i lørdags, altså spiller 0-0, får holdene brug for deres evner på straffespark. For med 120 målløse minutter i Dublin skal de hele afgøres fra pletten.

Det virker ikke helt usandsynligt baseret på det første opgør, hvor Danmark ikke kunne nedspille irerne, der omvendt ikke vist megen lyst til at angribe. Det får dog ikke Åge Hareide til at beordre straffesparkstræning.

Landstræneren mener, at man alligevel ikke kan genskabe det psykologiske spil, som hersker i kampene, når man træner, og så kan det være ligegyldigt.

– Jeg har det i baghovedet. Vi har jo folk med os her, som har været med i store straffesparkskonkurrencer, og det, som siges med det, er jo, at når man øver sig på straffespark, får man aldrig den atmosfære, som du får, når det skal afgøres. Den får du aldrig til en træning. Det er nemt at skyde straffe til træning, så det er ikke noget, vi kommer til at træne, siger Åge Hareide ifølge BT.

Skulle det komme så vidt, at VM-billetten skal fordeles ud fra de ti (eller flere) straffespark, står Danmark umiddelbart med gode kort. Analytikeren i Lyngby BK, Jonathan Hartmann, har i hvert fald fundet data, der underbygger den pointe.

Danmarks målmand, Kasper Schmeichel, har således klaret sig bedre på straffespark i karrieren, end Irlands ditto, Darren Randolph, har. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Raser over dansk stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dorgu blev helten for Manchester United

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Det har taget røven på Steve Cooper

‘Den værste transfer nogensinde’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Eriksen med kontant udmelding

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Presset Frank: Her er vores store problem

Her er planen for januars transfervindue

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Klart ønske fra Ruben Amorim

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter