– Landsholdet vil altid være specielt for mig

Rasmus Højlund ser frem til EM-slutrunden i Tyskland og håber, han kan bidrage til dansk succes med nogle scoringer.



MANCHESTER (Tipsbladet): Så er det lige om lidt, det går løs.

Klubfodbolden er gået på hæld over hele Europa, og det betyder, at det hele den næste måneds tid kun kommer til at dreje sig om én ting – EM-slutrunden.

Det danske landshold er som bekendt én af de nationer, der skal dyste i Tyskland, og rød-hvid succes afhænger i høj grad af Rasmus Højlund, som er manden, der er udset til at skulle score målene for Danmark.

EM i Tyskland bliver Manchester United-stjernens første slutrunde.

– Det bliver vanvittig fedt. Jeg var tæt på at komme med sidst (til VM i Qatar, red.), men snublede lige på målstregen. Jeg glæder mig rigtig meget – nu må vi jo i første omgang se, om jeg bliver udtaget, siger Rasmus Højlund til Tipsbladet.

Udtaget skal han nu nok blive, Manchester United-stjernen, og det bliver et særligt øjeblik for Rasmus Højlund, når Kasper Hjulmand nævner hans navn som én af de 26 spillere, der skal repræsentere Danmark.

– Det betyder meget for mig at spille på landsholdet, og det har det altid gjort. Jeg har altid fulgt landsholdet og været en stor supporter – også da det ikke gik så godt. Jeg er meget patriotisk, og det er noget helt særligt at gå på banen med andre danskere og spille mod andre nationer. Det vil altid være specielt for mig, siger Højlund og fortsætter:

– Jeg har aldrig været typen, der satte mig et mål, men jeg vil selvfølgelig være glad, hvis vi går videre fra gruppen, og jeg kan hjælpe holdet på vej ved at score nogle mål.

Rasmus Højlund blev dansk topscorer i kvalifikationen til EM, der for Danmarks vedkommende begynder den 16. juni mod Slovenien. Kasper Hjulmand udtager truppen på torsdag. 





Infantino dropper udskældt FIFA-plan




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Nordsjælland – Randers FC

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘En trøstepræmie af en turnering’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur