– Landsholdet vil altid være specielt for mig

Rasmus Højlund ser frem til EM-slutrunden i Tyskland og håber, han kan bidrage til dansk succes med nogle scoringer.



MANCHESTER (Tipsbladet): Så er det lige om lidt, det går løs.

Klubfodbolden er gået på hæld over hele Europa, og det betyder, at det hele den næste måneds tid kun kommer til at dreje sig om én ting – EM-slutrunden.

Det danske landshold er som bekendt én af de nationer, der skal dyste i Tyskland, og rød-hvid succes afhænger i høj grad af Rasmus Højlund, som er manden, der er udset til at skulle score målene for Danmark.

EM i Tyskland bliver Manchester United-stjernens første slutrunde.

– Det bliver vanvittig fedt. Jeg var tæt på at komme med sidst (til VM i Qatar, red.), men snublede lige på målstregen. Jeg glæder mig rigtig meget – nu må vi jo i første omgang se, om jeg bliver udtaget, siger Rasmus Højlund til Tipsbladet.

Udtaget skal han nu nok blive, Manchester United-stjernen, og det bliver et særligt øjeblik for Rasmus Højlund, når Kasper Hjulmand nævner hans navn som én af de 26 spillere, der skal repræsentere Danmark.

– Det betyder meget for mig at spille på landsholdet, og det har det altid gjort. Jeg har altid fulgt landsholdet og været en stor supporter – også da det ikke gik så godt. Jeg er meget patriotisk, og det er noget helt særligt at gå på banen med andre danskere og spille mod andre nationer. Det vil altid være specielt for mig, siger Højlund og fortsætter:

– Jeg har aldrig været typen, der satte mig et mål, men jeg vil selvfølgelig være glad, hvis vi går videre fra gruppen, og jeg kan hjælpe holdet på vej ved at score nogle mål.

Rasmus Højlund blev dansk topscorer i kvalifikationen til EM, der for Danmarks vedkommende begynder den 16. juni mod Slovenien. Kasper Hjulmand udtager truppen på torsdag. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Schweiz – Colombia

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb