– Landsholdet vil altid være specielt for mig

Rasmus Højlund ser frem til EM-slutrunden i Tyskland og håber, han kan bidrage til dansk succes med nogle scoringer.



MANCHESTER (Tipsbladet): Så er det lige om lidt, det går løs.

Klubfodbolden er gået på hæld over hele Europa, og det betyder, at det hele den næste måneds tid kun kommer til at dreje sig om én ting – EM-slutrunden.

Det danske landshold er som bekendt én af de nationer, der skal dyste i Tyskland, og rød-hvid succes afhænger i høj grad af Rasmus Højlund, som er manden, der er udset til at skulle score målene for Danmark.

EM i Tyskland bliver Manchester United-stjernens første slutrunde.

– Det bliver vanvittig fedt. Jeg var tæt på at komme med sidst (til VM i Qatar, red.), men snublede lige på målstregen. Jeg glæder mig rigtig meget – nu må vi jo i første omgang se, om jeg bliver udtaget, siger Rasmus Højlund til Tipsbladet.

Udtaget skal han nu nok blive, Manchester United-stjernen, og det bliver et særligt øjeblik for Rasmus Højlund, når Kasper Hjulmand nævner hans navn som én af de 26 spillere, der skal repræsentere Danmark.

– Det betyder meget for mig at spille på landsholdet, og det har det altid gjort. Jeg har altid fulgt landsholdet og været en stor supporter – også da det ikke gik så godt. Jeg er meget patriotisk, og det er noget helt særligt at gå på banen med andre danskere og spille mod andre nationer. Det vil altid være specielt for mig, siger Højlund og fortsætter:

– Jeg har aldrig været typen, der satte mig et mål, men jeg vil selvfølgelig være glad, hvis vi går videre fra gruppen, og jeg kan hjælpe holdet på vej ved at score nogle mål.

Rasmus Højlund blev dansk topscorer i kvalifikationen til EM, der for Danmarks vedkommende begynder den 16. juni mod Slovenien. Kasper Hjulmand udtager truppen på torsdag. 





Tæt på at købe FC København-spiller




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Mexico – Sydkorea

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart