– Landsholdet vil være det største nogensinde

19-årige Maurits Kjærgaard får heller ikke chancen på landsholdet i denne omgang, men han håber, han får en invitation en dag i fremtiden - det vil opfylde én af hans største drømme.



Tirsdag udtog Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, og landstræneren havde rystet posen gevaldigt. En række urutinerede navne i landsholdssammenhæng får chancen i rød og hvidt.

Maurits Kjærgaard må dog stadig væbne sig med tålmodighed.

U21-landsholdets anfører er ikke blandt de spillere, Kasper Hjulmand har sendt bud efter, men Red Bull Salzburg-spilleren ligner en fremtidens mand på landsholdet, og hvis det sker, er det en kæmpe drøm, der går i opfyldelse for den 19-årige midtbanemand.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille kampe for A-landsholdet på et tidspunkt. Det er den største drøm, siger Maurits Kjærgaard i et interview med Spillerforeningen og tilføjer:

– Det er Danmark. Det er der, jeg kommer fra. Og det har været en drøm, siden jeg var helt lille. Så at spille på det hold – lige meget hvornår – det vil være det største nogensinde.

– Jeg bruger hver træning, hver kamp, på at spille på et rigtig, rigtig højt niveau. Så højt som muligt. Får det til at blive en vane at spille på et vist niveau, fordi det skal man for at komme på A-landsholdet. Det er et voldsomt dygtigt hold, så jeg gør bare mit bedste.

Maurits Kjærgaard spiller fast for Red Bull Salzburg, der med afstand er den største klub i Østrig. Danskeren har i denne sæson scoret to mål og lavet ni assists for mesterklubben, der blot har tabt en enkelt ligakamp. 

Midtbanespilleren kom til Red Bull Salzburg fra Lyngby Boldklub i sommeren 2019. 





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

FC København bekræfter transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud