– Landsholdet vil være det største nogensinde

19-årige Maurits Kjærgaard får heller ikke chancen på landsholdet i denne omgang, men han håber, han får en invitation en dag i fremtiden - det vil opfylde én af hans største drømme.



Tirsdag udtog Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, og landstræneren havde rystet posen gevaldigt. En række urutinerede navne i landsholdssammenhæng får chancen i rød og hvidt.

Maurits Kjærgaard må dog stadig væbne sig med tålmodighed.

U21-landsholdets anfører er ikke blandt de spillere, Kasper Hjulmand har sendt bud efter, men Red Bull Salzburg-spilleren ligner en fremtidens mand på landsholdet, og hvis det sker, er det en kæmpe drøm, der går i opfyldelse for den 19-årige midtbanemand.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille kampe for A-landsholdet på et tidspunkt. Det er den største drøm, siger Maurits Kjærgaard i et interview med Spillerforeningen og tilføjer:

– Det er Danmark. Det er der, jeg kommer fra. Og det har været en drøm, siden jeg var helt lille. Så at spille på det hold – lige meget hvornår – det vil være det største nogensinde.

– Jeg bruger hver træning, hver kamp, på at spille på et rigtig, rigtig højt niveau. Så højt som muligt. Får det til at blive en vane at spille på et vist niveau, fordi det skal man for at komme på A-landsholdet. Det er et voldsomt dygtigt hold, så jeg gør bare mit bedste.

Maurits Kjærgaard spiller fast for Red Bull Salzburg, der med afstand er den største klub i Østrig. Danskeren har i denne sæson scoret to mål og lavet ni assists for mesterklubben, der blot har tabt en enkelt ligakamp. 

Midtbanespilleren kom til Red Bull Salzburg fra Lyngby Boldklub i sommeren 2019. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby henter keeper – her er planen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers