– Landsholdet vil være det største nogensinde

19-årige Maurits Kjærgaard får heller ikke chancen på landsholdet i denne omgang, men han håber, han får en invitation en dag i fremtiden - det vil opfylde én af hans største drømme.



Tirsdag udtog Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, og landstræneren havde rystet posen gevaldigt. En række urutinerede navne i landsholdssammenhæng får chancen i rød og hvidt.

Maurits Kjærgaard må dog stadig væbne sig med tålmodighed.

U21-landsholdets anfører er ikke blandt de spillere, Kasper Hjulmand har sendt bud efter, men Red Bull Salzburg-spilleren ligner en fremtidens mand på landsholdet, og hvis det sker, er det en kæmpe drøm, der går i opfyldelse for den 19-årige midtbanemand.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille kampe for A-landsholdet på et tidspunkt. Det er den største drøm, siger Maurits Kjærgaard i et interview med Spillerforeningen og tilføjer:

– Det er Danmark. Det er der, jeg kommer fra. Og det har været en drøm, siden jeg var helt lille. Så at spille på det hold – lige meget hvornår – det vil være det største nogensinde.

– Jeg bruger hver træning, hver kamp, på at spille på et rigtig, rigtig højt niveau. Så højt som muligt. Får det til at blive en vane at spille på et vist niveau, fordi det skal man for at komme på A-landsholdet. Det er et voldsomt dygtigt hold, så jeg gør bare mit bedste.

Maurits Kjærgaard spiller fast for Red Bull Salzburg, der med afstand er den største klub i Østrig. Danskeren har i denne sæson scoret to mål og lavet ni assists for mesterklubben, der blot har tabt en enkelt ligakamp. 

Midtbanespilleren kom til Red Bull Salzburg fra Lyngby Boldklub i sommeren 2019. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg