– Landsholdet vil være det største nogensinde

19-årige Maurits Kjærgaard får heller ikke chancen på landsholdet i denne omgang, men han håber, han får en invitation en dag i fremtiden - det vil opfylde én af hans største drømme.



Tirsdag udtog Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, og landstræneren havde rystet posen gevaldigt. En række urutinerede navne i landsholdssammenhæng får chancen i rød og hvidt.

Maurits Kjærgaard må dog stadig væbne sig med tålmodighed.

U21-landsholdets anfører er ikke blandt de spillere, Kasper Hjulmand har sendt bud efter, men Red Bull Salzburg-spilleren ligner en fremtidens mand på landsholdet, og hvis det sker, er det en kæmpe drøm, der går i opfyldelse for den 19-årige midtbanemand.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille kampe for A-landsholdet på et tidspunkt. Det er den største drøm, siger Maurits Kjærgaard i et interview med Spillerforeningen og tilføjer:

– Det er Danmark. Det er der, jeg kommer fra. Og det har været en drøm, siden jeg var helt lille. Så at spille på det hold – lige meget hvornår – det vil være det største nogensinde.

– Jeg bruger hver træning, hver kamp, på at spille på et rigtig, rigtig højt niveau. Så højt som muligt. Får det til at blive en vane at spille på et vist niveau, fordi det skal man for at komme på A-landsholdet. Det er et voldsomt dygtigt hold, så jeg gør bare mit bedste.

Maurits Kjærgaard spiller fast for Red Bull Salzburg, der med afstand er den største klub i Østrig. Danskeren har i denne sæson scoret to mål og lavet ni assists for mesterklubben, der blot har tabt en enkelt ligakamp. 

Midtbanespilleren kom til Red Bull Salzburg fra Lyngby Boldklub i sommeren 2019. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen