Landsholdsåret 2019 er forbi: Så mange fik debut under Åge Hareide

Landsholdet har spillet alle sine landskampe i 2019. Men hvor mange fik egentlig debut? Læs med her.



Det danske landshold bookede mandag aften billet til EM i 2020, og dermed slutter Åge Hareides periode som dansk landstræner med endnu en slutrunde, når Danmark i sommeren 2020 deltager i EM, der blandt andet spilles i Telia Parken. Dermed har den 66-årige nordmand kvalificeret landsholdet til to af to mulige slutrunder.

Og det er i høj grad kommet i stand ved at skabe kontinuitet omkring det danske landshold. Man har spillet pragmatisk, holdt fast i mange af de samme spillere og så har man bare haft en evne til at holde modstanderne væk, så man i hvert fald ikke taber kampe.

Men det har måske også en lille bagside, for det er ikke mange spillere, Åge Hareide har givet debut. Fra sin start i 2016 og til udgangen af 2017 gav Hareide debut til otte spillere på det danske landshold. Henrik Dalsgaard, Frederik Rønnow, Jonas Lössl, Jens Stryger Larsen, Frederik Sørensen, Lukas Lerager, Christian Gytkjær og Kasper Dolberg fik alle deres første landskampe under Åge Hareide i 2016 eller 2017.

Siden fulgte et år, hvor Åge Hareide ikke gav en eneste spiller debut. I 2018 var det således kun vikarlandsholdets spillere, der fik debut for Danmark på grund af den konflikt, DBU og spillerne var i. Der var tale om 17 debutanter, men ingen af dem var altså valgt af Åge Hareide. Nordmanden har siden sagt, at han havde i sinde at give Christian Nørgaard debut i opgøret mod Slovakiet, men det fik Nørgaard altså ikke. Og Brentford-spilleren har i øvrigt fortsat sin debut til gode.

Men i 2019 gav Åge Hareide faktisk debut til nogle spillere, og de spillere har vi listet herunder:

Jacob Bruun Larsen
Kantspiller, Borussia Dortmund
Fik debut den 21. marts 2019 mod Kosovo

Den talentfulde kantspiller fra Dortmund fik sin landsholdsdebut mod Kosovo, hvor han startede inde. I alt blev det til 77 minutter på banen – siden har han ikke spillet for Danmark.

Robert Skov
Kantspiller, Hoffenheim
Fik debut den 10. juni 2019 mod Georgien

Robert Skov scorede ikke i sin debut i rødt og hvidt, med den tidligere Superliga-topscorer er for alvor stemplet ind på landsholdet. Han spillede i alt fire landskampe i 2019, og han har allerede scoret tre landsholdsmål.

Joachim Andersen
Midterforsvarer, Olympique Lyon
Fik debut den 15. oktober 2019 mod Luxembourg

Danmarks dyreste fodboldspiller fik endelig sin debut i rødt og hvidt, da han fik de sidste minutter af opgøret mod Luxembourg. Forsvarsspilleren har ikke yderligere kampe for Danmark.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er