Landsholdsåret 2019 er forbi: Så mange fik debut under Åge Hareide

Landsholdet har spillet alle sine landskampe i 2019. Men hvor mange fik egentlig debut? Læs med her.



Det danske landshold bookede mandag aften billet til EM i 2020, og dermed slutter Åge Hareides periode som dansk landstræner med endnu en slutrunde, når Danmark i sommeren 2020 deltager i EM, der blandt andet spilles i Telia Parken. Dermed har den 66-årige nordmand kvalificeret landsholdet til to af to mulige slutrunder.

Og det er i høj grad kommet i stand ved at skabe kontinuitet omkring det danske landshold. Man har spillet pragmatisk, holdt fast i mange af de samme spillere og så har man bare haft en evne til at holde modstanderne væk, så man i hvert fald ikke taber kampe.

Men det har måske også en lille bagside, for det er ikke mange spillere, Åge Hareide har givet debut. Fra sin start i 2016 og til udgangen af 2017 gav Hareide debut til otte spillere på det danske landshold. Henrik Dalsgaard, Frederik Rønnow, Jonas Lössl, Jens Stryger Larsen, Frederik Sørensen, Lukas Lerager, Christian Gytkjær og Kasper Dolberg fik alle deres første landskampe under Åge Hareide i 2016 eller 2017.

Siden fulgte et år, hvor Åge Hareide ikke gav en eneste spiller debut. I 2018 var det således kun vikarlandsholdets spillere, der fik debut for Danmark på grund af den konflikt, DBU og spillerne var i. Der var tale om 17 debutanter, men ingen af dem var altså valgt af Åge Hareide. Nordmanden har siden sagt, at han havde i sinde at give Christian Nørgaard debut i opgøret mod Slovakiet, men det fik Nørgaard altså ikke. Og Brentford-spilleren har i øvrigt fortsat sin debut til gode.

Men i 2019 gav Åge Hareide faktisk debut til nogle spillere, og de spillere har vi listet herunder:

Jacob Bruun Larsen
Kantspiller, Borussia Dortmund
Fik debut den 21. marts 2019 mod Kosovo

Den talentfulde kantspiller fra Dortmund fik sin landsholdsdebut mod Kosovo, hvor han startede inde. I alt blev det til 77 minutter på banen – siden har han ikke spillet for Danmark.

Robert Skov
Kantspiller, Hoffenheim
Fik debut den 10. juni 2019 mod Georgien

Robert Skov scorede ikke i sin debut i rødt og hvidt, med den tidligere Superliga-topscorer er for alvor stemplet ind på landsholdet. Han spillede i alt fire landskampe i 2019, og han har allerede scoret tre landsholdsmål.

Joachim Andersen
Midterforsvarer, Olympique Lyon
Fik debut den 15. oktober 2019 mod Luxembourg

Danmarks dyreste fodboldspiller fik endelig sin debut i rødt og hvidt, da han fik de sidste minutter af opgøret mod Luxembourg. Forsvarsspilleren har ikke yderligere kampe for Danmark.





Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Stor ros til FC Midtjylland

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Det er lidt kaotisk

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’