Enorm landsholdsjubel over brandvarm Højlund

Rasmus Højlund har fået hul på Premier League-bylden, og det vækker stor glæde i den danske landsholdslejr.



Der kan ikke være stor tvivl om, at Rasmus Højlund har en kolossal betydning for Danmarks EM-chancer til sommer. Man kommer langt med en brandvarm spidsangriber, og man kan ikke komme udenom, at danskeren er brandvarm i øjeblikket.

Søndag blev han historisk i Premier League ved at blive den yngste spiller nogensinde til at score i seks kampe i træk, og kritikken fra tidligere på sæsonen er fuldstændig forstummet. Lige nu er Højlund på alles læber i England, og eksperter og medier står ikke længere i kø for at sable ham ned. Nu er det i stedet for at hylde ham. 

I den danske landsholdslejr klapper man også i hænderne over Rasmus Højlunds formkurve og udvikling. For Morten Wieghorst, der er assistenttræner på landsholdet, er det meget fortjent, at danskeren nu har vendt tingene på hovedet i den røde del af Manchester, og det er noget, som også kommer landsholdet til gavn. Det siger han til Tipsbladet.

– Det er fantastisk at følge. For holdet har det været en svær tid, men Rasmus er blevet ved. For det første har han en fantastisk mentalitet – det er også det, der bliver sagt derovre. Han har bevaret roen, uanset hvad der er blevet sagt eller skrevet.

– Vi skal huske på, at han stadig er ung og spiller i en kæmpe klub. Det, han gør i øjeblikket, er super godt først og fremmest for Rasmus selv, men også for Manchester United og i sidste ende også det danske landshold. Det er rigtig godt. Vi håber selvfølgelig, han bliver ved, og det er jeg slet ikke i tvivl om, fortæller Morten Wieghorst. 

Rasmus Højlund har nu scoret syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe.

Han slår fast, at man selvfølgelig ikke kan regne med, at Rasmus Højlund fremover vil score i hver kamp. Men han fremhæver flere gange angriberens mentalitet, og når målene en gang i fremtiden bliver færre, så er Wieghorst ikke i tvivl om, at Højlund nok skal takle det fint. 

Netop mentaliteten er en større ting, som er svær at forklare over en kort telefonsamtale. Wieghorst prøver dog ikke desto mindre at sætte lidt flere ord på, hvad der er specielt ved netop Højlunds mentalitet.

– Der er kæmpe forventninger i en klub som United. Igen må jeg fremhæve, at Rasmus ikke er ret gammel, men han har bevaret roen og fokuseret på det, han kan gøre noget ved. Det er det, han gør til daglig på træningsbanen, og det, han så sandelig gør og har gjort på kampbanen for United. I sidste ende er det det allervigtigste for en professionel fodboldspiller i hans position, siger Wieghorst og fortsætter:

– Han har så stærk en tro på sig selv og sine holdkammerater i øvrigt, så han lader sig ikke påvirke af, hvad der bliver sagt og skrevet.

Rasmus Højlund står noteret for syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe. I alt er det blevet til 13 scoringer i denne sæson for Manchester United.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Dansk bomber med vildt mål i England

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Går langt ned i løn

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afviser utroligt tilbud

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde