Enorm landsholdsjubel over brandvarm Højlund

Rasmus Højlund har fået hul på Premier League-bylden, og det vækker stor glæde i den danske landsholdslejr.



Der kan ikke være stor tvivl om, at Rasmus Højlund har en kolossal betydning for Danmarks EM-chancer til sommer. Man kommer langt med en brandvarm spidsangriber, og man kan ikke komme udenom, at danskeren er brandvarm i øjeblikket.

Søndag blev han historisk i Premier League ved at blive den yngste spiller nogensinde til at score i seks kampe i træk, og kritikken fra tidligere på sæsonen er fuldstændig forstummet. Lige nu er Højlund på alles læber i England, og eksperter og medier står ikke længere i kø for at sable ham ned. Nu er det i stedet for at hylde ham. 

I den danske landsholdslejr klapper man også i hænderne over Rasmus Højlunds formkurve og udvikling. For Morten Wieghorst, der er assistenttræner på landsholdet, er det meget fortjent, at danskeren nu har vendt tingene på hovedet i den røde del af Manchester, og det er noget, som også kommer landsholdet til gavn. Det siger han til Tipsbladet.

– Det er fantastisk at følge. For holdet har det været en svær tid, men Rasmus er blevet ved. For det første har han en fantastisk mentalitet – det er også det, der bliver sagt derovre. Han har bevaret roen, uanset hvad der er blevet sagt eller skrevet.

– Vi skal huske på, at han stadig er ung og spiller i en kæmpe klub. Det, han gør i øjeblikket, er super godt først og fremmest for Rasmus selv, men også for Manchester United og i sidste ende også det danske landshold. Det er rigtig godt. Vi håber selvfølgelig, han bliver ved, og det er jeg slet ikke i tvivl om, fortæller Morten Wieghorst. 

Rasmus Højlund har nu scoret syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe.

Han slår fast, at man selvfølgelig ikke kan regne med, at Rasmus Højlund fremover vil score i hver kamp. Men han fremhæver flere gange angriberens mentalitet, og når målene en gang i fremtiden bliver færre, så er Wieghorst ikke i tvivl om, at Højlund nok skal takle det fint. 

Netop mentaliteten er en større ting, som er svær at forklare over en kort telefonsamtale. Wieghorst prøver dog ikke desto mindre at sætte lidt flere ord på, hvad der er specielt ved netop Højlunds mentalitet.

– Der er kæmpe forventninger i en klub som United. Igen må jeg fremhæve, at Rasmus ikke er ret gammel, men han har bevaret roen og fokuseret på det, han kan gøre noget ved. Det er det, han gør til daglig på træningsbanen, og det, han så sandelig gør og har gjort på kampbanen for United. I sidste ende er det det allervigtigste for en professionel fodboldspiller i hans position, siger Wieghorst og fortsætter:

– Han har så stærk en tro på sig selv og sine holdkammerater i øvrigt, så han lader sig ikke påvirke af, hvad der bliver sagt og skrevet.

Rasmus Højlund står noteret for syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe. I alt er det blevet til 13 scoringer i denne sæson for Manchester United.





LIVE

LIVE: Skidt AGF-melding

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Det er en katastrofe for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han pludselig syg

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘De har grinet deres røv i laser’

Gift Links hylder FCK-legende

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Mathias Zanka går viralt

Liverpool – Fulham

Har været uenig med Steve Cooper

Superliga-klub bedst i hele verden

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien