Der kan ikke være stor tvivl om, at Rasmus Højlund har en kolossal betydning for Danmarks EM-chancer til sommer. Man kommer langt med en brandvarm spidsangriber, og man kan ikke komme udenom, at danskeren er brandvarm i øjeblikket.
Søndag blev han historisk i Premier League ved at blive den yngste spiller nogensinde til at score i seks kampe i træk, og kritikken fra tidligere på sæsonen er fuldstændig forstummet. Lige nu er Højlund på alles læber i England, og eksperter og medier står ikke længere i kø for at sable ham ned. Nu er det i stedet for at hylde ham.
I den danske landsholdslejr klapper man også i hænderne over Rasmus Højlunds formkurve og udvikling. For Morten Wieghorst, der er assistenttræner på landsholdet, er det meget fortjent, at danskeren nu har vendt tingene på hovedet i den røde del af Manchester, og det er noget, som også kommer landsholdet til gavn. Det siger han til Tipsbladet.
– Det er fantastisk at følge. For holdet har det været en svær tid, men Rasmus er blevet ved. For det første har han en fantastisk mentalitet – det er også det, der bliver sagt derovre. Han har bevaret roen, uanset hvad der er blevet sagt eller skrevet.
– Vi skal huske på, at han stadig er ung og spiller i en kæmpe klub. Det, han gør i øjeblikket, er super godt først og fremmest for Rasmus selv, men også for Manchester United og i sidste ende også det danske landshold. Det er rigtig godt. Vi håber selvfølgelig, han bliver ved, og det er jeg slet ikke i tvivl om, fortæller Morten Wieghorst.
Rasmus Højlund har nu scoret syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe.
Han slår fast, at man selvfølgelig ikke kan regne med, at Rasmus Højlund fremover vil score i hver kamp. Men han fremhæver flere gange angriberens mentalitet, og når målene en gang i fremtiden bliver færre, så er Wieghorst ikke i tvivl om, at Højlund nok skal takle det fint.
Netop mentaliteten er en større ting, som er svær at forklare over en kort telefonsamtale. Wieghorst prøver dog ikke desto mindre at sætte lidt flere ord på, hvad der er specielt ved netop Højlunds mentalitet.
– Der er kæmpe forventninger i en klub som United. Igen må jeg fremhæve, at Rasmus ikke er ret gammel, men han har bevaret roen og fokuseret på det, han kan gøre noget ved. Det er det, han gør til daglig på træningsbanen, og det, han så sandelig gør og har gjort på kampbanen for United. I sidste ende er det det allervigtigste for en professionel fodboldspiller i hans position, siger Wieghorst og fortsætter:
– Han har så stærk en tro på sig selv og sine holdkammerater i øvrigt, så han lader sig ikke påvirke af, hvad der bliver sagt og skrevet.
Rasmus Højlund står noteret for syv mål i sine seneste seks Premier League-kampe. I alt er det blevet til 13 scoringer i denne sæson for Manchester United.
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
I chok: Har aldrig set lignende
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER