Landstræner er ikke glad for Hazards natklubbesøg

Et besøg på en natklub inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland får ikke konsekvenser for Eden Hazard.



Eden Hazards karriere er gået drastisk ned ad bakke de seneste år, og noget tyder på, at professionalismen heller ikke er helt i top hos Real Madrid-stjernen.

Hazard endte således for nyligt med at trække overskrifter, da den tidligere Chelsea-stjerne blev spottet på en natklub to dage inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland. 

Besøget på natklubben kommer tilsyneladende ikke til at få alvorlige konsekvenser for Hazard, men den belgiske landstræner, Roberto Martinez, vil ikke lægge skjul på, at han gerne vil undgå lignende sager i fremtiden. 

– Eden har en vigtig rolle at spille på holdet, ikke bare som person, men også som kaptajn. Vi stoler på vores spillere, og han havde fået tilladelse til at bruge tid med familie og venner. Der ligger en meget klar historie bag det her, men jeg kommer ikke til at tale om det offentligt. Det bliver håndteret internt. Jeg vil ikke bryde mig om, at det her bliver gentaget, men der er visse årsager til den her historie, lyder det således, ifølge RTBF, fra Roberto Martinez. 

Selvom Eden Hazard i de seneste år har været bænkevarmer i Real Madrid, så understreger Roberto Martinez, at han fortsat ser Hazard som starter på landsholdet. 

Belgien er til VM i Qatar placeret i gruppe F, hvor Eden Hazard og kompagni skal møde Kroatien, Marokko og Canada. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig