Landstræner er ikke glad for Hazards natklubbesøg

Et besøg på en natklub inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland får ikke konsekvenser for Eden Hazard.



Eden Hazards karriere er gået drastisk ned ad bakke de seneste år, og noget tyder på, at professionalismen heller ikke er helt i top hos Real Madrid-stjernen.

Hazard endte således for nyligt med at trække overskrifter, da den tidligere Chelsea-stjerne blev spottet på en natklub to dage inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland. 

Besøget på natklubben kommer tilsyneladende ikke til at få alvorlige konsekvenser for Hazard, men den belgiske landstræner, Roberto Martinez, vil ikke lægge skjul på, at han gerne vil undgå lignende sager i fremtiden. 

– Eden har en vigtig rolle at spille på holdet, ikke bare som person, men også som kaptajn. Vi stoler på vores spillere, og han havde fået tilladelse til at bruge tid med familie og venner. Der ligger en meget klar historie bag det her, men jeg kommer ikke til at tale om det offentligt. Det bliver håndteret internt. Jeg vil ikke bryde mig om, at det her bliver gentaget, men der er visse årsager til den her historie, lyder det således, ifølge RTBF, fra Roberto Martinez. 

Selvom Eden Hazard i de seneste år har været bænkevarmer i Real Madrid, så understreger Roberto Martinez, at han fortsat ser Hazard som starter på landsholdet. 

Belgien er til VM i Qatar placeret i gruppe F, hvor Eden Hazard og kompagni skal møde Kroatien, Marokko og Canada. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Et ‘angreb’ på Superligaen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Kroatien

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Schweiz – Algeriet

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket