Landstræner er ikke glad for Hazards natklubbesøg

Et besøg på en natklub inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland får ikke konsekvenser for Eden Hazard.



Eden Hazards karriere er gået drastisk ned ad bakke de seneste år, og noget tyder på, at professionalismen heller ikke er helt i top hos Real Madrid-stjernen.

Hazard endte således for nyligt med at trække overskrifter, da den tidligere Chelsea-stjerne blev spottet på en natklub to dage inden Belgiens Nations League-kamp mod Holland. 

Besøget på natklubben kommer tilsyneladende ikke til at få alvorlige konsekvenser for Hazard, men den belgiske landstræner, Roberto Martinez, vil ikke lægge skjul på, at han gerne vil undgå lignende sager i fremtiden. 

– Eden har en vigtig rolle at spille på holdet, ikke bare som person, men også som kaptajn. Vi stoler på vores spillere, og han havde fået tilladelse til at bruge tid med familie og venner. Der ligger en meget klar historie bag det her, men jeg kommer ikke til at tale om det offentligt. Det bliver håndteret internt. Jeg vil ikke bryde mig om, at det her bliver gentaget, men der er visse årsager til den her historie, lyder det således, ifølge RTBF, fra Roberto Martinez. 

Selvom Eden Hazard i de seneste år har været bænkevarmer i Real Madrid, så understreger Roberto Martinez, at han fortsat ser Hazard som starter på landsholdet. 

Belgien er til VM i Qatar placeret i gruppe F, hvor Eden Hazard og kompagni skal møde Kroatien, Marokko og Canada. 





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea

England – Ghana

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Stor dansk transfer i fare for kollaps?