Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.
Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.
– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.
– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.
Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.
EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.
– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.
– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.
Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.
– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.
– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.
Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.
Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.
/ritzau/

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Klokkeklar Højlund-besked

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Så fik han hul på bylden

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Er det Christian Eriksens næste klub?

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

FC København har taget kontakt

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Fremhæver Brøndby-trio

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Åben for at forlænge med FC København

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget