Landstræner forventer mere disciplinerede serbere

Nations League-modstanderen Serbien mangler profiler, men spiller med større disciplin end ved EM.



Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.

Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.

– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.

– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.

– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.

– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.

Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.

– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.

– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.

Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.

Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

FCM henter svensk forsvarstalent

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Kritik preller af på Arteta

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Arne Slot dybt frustreret

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet