Landstræner forventer mere disciplinerede serbere

Nations League-modstanderen Serbien mangler profiler, men spiller med større disciplin end ved EM.



Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.

Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.

– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.

– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.

– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.

– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.

Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.

– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.

– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.

Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.

Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.

/ritzau/





Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt




LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby præsenterer ny profil

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

AGF var klar med rekordbeløb

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker