Lars Knudsen forklarer Danmarks ændringer

Lars Knudsen har til kampen mod Schweiz valgt at rykke Christian Eriksen længere tilbage, mens landstræneren samtidig har tilvalgt noget fart i offensiven og på kanterne.



Tre ændringer har Lars Knudsen valgt at lave i Danmarks startopstilling mod Schweiz i forhold til lørdagens 1-0-nederlag til Spanien. 

Rasmus Højlund, Gustav Isaksen og Patrick Dorgu erstatter Kasper Dolberg og de karantæneramte Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, og overfor TV 2 Sport har landstræner Lars Knudsen forklaret tilvalget af de tre førstnævnte. 

– De har alle sammen gjort det godt, hver især. Det har de både gjort under lejren, og for Rasmus' vedkommende har han også gjort det over længere tid, både i sin klub, men også for vores landshold.

– De bidrager alle sammen med noget, og noget af det, de bidrager med i dag, det er noget fart, så vi måske får en lille smule mere med på vores omstillinger. Det bliver en vigtig balance for os i dag, i forhold til at finde ud af, hvornår vi skal holde i spillet og bygge nogle lidt længere angreb, og samtidig få taget omstillingerne, når chancen er der, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Morten Hjulmand sidder ude med karantæne og i stedet for at give en startplads til eksempelvis Jens Stage eller Mads Bidstrup valgt at rykke Christian Eriksen ned som makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane. 

– Christian er en fantastisk spiller, der faktisk til dagligt spiller på den position i sin klub på højeste internationale niveau. Det er en position, han sagtens kan udfylde, og det gode ved at få Christian derind, det er, at vi kommer til at få ham mere på bolden, hvor han kan diktere spillet endnu mere.

– Vi ved alle sammen, hvor dygtig Christian er, når han er på bolden, så det er først og fremmest derfor, lød begrundelsen fra Lars Knudsen. 

Det er klokken 20.45, at Schweiz og Danmark mødes i St. Gallen. 





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Portugal – Usbekistan

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart