Lars Knudsen forklarer Danmarks ændringer

Lars Knudsen har til kampen mod Schweiz valgt at rykke Christian Eriksen længere tilbage, mens landstræneren samtidig har tilvalgt noget fart i offensiven og på kanterne.



Tre ændringer har Lars Knudsen valgt at lave i Danmarks startopstilling mod Schweiz i forhold til lørdagens 1-0-nederlag til Spanien. 

Rasmus Højlund, Gustav Isaksen og Patrick Dorgu erstatter Kasper Dolberg og de karantæneramte Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, og overfor TV 2 Sport har landstræner Lars Knudsen forklaret tilvalget af de tre førstnævnte. 

– De har alle sammen gjort det godt, hver især. Det har de både gjort under lejren, og for Rasmus' vedkommende har han også gjort det over længere tid, både i sin klub, men også for vores landshold.

– De bidrager alle sammen med noget, og noget af det, de bidrager med i dag, det er noget fart, så vi måske får en lille smule mere med på vores omstillinger. Det bliver en vigtig balance for os i dag, i forhold til at finde ud af, hvornår vi skal holde i spillet og bygge nogle lidt længere angreb, og samtidig få taget omstillingerne, når chancen er der, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Morten Hjulmand sidder ude med karantæne og i stedet for at give en startplads til eksempelvis Jens Stage eller Mads Bidstrup valgt at rykke Christian Eriksen ned som makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane. 

– Christian er en fantastisk spiller, der faktisk til dagligt spiller på den position i sin klub på højeste internationale niveau. Det er en position, han sagtens kan udfylde, og det gode ved at få Christian derind, det er, at vi kommer til at få ham mere på bolden, hvor han kan diktere spillet endnu mere.

– Vi ved alle sammen, hvor dygtig Christian er, når han er på bolden, så det er først og fremmest derfor, lød begrundelsen fra Lars Knudsen. 

Det er klokken 20.45, at Schweiz og Danmark mødes i St. Gallen. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Patrick Dorgu er med

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Gratis adgang til Superliga-brag

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen