Tre ændringer har Lars Knudsen valgt at lave i Danmarks startopstilling mod Schweiz i forhold til lørdagens 1-0-nederlag til Spanien.
Rasmus Højlund, Gustav Isaksen og Patrick Dorgu erstatter Kasper Dolberg og de karantæneramte Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, og overfor TV 2 Sport har landstræner Lars Knudsen forklaret tilvalget af de tre førstnævnte.
– De har alle sammen gjort det godt, hver især. Det har de både gjort under lejren, og for Rasmus' vedkommende har han også gjort det over længere tid, både i sin klub, men også for vores landshold.
– De bidrager alle sammen med noget, og noget af det, de bidrager med i dag, det er noget fart, så vi måske får en lille smule mere med på vores omstillinger. Det bliver en vigtig balance for os i dag, i forhold til at finde ud af, hvornår vi skal holde i spillet og bygge nogle lidt længere angreb, og samtidig få taget omstillingerne, når chancen er der, lød svaret fra Lars Knudsen.
Morten Hjulmand sidder ude med karantæne og i stedet for at give en startplads til eksempelvis Jens Stage eller Mads Bidstrup valgt at rykke Christian Eriksen ned som makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane.
– Christian er en fantastisk spiller, der faktisk til dagligt spiller på den position i sin klub på højeste internationale niveau. Det er en position, han sagtens kan udfylde, og det gode ved at få Christian derind, det er, at vi kommer til at få ham mere på bolden, hvor han kan diktere spillet endnu mere.
– Vi ved alle sammen, hvor dygtig Christian er, når han er på bolden, så det er først og fremmest derfor, lød begrundelsen fra Lars Knudsen.
Det er klokken 20.45, at Schweiz og Danmark mødes i St. Gallen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT