Lars Knudsen forklarer Danmarks ændringer

Lars Knudsen har til kampen mod Schweiz valgt at rykke Christian Eriksen længere tilbage, mens landstræneren samtidig har tilvalgt noget fart i offensiven og på kanterne.



Tre ændringer har Lars Knudsen valgt at lave i Danmarks startopstilling mod Schweiz i forhold til lørdagens 1-0-nederlag til Spanien. 

Rasmus Højlund, Gustav Isaksen og Patrick Dorgu erstatter Kasper Dolberg og de karantæneramte Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, og overfor TV 2 Sport har landstræner Lars Knudsen forklaret tilvalget af de tre førstnævnte. 

– De har alle sammen gjort det godt, hver især. Det har de både gjort under lejren, og for Rasmus' vedkommende har han også gjort det over længere tid, både i sin klub, men også for vores landshold.

– De bidrager alle sammen med noget, og noget af det, de bidrager med i dag, det er noget fart, så vi måske får en lille smule mere med på vores omstillinger. Det bliver en vigtig balance for os i dag, i forhold til at finde ud af, hvornår vi skal holde i spillet og bygge nogle lidt længere angreb, og samtidig få taget omstillingerne, når chancen er der, lød svaret fra Lars Knudsen. 

Morten Hjulmand sidder ude med karantæne og i stedet for at give en startplads til eksempelvis Jens Stage eller Mads Bidstrup valgt at rykke Christian Eriksen ned som makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane. 

– Christian er en fantastisk spiller, der faktisk til dagligt spiller på den position i sin klub på højeste internationale niveau. Det er en position, han sagtens kan udfylde, og det gode ved at få Christian derind, det er, at vi kommer til at få ham mere på bolden, hvor han kan diktere spillet endnu mere.

– Vi ved alle sammen, hvor dygtig Christian er, når han er på bolden, så det er først og fremmest derfor, lød begrundelsen fra Lars Knudsen. 

Det er klokken 20.45, at Schweiz og Danmark mødes i St. Gallen. 







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Bo Henriksen: Så bliver AGF mestre

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Snart kan det give rødt kort

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Atletico Madrid – Arsenal

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse