Tre ændringer har Lars Knudsen valgt at lave i Danmarks startopstilling mod Schweiz i forhold til lørdagens 1-0-nederlag til Spanien.
Rasmus Højlund, Gustav Isaksen og Patrick Dorgu erstatter Kasper Dolberg og de karantæneramte Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, og overfor TV 2 Sport har landstræner Lars Knudsen forklaret tilvalget af de tre førstnævnte.
– De har alle sammen gjort det godt, hver især. Det har de både gjort under lejren, og for Rasmus' vedkommende har han også gjort det over længere tid, både i sin klub, men også for vores landshold.
– De bidrager alle sammen med noget, og noget af det, de bidrager med i dag, det er noget fart, så vi måske får en lille smule mere med på vores omstillinger. Det bliver en vigtig balance for os i dag, i forhold til at finde ud af, hvornår vi skal holde i spillet og bygge nogle lidt længere angreb, og samtidig få taget omstillingerne, når chancen er der, lød svaret fra Lars Knudsen.
Morten Hjulmand sidder ude med karantæne og i stedet for at give en startplads til eksempelvis Jens Stage eller Mads Bidstrup valgt at rykke Christian Eriksen ned som makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane.
– Christian er en fantastisk spiller, der faktisk til dagligt spiller på den position i sin klub på højeste internationale niveau. Det er en position, han sagtens kan udfylde, og det gode ved at få Christian derind, det er, at vi kommer til at få ham mere på bolden, hvor han kan diktere spillet endnu mere.
– Vi ved alle sammen, hvor dygtig Christian er, når han er på bolden, så det er først og fremmest derfor, lød begrundelsen fra Lars Knudsen.
Det er klokken 20.45, at Schweiz og Danmark mødes i St. Gallen.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER