Stor fidus til Hjulmands afløsere

Jens Stage og Mads Bidstrup kan sagtens udfylde hullet for karantæneramte Morten Hjulmand, mener landstræner.



Landstræner Lars Knudsen tager det afslappet, at han tirsdag må undvære en af landsholdets nøglespillere i den vigtige Nations League-udekamp mod Schweiz.

Morten Hjulmand ragede en karantæne til sig efter at have fået gult kort i lørdagens nederlag til Spanien.

For tre måneder siden kunne en lignende situation løses ved at smide enten Thomas Delaney, Christian Nørgaard eller Mathias Jensen på banen, men ingen af de tre rutinerede spillere er til rådighed mod Schweiz.

Delaney er stoppet på landsholdet, mens Brentford-spillerne Nørgaard og Jensen døjer med skader. Det efterlader Jens Stage og Mads Bidstrup som de oplagte afløsere for Morten Hjulmand i maskinrummet ved siden af Pierre-Emile Højbjerg.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at Morten Hjulmand ikke er til rådighed, men vi har andre gode kræfter. Vi har Jens Stage, som har gjort det godt i lang tid i Bundesligaen, og vi har Mads Bidstrup, som leverer godt i Salzburg, så vi er fortrøstningsfulde.

– Derudover har vi andre spillere i truppen, der også kan spille på den centrale midtbane, siger Lars Knudsen formentlig med henvisning til noget mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk

Både Jens Stage og Mads Bidstrup er grønne i landsholdssammenhæng. Stage spillede sin foreløbig eneste landskamp for tre år siden, mens Bidstrup har sin debut til gode og er samlet med landsholdet for første gang.

Deres yderste begrænsende landsholdsrutine tillægger Lars Knudsen ingen nævneværdig betydning før mødet med schweizerne.

– Jeg synes, at vi så i september, at spillere uden meget landsholdserfaring godt kan spille med alligevel. Det viste Albert Grønbæk og Patrick Dorgu, så jeg er ikke bekymret for Stage eller Bidstrup, siger landstræneren.

Morten Hjulmand fik det karantænegivende gule kort mod Spanien for et satset indgreb i en situation, hvor bolden var langt fra Danmarks mål, og der ikke umiddelbart var fare på færde.

Kortet kunne sagtens være undgået, mener Lars Knudsen, men det er næppe gunstigt at opstille begrænsninger for en energisk og temperamentsfuld Morten Hjulmand.

– Det er en del af Mortens måde at spille på, og det er en del af hans måde at være på inde på banen, konstaterer landstræneren.

Også Victor Kristiansen misser opgøret mod Schweiz med karantæne. I hans tilfælde valgte Lars Knudsen søndag at indkalde Mads Roerslev som erstatning, men landstræneren ser ingen grund til at føje yderligere en midtbanespiller til sin trup.

Landsholdet flyver mandag formiddag i chartret fly fra sin lejr i Sydspanien til schweiziske St. Gallen.

/ritzau/




LIVE

TransferLIVE: Lurer på Morten Hjulmand


Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Så eftertragtet er Morten Frendrup

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kæmpe milliontab



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-kamp afblæst

Er han Viborgs næste cheftræner?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Forstår intet af stor dansk transfer

Lover transfers


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Diogo Jota død i trafikulykke

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit



TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Dansk Wimbledon-sensation


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

FCK-stjerne i klubskifte?

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

FCK-emne præsenteret i ny klub

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid



Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning