Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.
Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.
– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.
– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.
Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.
Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.
– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.
Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.
– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.
– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.
Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub