Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.
Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.
– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.
– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.
Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.
Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.
– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.
Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.
– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.
– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.
Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER