Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.
Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.
– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.
– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.
Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.
Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.
– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.
Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.
– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.
– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.
Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT