Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.
Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.
– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.
– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.
Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.
Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.
– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.
Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.
– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.
– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.
Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE