Lars Knudsen hylder danske målhelte

Lars Knudsen roser arbejdsomme Yussuf Poulsen og livlige Albert Grønbæk efter pragtmålene mod Serbien.



Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.

Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.

– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.

– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.

Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.

Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.

– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.

Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.

– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.

– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.

Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.

/ritzau/





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Iran får grønt lys til VM

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk