Fungerende landstræner Lars Knudsen er dybt imponeret af den flotte saksesparksscoring, landsholdsangriberen Yussuf Poulsen satte ind søndag aften mod Serbien.
Poulsens akrobatiske fuldtræffer var Danmarks sidste i 2-0-sejren i Nations League-hjemmekampen.
– Det er fantastisk høj individuel klasse at kunne score det mål. Det er sådan et moment, der forklarer, hvorfor man elsker fodbold så højt. Det var ren ekstase og lykke at se på ens eget hold.
– Det var et fantastisk flot mål af Yussuf Poulsen, som for øvrigt leverede en fin kamp og gav et flot bidrag til vores hold ved både at true deres bagkæde og hjælpe vores defensiv. Det var fortjent, at han blev hyldet efter en flot scoring, siger Lars Knudsen.
Mens Yussuf Poulsens mål ikke var taget ud af en skabelonøvelse fra træningsbanen, stod der snarere skrevet Lars Knudsen og landsholdets nye offensive tilgang på Danmarks første scoring.
Efter en række hurtige kombinationer sled Albert Grønbæk sig fri og scorede til 1-0 i første halvleg.
– For mig er der ikke nogen mål, der er bedre end andre. Det handler om at score. Om man scorer med knæet, ryggen eller saksespark, så tæller de lige meget, siger Lars Knudsen.
Derpå giver han sig i kast med at rose den 23-årige aarhusianer, der har været et livligt og lovende indslag i Danmarks offensiv i ugens to Nations League-sejre.
– Albert er kommet ind og har spillet på den måde, som vi har set i norsk klubfodbold og også i Frankrig. Han er en bevægelig spiller, han er teknisk dygtig, og han forstår sammenhængene, der er nødvendige for at kunne præstere på et højt niveau.
– Hans to første landskampe har virkelig været flotte, siger Lars Knudsen om Rennes-spilleren.
Landsholdet topper nu sin Nations League-gruppe med maksimumpoint. Holdet samles igen i oktober til udekampe mod Spanien og Schweiz.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Colombia – Ghana
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER