BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Hjulmand har trukket stikket som dansk landstræner.
Derfor skal DBU finde ud af, hvad de skal gøre på den lange bane i forhold til landstrænerjobbet.
Morten Wieghorst er lige nu blevet ansat som midlertidig landstræner til januar, men hvad skal der ske bagefter?
Fredag stillede Peter Møller op for den skrevne presse i Brøndby, og Tipsbladet spurgte ham, om han har en ønskeliste i skuffen over kommende landstrænere.
– Jeg har hele tiden haft en liste med nogle navne, som er i spil, og Morten (Wieghorst, red.) er også på den liste. Der er ikke noget hokus-pokus i det her. Der står nogle navne, som vi vil række ud til og undersøge.
– Vi vil også sammen med Morten finde ud af, om han vil fortsætte, hvis resultaterne er der, og at han trives i jobbet. Der er ikke noget hemmelighedskræmmeri i det her, og vi kommer til at kontakte nogle. Nu må vi se, når vi kommer hen i januar måned, siger Peter Møller og tilføjer.
– Jeg har ikke kontaktet nogen, og der er ikke nogle, der har meldt ind. Vi sender et signal om, at vi er i den her proces. Vi tror på det, som vi har på den korte bane med Morten, og så må vi se, om det skal fortsætte, eller om der skal noget andet til. Vi vil gøre det grundigt, så det ikke bliver en hovsa-løsning, som viser sig at være forkert.
– Der er udenlandske trænere på min liste.
Møller bliver spurgt, om Michael Laudrup er på listen, men fodbolddirektøren er ikke meget for at røbe noget fra listen.
– Jeg har min liste, siger han med et smil på læben.
Fodbolddirektøren har mere fokus på at finde den rette træner, end at træneren skal være dansk.
– Det behøver ikke at være en dansk træner, men vi har en retning, som Kasper var med til at definere, og som vi i fællesskab har skabt de seneste fire år. Den, synes jeg, er rigtig god.
– Vi synes, at vi har skabt nogle gode landskampsresultater, og vi kan se på vores egne landshold. Det fungerer og er succesfuld. Den kommende landstræner skal fortsætte med det. Hvilket pas har han, er lige meget.
– Vi vil gerne prøve at dominere kampene og spille teknisk fodbold.
Artiklen fortsætter under billedet.
Et atrraktivt job
Peter Møller ved dog godt, at han ikke kan vælge fri på alle hylder. Derudover har flere danske klubtrænere succes i udlandet heriblandt Bo Henriksen, Brian Priske og Bo Svensson.
– Vi kan jo ikke hente Jürgen Klopp, så det giver sig selv, at der er den præmis. Landsholdet står på fundamentet, og der er vi stolte over at bidrage til udviklingen af dansk fodbold. Vi kunne nok tjene noget mere andre steder, sådan er det. Jeg tror godt, at vi kan finde en rigtig dygtig træner, der godt kunne tænke sig at være landstræner.
Er det attraktivt at være dansk landstræner for en udlænding?
– Jeg synes da, at vi er en nation, der hele tiden er med til slutrunder. Dermed er vi en faktor i de store slutrunder. Om vi er lige så attraktive som England, Frankrig og Belgien, ved jeg ikke, men jeg synes, at Danmark er attraktiv.
Nu er det Morten Wieghorst, der har landstræneransvaret til januar, men fodbolddirektøren ser ikke Wieghorst som en nødlødning.
– Jeg kan godt forstå, at folk tænker, at Morten er en nødløsning, men det er den bedste løsning lige nu. Vi skal spille om fem uger, men hastværk kan være lastværk, og det kan lige så dyrt på den lange bane at jappe en løsning igennem og tror, det lykkes,
– Nu køber vi os selv tid. Vi tror, at Morten kan løfte opgaven, og vi har en stab. Vi føler, at det er den bedste løsning. Om det bliver det på den lange bane, det ved jeg ikke. Det må tiden vise, siger Peter Møller til Tipsbladet.
Tipsbladet er kommet med seks bud på en kommende landstræner for Danmark. Læs mere her.
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER