Mika Biereth er lynhurtigt kommet på alles læber i Danmark, efter han har scoret to hattricks på to uger for sin nye klub AS Monaco.
Indtil videre har han valgt at repræsentere de danske ungdomslandshold, men han har faktisk også mulighed for at repræsentere England, Serbien og Bosnien.
Sidstnævntes fodboldforbund skulle også have taget kontakt til Mika Biereth for at høre ham om muligheden for at repræsentere Bosnien. Det siger journalisten Haris Mrkonja fra det bosniske medie N1 i et interview med DR Sporten.
Mika Biereth, 22 år, vil blive låst til Danmark, hvis han udtages og får A-landsholdsdebut om godt en måned, når Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, det sker.
– Jeg har forstået det sådan, at han kan vælge mellem flere landshold. Han har jo spillet på det danske U21-landshold, men kan stadig skifte. Hvis han fortsætter på den her måde, må han da gerne vælge det danske landshold.
Også landsholdets tidligere målræv Preben Elkjær ser fine spidskompetencer hos Mika Biereth, som vil kunne gavne Danmark.
– Han scorer mål, som viser, at han kan lide at opholde sig i feltet og er god til at opsnuse løse chancer i feltet. Han befinder sig også på grænsen til offside, og så synes jeg, at han er rimelig kold, når han får chancerne foran mål. Det er sådan en spiller, man gerne vil have.
Mika Biereth spillede ungdomsfodbold i Fulham, men skiftede ikke længe efter til Arsenal. Han opnåede aldrig debut for deres førstehold, men var udlejet til Waalwijk og Motherwell, inden han rykkede til SK Sturm Graz.
Her tog karrieren fart, og på blot et år i den østrigske storklub havde han scoret så mange mål og imponeret AS Monaco nok til, at de betalte over 100 millioner kroner for ham denne vinter.
I Frankrig er han startet som lyn og torden med syv mål i sine første fem ligakampe for klubben.
Nu står hans landsholdsfremtid imiderltid på vid gab og vil formentlig blive afgjort i den kommende tid.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE