Laudrups bøn: Han må gerne vælge Danmark!

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, at brandvarm dansker vælger rødt og hvidt.



Mika Biereth er lynhurtigt kommet på alles læber i Danmark, efter han har scoret to hattricks på to uger for sin nye klub AS Monaco.

Indtil videre har han valgt at repræsentere de danske ungdomslandshold, men han har faktisk også mulighed for at repræsentere England, Serbien og Bosnien.

Sidstnævntes fodboldforbund skulle også have taget kontakt til Mika Biereth for at høre ham om muligheden for at repræsentere Bosnien. Det siger journalisten Haris Mrkonja fra det bosniske medie N1 i et interview med DR Sporten.

Mika Biereth, 22 år, vil blive låst til Danmark, hvis han udtages og får A-landsholdsdebut om godt en måned, når Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, det sker.

– Jeg har forstået det sådan, at han kan vælge mellem flere landshold. Han har jo spillet på det danske U21-landshold, men kan stadig skifte. Hvis han fortsætter på den her måde, må han da gerne vælge det danske landshold.

Også landsholdets tidligere målræv Preben Elkjær ser fine spidskompetencer hos Mika Biereth, som vil kunne gavne Danmark.

– Han scorer mål, som viser, at han kan lide at opholde sig i feltet og er god til at opsnuse løse chancer i feltet. Han befinder sig også på grænsen til offside, og så synes jeg, at han er rimelig kold, når han får chancerne foran mål. Det er sådan en spiller, man gerne vil have.

Mika Biereth spillede ungdomsfodbold i Fulham, men skiftede ikke længe efter til Arsenal. Han opnåede aldrig debut for deres førstehold, men var udlejet til Waalwijk og Motherwell, inden han rykkede til SK Sturm Graz.

Her tog karrieren fart, og på blot et år i den østrigske storklub havde han scoret så mange mål og imponeret AS Monaco nok til, at de betalte over 100 millioner kroner for ham denne vinter.

I Frankrig er han startet som lyn og torden med syv mål i sine første fem ligakampe for klubben.

Nu står hans landsholdsfremtid imiderltid på vid gab og vil formentlig blive afgjort i den kommende tid.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC Fredericia – Silkeborg IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FC København – Randers FC

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Fortsætter vild målform

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring