Laudrups bøn: Han må gerne vælge Danmark!

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, at brandvarm dansker vælger rødt og hvidt.



Mika Biereth er lynhurtigt kommet på alles læber i Danmark, efter han har scoret to hattricks på to uger for sin nye klub AS Monaco.

Indtil videre har han valgt at repræsentere de danske ungdomslandshold, men han har faktisk også mulighed for at repræsentere England, Serbien og Bosnien.

Sidstnævntes fodboldforbund skulle også have taget kontakt til Mika Biereth for at høre ham om muligheden for at repræsentere Bosnien. Det siger journalisten Haris Mrkonja fra det bosniske medie N1 i et interview med DR Sporten.

Mika Biereth, 22 år, vil blive låst til Danmark, hvis han udtages og får A-landsholdsdebut om godt en måned, når Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, det sker.

– Jeg har forstået det sådan, at han kan vælge mellem flere landshold. Han har jo spillet på det danske U21-landshold, men kan stadig skifte. Hvis han fortsætter på den her måde, må han da gerne vælge det danske landshold.

Også landsholdets tidligere målræv Preben Elkjær ser fine spidskompetencer hos Mika Biereth, som vil kunne gavne Danmark.

– Han scorer mål, som viser, at han kan lide at opholde sig i feltet og er god til at opsnuse løse chancer i feltet. Han befinder sig også på grænsen til offside, og så synes jeg, at han er rimelig kold, når han får chancerne foran mål. Det er sådan en spiller, man gerne vil have.

Mika Biereth spillede ungdomsfodbold i Fulham, men skiftede ikke længe efter til Arsenal. Han opnåede aldrig debut for deres førstehold, men var udlejet til Waalwijk og Motherwell, inden han rykkede til SK Sturm Graz.

Her tog karrieren fart, og på blot et år i den østrigske storklub havde han scoret så mange mål og imponeret AS Monaco nok til, at de betalte over 100 millioner kroner for ham denne vinter.

I Frankrig er han startet som lyn og torden med syv mål i sine første fem ligakampe for klubben.

Nu står hans landsholdsfremtid imiderltid på vid gab og vil formentlig blive afgjort i den kommende tid.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Liverpool – Brentford

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

FCK-træner roser Felix Beijmo