Mika Biereth er lynhurtigt kommet på alles læber i Danmark, efter han har scoret to hattricks på to uger for sin nye klub AS Monaco.
Indtil videre har han valgt at repræsentere de danske ungdomslandshold, men han har faktisk også mulighed for at repræsentere England, Serbien og Bosnien.
Sidstnævntes fodboldforbund skulle også have taget kontakt til Mika Biereth for at høre ham om muligheden for at repræsentere Bosnien. Det siger journalisten Haris Mrkonja fra det bosniske medie N1 i et interview med DR Sporten.
Mika Biereth, 22 år, vil blive låst til Danmark, hvis han udtages og får A-landsholdsdebut om godt en måned, når Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, det sker.
– Jeg har forstået det sådan, at han kan vælge mellem flere landshold. Han har jo spillet på det danske U21-landshold, men kan stadig skifte. Hvis han fortsætter på den her måde, må han da gerne vælge det danske landshold.
Også landsholdets tidligere målræv Preben Elkjær ser fine spidskompetencer hos Mika Biereth, som vil kunne gavne Danmark.
– Han scorer mål, som viser, at han kan lide at opholde sig i feltet og er god til at opsnuse løse chancer i feltet. Han befinder sig også på grænsen til offside, og så synes jeg, at han er rimelig kold, når han får chancerne foran mål. Det er sådan en spiller, man gerne vil have.
Mika Biereth spillede ungdomsfodbold i Fulham, men skiftede ikke længe efter til Arsenal. Han opnåede aldrig debut for deres førstehold, men var udlejet til Waalwijk og Motherwell, inden han rykkede til SK Sturm Graz.
Her tog karrieren fart, og på blot et år i den østrigske storklub havde han scoret så mange mål og imponeret AS Monaco nok til, at de betalte over 100 millioner kroner for ham denne vinter.
I Frankrig er han startet som lyn og torden med syv mål i sine første fem ligakampe for klubben.
Nu står hans landsholdsfremtid imiderltid på vid gab og vil formentlig blive afgjort i den kommende tid.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER