Laudrups bøn: Han må gerne vælge Danmark!

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, at brandvarm dansker vælger rødt og hvidt.



Mika Biereth er lynhurtigt kommet på alles læber i Danmark, efter han har scoret to hattricks på to uger for sin nye klub AS Monaco.

Indtil videre har han valgt at repræsentere de danske ungdomslandshold, men han har faktisk også mulighed for at repræsentere England, Serbien og Bosnien.

Sidstnævntes fodboldforbund skulle også have taget kontakt til Mika Biereth for at høre ham om muligheden for at repræsentere Bosnien. Det siger journalisten Haris Mrkonja fra det bosniske medie N1 i et interview med DR Sporten.

Mika Biereth, 22 år, vil blive låst til Danmark, hvis han udtages og får A-landsholdsdebut om godt en måned, når Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup håber på, det sker.

– Jeg har forstået det sådan, at han kan vælge mellem flere landshold. Han har jo spillet på det danske U21-landshold, men kan stadig skifte. Hvis han fortsætter på den her måde, må han da gerne vælge det danske landshold.

Også landsholdets tidligere målræv Preben Elkjær ser fine spidskompetencer hos Mika Biereth, som vil kunne gavne Danmark.

– Han scorer mål, som viser, at han kan lide at opholde sig i feltet og er god til at opsnuse løse chancer i feltet. Han befinder sig også på grænsen til offside, og så synes jeg, at han er rimelig kold, når han får chancerne foran mål. Det er sådan en spiller, man gerne vil have.

Mika Biereth spillede ungdomsfodbold i Fulham, men skiftede ikke længe efter til Arsenal. Han opnåede aldrig debut for deres førstehold, men var udlejet til Waalwijk og Motherwell, inden han rykkede til SK Sturm Graz.

Her tog karrieren fart, og på blot et år i den østrigske storklub havde han scoret så mange mål og imponeret AS Monaco nok til, at de betalte over 100 millioner kroner for ham denne vinter.

I Frankrig er han startet som lyn og torden med syv mål i sine første fem ligakampe for klubben.

Nu står hans landsholdsfremtid imiderltid på vid gab og vil formentlig blive afgjort i den kommende tid.







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Frankrig – Spanien

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

‘Det er et større problem for os’