EM 2024 blev ikke den bedste slutrunde for Polen, der efter én uafgjort og to nederlag måtte rejse hjem efter gruppespillet.
Og efter det tidlige EM-exit har den polske landsholdslegende Zbigniew Boniek rettet en hård kritik mod det nuværende polske landshold.
– Det her hold mangler en rygrad. Der var kaos i truppen og desværre fik dette kaos konsekvenser. Jeg havde svært ved at se, hvordan vi gerne ville spille til det her EM, lyder det ifølge Sportowe Fakty fra Boniek.
Zbigniew Boniek peger blandt andet på, at landstræner Michał Probierz ikke gjorde tingene nemmere for Polen ved at lave for mange ændringer undervejs i slurunden. Den tidligere Juventus- og Roma-spiller undrer sig samtidig over, hvorfor Robert Lewandowksi startede ude i den anden gruppekamp mod Østrig, når nu Barcelona-stjernen alligevel var klar nok til at komme ind senere.
Wojciech Szczęsny spillede sin sidste slutrunde for Polen og Boniek peger på, at målmænd som Marcin Bulka og Lukasz Skorupski står klar i kulissen. I forhold til Kamil Grabara skal landstræner Michał Probierz tænke sig om, vurderer Boniek.
– Hvis det var op til mig, så ville jeg tænke det grundigt igennem med Grabara. For hvis nogen siger, at han ikke vil være en del af landsholdet som tredjemålmand, så er der ikke brug for ham. Når du spiller for landsholdet, skal du føle for det. Det handler ikke om penge eller karriere.
– Jeg synes, at Grabara er en smart og intelligent mand, men hvis han kun vil være en del af landsholdet som førstemålmand, så skal han bare blive hjemme, siger Boniek.
Kamil Grabara skifter denne sommer fra FC København til Bundesliga-klubben Wolfsburg.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER