Löw: Olsen/Ajax-modellen vil være umulig

Tipsbladet.dk i Istanbul: Den tyske landstræner Joachim Löw afviser på det kraftigste både at kunne træne et landshold og et klubhold, som den model det danske landsholds træner Morten Olsen i øjeblikket sættes i forbindelse med i Holland.



Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.

Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.

Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.

– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk

– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.

– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.

Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.

– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.

Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.

Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!





FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’


Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– De lignede lort!

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler