Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.
Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.
Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.
– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk
– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.
– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.
Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.
– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.
Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.
Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER