Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.
Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.
Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.
– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk
– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.
– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.
Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.
– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.
Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.
Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT