Löw: Olsen/Ajax-modellen vil være umulig

Tipsbladet.dk i Istanbul: Den tyske landstræner Joachim Löw afviser på det kraftigste både at kunne træne et landshold og et klubhold, som den model det danske landsholds træner Morten Olsen i øjeblikket sættes i forbindelse med i Holland.



Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.

Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.

Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.

– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk

– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.

– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.

Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.

– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.

Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.

Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!



Real Madrid satte Atlético på plads

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Chokerende, FCK – den er helt gal

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Roony Bardghji med drømmekamp

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring