Löw: Olsen/Ajax-modellen vil være umulig

Tipsbladet.dk i Istanbul: Den tyske landstræner Joachim Löw afviser på det kraftigste både at kunne træne et landshold og et klubhold, som den model det danske landsholds træner Morten Olsen i øjeblikket sættes i forbindelse med i Holland.



Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.

Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.

Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.

– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk

– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.

– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.

Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.

– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.

Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.

Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Celtic er mester efter vildt drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose