Löw: Olsen/Ajax-modellen vil være umulig

Tipsbladet.dk i Istanbul: Den tyske landstræner Joachim Löw afviser på det kraftigste både at kunne træne et landshold og et klubhold, som den model det danske landsholds træner Morten Olsen i øjeblikket sættes i forbindelse med i Holland.



Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.

Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.

Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.

– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk

– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.

– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.

Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.

– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.

Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.

Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er VM-turneringens hold

Han er VM’s bedste spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Bundesliga-klub enig med dansker

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Skandaløse scener: Han er en skændsel!