Tipsbladet.dk i Istanbul/UEFA Cup finale:
Den tyske landstræner Joachim Löw befinder sig i øjeblikket i Istanbul, hvor han fra nærmeste hold vil følge de tyske spillere hos Werder Bremen, der i aften spiller UEFA Cup-finalen mod Shakhtar Donetsk.
Tipsbladet.dk fangede Joachim Löw og satte ham ind i rygterne, der i øjeblikket sender den danske landstræner Morten Olsen mod et job som klubtræner i Ajax samtidig med, at jobbet som landstræner skal passes med VM-kvalifikationskampe og en mulig VM-slutrunde til følge.
Joachim Löw er komplet afvisende overfor tanken om et dobbeltjob af den kaliber.
– Jeg kan naturligvis ikke tale på vegne af Morten Olsen, og hvis han kan gøre det, er det selvfølgelig fint. Men for mig personligt ville det være komplet umulig at udføre, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk
– Et job som tysk landstræner er et job, der kræver 24 timer, syv dage om ugen, og skulle man samtidig være træner for en stor klub, der spiller kamp op mod tre gange om ugen, ville det blive totalt uoverskueligt, lyder det fra den tyske landstræner.
– Som landstræner har du 30-35 spillere, man nøje skal holde øje med, du har møder med fodboldforbundet om blandt andet ungdomsudviklingen, og du har pressen at passe. Derfor ville et job som klubtræner ved siden af ikke kunne lade sig gøre som tysk landstræner.
Hiddink er beviset
Joachim Löw er dog opmærksom på, at modellen med et klubjob ved siden af et landstrænerjob har vist sig muligt.
– Når en mand som Guus Hiddink både kan træner Rusland og Chelsea, kan det jo lade sig gøre. Men det ville aldrig kunne hænge sammen for mig personligt, siger Joachim Löw til tipsbladet.dk.
Tidligere har DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen overfor tipsbladet.dk sagt, at han ikke finder en kombination som landstræner og klubtræner forenelig, da begge jobs er alt for tidskrævende. I dag har DBU igen afvist, at der foregår forhandlinger med Ajax om et kommende dobbeltjob til Morten Olsen.
Husk at følge aftenens UEFA Cup-finalen fra Istanbul LIVE her!
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT