Derfor har landsholdet droppet Helsingør

Efter et år med lange besøg i Helsingør får landsholdsspillerne et solrigt afbræk med træningslejr i Spanien.



Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.

Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.

Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.

– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.

– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.

Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.

Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.

– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.

– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.

– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.

– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.

Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?

– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.

– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.

I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’