Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.
Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.
Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.
– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.
– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.
Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.
Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.
– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.
– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.
– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.
– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.
Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?
– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.
– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.
I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.
/ritzau/
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
OB straffer angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Choktransfer?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Medie peger på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE