Derfor har landsholdet droppet Helsingør

Efter et år med lange besøg i Helsingør får landsholdsspillerne et solrigt afbræk med træningslejr i Spanien.



Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.

Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.

Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.

– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.

– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.

Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.

Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.

– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.

– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.

– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.

– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.

Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?

– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.

– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.

I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.

/ritzau/



Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

En kæmpe sejr

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

‘Har lukket munden på kritikerne’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vild med Oscar Schwartau

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub