Derfor har landsholdet droppet Helsingør

Efter et år med lange besøg i Helsingør får landsholdsspillerne et solrigt afbræk med træningslejr i Spanien.



Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.

Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.

Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.

– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.

– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.

Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.

Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.

– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.

– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.

– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.

– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.

Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?

– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.

– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.

I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.

/ritzau/





Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul


Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

– Billedet kan blive forringet

Krisen kradser for Bo Henriksen

Froholdt i stor hovedrolle

Det er useriøst, FCK!

Brøndby gør topkampen helt åben

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Frank mødt af massive buh-råb

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

– Det er jeg mest bekymret for

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomme rygter i udlandet

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

– Det gør bare så ondt

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

AGF lider sjældent nederlag

Verdens ældste drukner i helseby

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’