Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.
Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.
Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.
– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.
– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.
Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.
Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.
– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.
– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.
– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.
– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.
Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?
– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.
– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.
I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.
/ritzau/
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS