Når det danske fodboldlandshold forbereder sig til at spille udekampe, flyver holdet oftest til spillebyen en eller to dage før kamp, men holdet følger en anden model ved den kommende samling.
Når landsholdet samles på mandag, bliver det nemlig i det sydlige Spanien frem for Helsingør. Dermed får Danmark fem træningsdage i lunt vejr, inden der lørdag 12. oktober venter en Nations League-kamp mod europamesteren i Murcia. Mandag 14. oktober flyver holdet videre til Schweiz.
Udsigten til at få en decideret træningslejr i efterårssolen sparer også spillerne for rejseaktivitet, påpeger landsholdschef Christian Nørkjær, der har arrangeret det danske ophold i Spanien.
– Det er en beslutning, der er truffet for lang tid siden. Vi ville gerne have en sammenhængende træningslejr, og vi vidste, at vi kunne få en rigtig god bane og et rigtig godt sted at bo. Spillerne sparer også noget rejsetid ved at rejse direkte til Spanien i stedet for først at skulle være i Danmark i nogle dage.
– Forhåbentlig får vi en god sammenhængende uge med godt vejr og god træning, siger landsholdschefen.
Ekslandstræner Kasper Hjulmand var i sin tid med til at beslutte, at holdet skulle samles i Spanien. Det var nødvendigt at være ude i god tid, så holdet kunne få sit ønskede hotel og chartre et fly, der kan transportere holdet videre til Schweiz efter kampen mod Spanien.
Ved landsholdssamlingerne i marts, juni og september spillede Danmark kun hjemmekampe, og derfor har holdet – foruden EM i Tyskland – brugt al sin samlingstid i vante rammer i Helsingør. Det kan være sundt at få et afbræk, siger Christian Nørkjær.
– Vi har været rigtig meget i Helsingør i år, så nu vi fik vi chancen for at lave noget, der mere ligner en træningslejr. Nogle gange skal man gøre noget, der er lidt anderledes.
– Vi ved, at alting fungerer i Helsingør, og at træningsbanen er god, uanset om vejret er dårligt, men når nu muligheden var der, så tænkte vi, at vi ville prøve noget lidt andet.
– Og vejret i Spanien kontra Danmark spillede da ind på beslutningen, for nu har vi en hel uge til at forberede os på de vejrforhold, som kampen mod Spanien skal spilles under.
– Vi havde helt sikkert ikke gjort det, hvis vi skulle møde Kasakhstan. Det giver mening den her gang, og så håber vi, at det giver bonus, siger Nørkjær.
Spørgsmål: Er det billigere eller dyrere for DBU at være samlet i Spanien i stedet for i Danmark?
– Jeg tror, at det går nogenlunde lige op den her gang. Selvfølgelig kigger vi på, at det skal hænge sammen økonomisk, og at vi skal undgå at chartre for mange fly, men den her gang har det været nogenlunde samme udgift, som hvis vi havde været hjemme.
– Så det er en sportslig overvejelse, der har ført til valget den her gang, siger Christian Nørkjær.
I marts 2022 var landsholdet også på træningslejr i Spanien før en testkamp i Holland. Dengang skyldtes udflugten, at Kasper Hjulmand ikke mente, at den daværende træningsbane i Helsingør var god nok så tidligt på året.
/ritzau/
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Slut: FC København vinder intenst derby
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW