Der var glæde i Helsingør, da der blev trukket lod til pokalturneringen i forrige uge. Det lokale 2. divisions-hold Elite 3000 blev nemlig parret med Superliga-holdet Brøndby, der garanterer for mange mennesker på Helsingør Stadion onsdag 21. september.
Men Elite 3000 havde på samme tid også håbet at kunne få kampen sendt direkte på tv, som det var tilfældet, da FC København lagde vejen forbi i pokalturneringen i 2009.
Dengang lejede Elite 3000 et lysanlæg til stadion til omkring 100.000 kroner for at kunne præstere de rette forhold for tv-selvskabet, så kampen kunne afvikles om aftenen. Penge, der via tv-penge, entré-indtægter og mersalg blev tjent fint ind igen.
Nu da Brøndby venter, har håbet i Elite 3000 været at lave en lignende aftale omkring lysanlægget, men prisen kan komme i vejen for lyset og dermed en tv-transmission fra Helsingør.
Denne gang vil det nemlig koste 250.000 kroner for et lysanlæg.
-Jeg har lige rejst mig efter at være faldet ned af stolen, da jeg så tilbuddet. Det tør vi slet ikke satse på. Selv om nogle sponsorer spyttede i, kommer vi nok ikke i nærheden af en kvart million kroner, og derfor bliver kampen spillet om eftermiddagen, siger Elite 3000′ s bestyrelsesformand, Finn Moseholm til Helsingør Dagblad.
Grunden til den store prisforskel er, at lysfirmaet i 2009 gav en klækkelig rabat til Helsingør-klubben mod at får en håbet reklame-gevinst via den direkte tv-transmission. Men det tilbud er ikke en mulighed i år, hvilket betyder, at kampen skal afvikles i løbet af eftermiddagen, hvor det langt fra er sikkert, at Kanal 6 ønsker at sende
– Nu har vi givet beskeden videre til Divisionsforeningen, der så kontakter selskabet bag tv-produktionen, men det er jo til at forstå, hvis de ikke ønsker at vise en kamp midt på eftermiddagen, siger bestyrelsesformanden.
Hvis ikke lys-problemet bliver løst, skal kampen formentlig afvikles omkring klokken 16.30
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danske klubber scorer millioner på VM
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED