Lys-mangel kan ramme Brøndby-kamp

Når 2. divisionsholdet Elite 3000 skal have besøg af Brøndby i pokalturneringen bliver kampen næppe vist i tv.



Der var glæde i Helsingør, da der blev trukket lod til pokalturneringen i forrige uge. Det lokale 2. divisions-hold Elite 3000 blev nemlig parret med Superliga-holdet Brøndby, der garanterer for mange mennesker på Helsingør Stadion onsdag 21. september.

Men Elite 3000 havde på samme tid også håbet at kunne få kampen sendt direkte på tv, som det var tilfældet, da FC København lagde vejen forbi i pokalturneringen i 2009.

Dengang lejede Elite 3000 et lysanlæg til stadion til omkring 100.000 kroner for at kunne præstere de rette forhold for tv-selvskabet, så kampen kunne afvikles om aftenen. Penge, der via tv-penge, entré-indtægter og mersalg blev tjent fint ind igen.

Nu da Brøndby venter, har håbet i Elite 3000 været at lave en lignende aftale omkring lysanlægget, men prisen kan komme i vejen for lyset og dermed en tv-transmission fra Helsingør.

Denne gang vil det nemlig koste 250.000 kroner for et lysanlæg.      

-Jeg har lige rejst mig efter at være faldet ned af stolen, da jeg så tilbuddet. Det tør vi slet ikke satse på. Selv om nogle sponsorer spyttede i, kommer vi nok ikke i nærheden af en kvart million kroner, og derfor bliver kampen spillet om eftermiddagen, siger Elite 3000′ s bestyrelsesformand, Finn Moseholm til Helsingør Dagblad.

Grunden til den store prisforskel er, at lysfirmaet i 2009 gav en klækkelig rabat til Helsingør-klubben mod at får en håbet reklame-gevinst via den direkte tv-transmission. Men det tilbud er ikke en mulighed i år, hvilket betyder, at kampen skal afvikles i løbet af eftermiddagen, hvor det langt fra er sikkert, at Kanal 6 ønsker at sende

– Nu har vi givet beskeden videre til Divisionsforeningen, der så kontakter selskabet bag tv-produktionen, men det er jo til at forstå, hvis de ikke ønsker at vise en kamp midt på eftermiddagen, siger bestyrelsesformanden.

Hvis ikke lys-problemet bliver løst, skal kampen formentlig afvikles omkring klokken 16.30







LIVE

TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil

Argentinsk træner kræver forbedringer

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

På vej til FC Midtjylland – her er prisen