Sommerferie har været en by i Rusland for Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen. “AC” var en del af det danske landshold, som nåede EM-semifinalen, og selv om han ikke fik et eneste minut på banen under turneringen, var han stadig med rundt omkring i Europa.
Tre dage efter Danmark blev slået ud af England i semifinalen, spillede AC for sin svenske klub Malmö mod Sirius. Et hektisk program særligt med tanke på at den 31-årige dansker ved EM’s start blev far for anden gang.
Anders Christiansen medgiver, at det har været en udfordrende tid. Både som fodboldspiller og som menneske.
– Det er vores tidsplan, og det er ulempen ved at være fodboldspiller. Først og fremmest elsker jeg at spille fodbold. Jeg tror, at alle her elsker at rejse og komme ud og spille kampe i Europa. Det vil jeg aldrig klynke over. Men når du siger farvel og forlader familien igen og igen, så er de små ikke altid helt glade.
– Men det er sådan, vores tidsplan er, og det er ulempen ved at være fodboldspiller, at du er meget væk. Det er en forudsætning, du altid har kendt til og været en del af. Det handler bare om at acceptere det i stedet for at have ondt af dig selv, fortæller Anders Christiansen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han er nu far til to børn, og forholdet til de små børn kommer på en prøve, når rejsedagene er mange. Både under EM-slutrunden, men også efter hjemkomsten til Malmö, hvor AC også har været en tur i Letland for at spille Champions League-kvalifikation.
– Det har været specielt. Det har været svært at finde tilbage til den gamle rutine. Det handler ikke kun om, at jeg har savnet min familie, men også at jeg har en datter, som jeg begynder at lære at kende. Et nyt barn fører nye rutiner med sig, og det har været svært, forklarer den danske familiefar.
Siden AC er kommet tilbage til Malmö har han spillet fem kampe i Allsvenskan og Champions League-kvalifikationen med tre mål og tre assist til følge. Han skal i aktion i aften, når Malmö møder finske HJK Helsinki i andet opgør i Champions League-kvalifikationen. Malmö vant første kamp 2-1, og den samlede vinder møder Glasgow Rangers i næste runde.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
