Sommerferie har været en by i Rusland for Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen. “AC” var en del af det danske landshold, som nåede EM-semifinalen, og selv om han ikke fik et eneste minut på banen under turneringen, var han stadig med rundt omkring i Europa.
Tre dage efter Danmark blev slået ud af England i semifinalen, spillede AC for sin svenske klub Malmö mod Sirius. Et hektisk program særligt med tanke på at den 31-årige dansker ved EM’s start blev far for anden gang.
Anders Christiansen medgiver, at det har været en udfordrende tid. Både som fodboldspiller og som menneske.
– Det er vores tidsplan, og det er ulempen ved at være fodboldspiller. Først og fremmest elsker jeg at spille fodbold. Jeg tror, at alle her elsker at rejse og komme ud og spille kampe i Europa. Det vil jeg aldrig klynke over. Men når du siger farvel og forlader familien igen og igen, så er de små ikke altid helt glade.
– Men det er sådan, vores tidsplan er, og det er ulempen ved at være fodboldspiller, at du er meget væk. Det er en forudsætning, du altid har kendt til og været en del af. Det handler bare om at acceptere det i stedet for at have ondt af dig selv, fortæller Anders Christiansen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han er nu far til to børn, og forholdet til de små børn kommer på en prøve, når rejsedagene er mange. Både under EM-slutrunden, men også efter hjemkomsten til Malmö, hvor AC også har været en tur i Letland for at spille Champions League-kvalifikation.
– Det har været specielt. Det har været svært at finde tilbage til den gamle rutine. Det handler ikke kun om, at jeg har savnet min familie, men også at jeg har en datter, som jeg begynder at lære at kende. Et nyt barn fører nye rutiner med sig, og det har været svært, forklarer den danske familiefar.
Siden AC er kommet tilbage til Malmö har han spillet fem kampe i Allsvenskan og Champions League-kvalifikationen med tre mål og tre assist til følge. Han skal i aktion i aften, når Malmö møder finske HJK Helsinki i andet opgør i Champions League-kvalifikationen. Malmö vant første kamp 2-1, og den samlede vinder møder Glasgow Rangers i næste runde.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Barcelona generobrede førstepladsen
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Real Madrid taber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
