Sommerferie har været en by i Rusland for Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen. “AC” var en del af det danske landshold, som nåede EM-semifinalen, og selv om han ikke fik et eneste minut på banen under turneringen, var han stadig med rundt omkring i Europa.
Tre dage efter Danmark blev slået ud af England i semifinalen, spillede AC for sin svenske klub Malmö mod Sirius. Et hektisk program særligt med tanke på at den 31-årige dansker ved EM’s start blev far for anden gang.
Anders Christiansen medgiver, at det har været en udfordrende tid. Både som fodboldspiller og som menneske.
– Det er vores tidsplan, og det er ulempen ved at være fodboldspiller. Først og fremmest elsker jeg at spille fodbold. Jeg tror, at alle her elsker at rejse og komme ud og spille kampe i Europa. Det vil jeg aldrig klynke over. Men når du siger farvel og forlader familien igen og igen, så er de små ikke altid helt glade.
– Men det er sådan, vores tidsplan er, og det er ulempen ved at være fodboldspiller, at du er meget væk. Det er en forudsætning, du altid har kendt til og været en del af. Det handler bare om at acceptere det i stedet for at have ondt af dig selv, fortæller Anders Christiansen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han er nu far til to børn, og forholdet til de små børn kommer på en prøve, når rejsedagene er mange. Både under EM-slutrunden, men også efter hjemkomsten til Malmö, hvor AC også har været en tur i Letland for at spille Champions League-kvalifikation.
– Det har været specielt. Det har været svært at finde tilbage til den gamle rutine. Det handler ikke kun om, at jeg har savnet min familie, men også at jeg har en datter, som jeg begynder at lære at kende. Et nyt barn fører nye rutiner med sig, og det har været svært, forklarer den danske familiefar.
Siden AC er kommet tilbage til Malmö har han spillet fem kampe i Allsvenskan og Champions League-kvalifikationen med tre mål og tre assist til følge. Han skal i aktion i aften, når Malmö møder finske HJK Helsinki i andet opgør i Champions League-kvalifikationen. Malmö vant første kamp 2-1, og den samlede vinder møder Glasgow Rangers i næste runde.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
