Sommerferie har været en by i Rusland for Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen. “AC” var en del af det danske landshold, som nåede EM-semifinalen, og selv om han ikke fik et eneste minut på banen under turneringen, var han stadig med rundt omkring i Europa.
Tre dage efter Danmark blev slået ud af England i semifinalen, spillede AC for sin svenske klub Malmö mod Sirius. Et hektisk program særligt med tanke på at den 31-årige dansker ved EM’s start blev far for anden gang.
Anders Christiansen medgiver, at det har været en udfordrende tid. Både som fodboldspiller og som menneske.
– Det er vores tidsplan, og det er ulempen ved at være fodboldspiller. Først og fremmest elsker jeg at spille fodbold. Jeg tror, at alle her elsker at rejse og komme ud og spille kampe i Europa. Det vil jeg aldrig klynke over. Men når du siger farvel og forlader familien igen og igen, så er de små ikke altid helt glade.
– Men det er sådan, vores tidsplan er, og det er ulempen ved at være fodboldspiller, at du er meget væk. Det er en forudsætning, du altid har kendt til og været en del af. Det handler bare om at acceptere det i stedet for at have ondt af dig selv, fortæller Anders Christiansen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han er nu far til to børn, og forholdet til de små børn kommer på en prøve, når rejsedagene er mange. Både under EM-slutrunden, men også efter hjemkomsten til Malmö, hvor AC også har været en tur i Letland for at spille Champions League-kvalifikation.
– Det har været specielt. Det har været svært at finde tilbage til den gamle rutine. Det handler ikke kun om, at jeg har savnet min familie, men også at jeg har en datter, som jeg begynder at lære at kende. Et nyt barn fører nye rutiner med sig, og det har været svært, forklarer den danske familiefar.
Siden AC er kommet tilbage til Malmö har han spillet fem kampe i Allsvenskan og Champions League-kvalifikationen med tre mål og tre assist til følge. Han skal i aktion i aften, når Malmö møder finske HJK Helsinki i andet opgør i Champions League-kvalifikationen. Malmö vant første kamp 2-1, og den samlede vinder møder Glasgow Rangers i næste runde.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
