Han har en lang og flot karriere bag sig som professionel i både Danmark og udlandet, og Martin Albrechtsen nåede også fire A-landskampe i sin aktive karriere.
Men hvis man går og tror, at den tidligere forsvarsspiller qua sin egen rolle som defensivspiller var underholdt over en chancefattig 0-0’er mellem Danmark og Schweiz lørdag aften i Parken, kan man godt tro om igen.
Den nu 43-årige Martin Albrechtsen var ikke imponeret over det, han så fra dansk side mod Schweiz.
Og det er i det hele taget landsholdets store problem – det fortæller Martin Albrechtsen i ugens afsnit af Verdens Lækreste Superliga, der denne gang i sagens natur tager Kasper Hjulmands landshold under kærlig behandling.
– Man keder sig sgu lidt, når man ser landsholdet. Jeg ser sjældent fodbold, men landskampe kan jeg til nøds sætte mig op til at se, men hver gang bliver man skuffet. Det er, som om der mangler den der gnist.
– Når det så er venskabskampe eller træningskampe, mangler det helt sikkert. Det ved jeg selv fra da jeg spillede. Der skal være noget på spil for selv at kunne sætte sig op. Sorry, men sådan er det. Man spiller 50 kampe på et år, og tre af dem er træningskampe. Og det er svært at sætte sig op til, siger Martin Albrechtsen.
I programmet er han sammen med vært Amanda Bodenhoff og programmets faste analytiker Benjamin Leander.
Leander og Albrechtsen skal blandt andet også swipe spillere og vurdere, hvem der eventuelt skal ud af startopstillingen.
Her er begge ikke specielt begejstret for Yussuf Poulsen, der ellers er en god presspiller. I stedet vil de have en anden angriber på banen fra start.
Se hele afsnittet i videoafspilleren øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
NYHEDER