Han har en lang og flot karriere bag sig som professionel i både Danmark og udlandet, og Martin Albrechtsen nåede også fire A-landskampe i sin aktive karriere.
Men hvis man går og tror, at den tidligere forsvarsspiller qua sin egen rolle som defensivspiller var underholdt over en chancefattig 0-0’er mellem Danmark og Schweiz lørdag aften i Parken, kan man godt tro om igen.
Den nu 43-årige Martin Albrechtsen var ikke imponeret over det, han så fra dansk side mod Schweiz.
Og det er i det hele taget landsholdets store problem – det fortæller Martin Albrechtsen i ugens afsnit af Verdens Lækreste Superliga, der denne gang i sagens natur tager Kasper Hjulmands landshold under kærlig behandling.
– Man keder sig sgu lidt, når man ser landsholdet. Jeg ser sjældent fodbold, men landskampe kan jeg til nøds sætte mig op til at se, men hver gang bliver man skuffet. Det er, som om der mangler den der gnist.
– Når det så er venskabskampe eller træningskampe, mangler det helt sikkert. Det ved jeg selv fra da jeg spillede. Der skal være noget på spil for selv at kunne sætte sig op. Sorry, men sådan er det. Man spiller 50 kampe på et år, og tre af dem er træningskampe. Og det er svært at sætte sig op til, siger Martin Albrechtsen.
I programmet er han sammen med vært Amanda Bodenhoff og programmets faste analytiker Benjamin Leander.
Leander og Albrechtsen skal blandt andet også swipe spillere og vurdere, hvem der eventuelt skal ud af startopstillingen.
Her er begge ikke specielt begejstret for Yussuf Poulsen, der ellers er en god presspiller. I stedet vil de have en anden angriber på banen fra start.
Se hele afsnittet i videoafspilleren øverst til denne artikel.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE: AGF klarede presset!
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER