– Man keder sig, når man ser landsholdet

Verdens Lækreste Superliga er tilbage med en særlig udsendelse denne gang. Et lidt længere afsnit end normalt og med tidligere landsholdsspiller Martin Albrechtsen som gæst til en snak om landsholdet.



Han har en lang og flot karriere bag sig som professionel i både Danmark og udlandet, og Martin Albrechtsen nåede også fire A-landskampe i sin aktive karriere.

Men hvis man går og tror, at den tidligere forsvarsspiller qua sin egen rolle som defensivspiller var underholdt over en chancefattig 0-0’er mellem Danmark og Schweiz lørdag aften i Parken, kan man godt tro om igen.

Den nu 43-årige Martin Albrechtsen var ikke imponeret over det, han så fra dansk side mod Schweiz.

Og det er i det hele taget landsholdets store problem – det fortæller Martin Albrechtsen i ugens afsnit af Verdens Lækreste Superliga, der denne gang i sagens natur tager Kasper Hjulmands landshold under kærlig behandling.

– Man keder sig sgu lidt, når man ser landsholdet. Jeg ser sjældent fodbold, men landskampe kan jeg til nøds sætte mig op til at se, men hver gang bliver man skuffet. Det er, som om der mangler den der gnist.

– Når det så er venskabskampe eller træningskampe, mangler det helt sikkert. Det ved jeg selv fra da jeg spillede. Der skal være noget på spil for selv at kunne sætte sig op. Sorry, men sådan er det. Man spiller 50 kampe på et år, og tre af dem er træningskampe. Og det er svært at sætte sig op til, siger Martin Albrechtsen.

I programmet er han sammen med vært Amanda Bodenhoff og programmets faste analytiker Benjamin Leander.

Leander og Albrechtsen skal blandt andet også swipe spillere og vurdere, hvem der eventuelt skal ud af startopstillingen.

Her er begge ikke specielt begejstret for Yussuf Poulsen, der ellers er en god presspiller. I stedet vil de have en anden angriber på banen fra start.

Se hele afsnittet i videoafspilleren øverst til denne artikel.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen