– Han er klart i top fem. En af de bedste på venstre backpositionen. De fleste højrekantspillere er ikke meget for at spille overfor Patrick Mtiliga, siger Taco van den Velde, der følger NAC Breda for magasinet Voetbal International.
27-årige Patrick Mtiliga med det afrikanske blod i årerne er i gang med sin 10. sæson i hollandsk fodbold, og han har aldrig været bedre. Om det rækker til en udtagelse og debut i landskampen mod Wales i Brøndby er og tvivlsomt.
Mtiliga er i gang med sin tredje sæson efter skiftet fra Feyenoord i 2006, og at han er stærkt spillende vidner flere udtagelser til Ugens hold om. Derudover har klubkammeraten Tommie van der Leegte anbefalet sin eks-klub, PSV Eindhoven, at få fingre i danskeren, der har kontraktudløb til sommer. Mtiliga forhandler for tiden med NAC Breda, men det trækker ud med at få en underskrift, sikkert fordi spilleren nu kender sit øgede værd.
– Feyenoord var på det tidspunkt nok et nummer for stort for ham, men han stærk både defensivt og offensivt og er virkelig en profil hos NAC, som overraskede i fjor, og nu gør det igen. Klubben har skiftet træner og spiller nu mere fremadrettet, og det ser ud til at passe Mtiliga, som er en meget aggressiv spiller, der ikke giver meget plads til sin direkte modstander, siger Van den Velde.
Den hollandske journalist påpeger ogå, at Mtiliga synes modnet i sit spil og nu – på vej med de 28 år – befinder sig sin bedste fodboldalder.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
På vej til storklub?
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
TOPNYHED