Mange frygter Mtiliga

Den aggressive venstreforsvarer Patrick Mtiliga imponerer i den hollandske æresdivision, hvor han regnes for at være et topnavn.



– Han er klart i top fem. En af de bedste på venstre backpositionen. De fleste højrekantspillere er ikke meget for at spille overfor Patrick Mtiliga, siger Taco van den Velde, der følger NAC Breda for magasinet Voetbal International. 

27-årige Patrick Mtiliga med det afrikanske blod i årerne er i gang med sin 10. sæson i hollandsk fodbold, og han har aldrig været bedre. Om det rækker til en udtagelse og debut i landskampen mod Wales i Brøndby er og tvivlsomt.

Mtiliga er i gang med sin tredje sæson efter skiftet fra Feyenoord i 2006, og at han er stærkt spillende vidner flere udtagelser til Ugens hold om. Derudover har klubkammeraten Tommie van der Leegte anbefalet sin eks-klub, PSV Eindhoven, at få fingre i danskeren, der har kontraktudløb til sommer. Mtiliga forhandler for tiden med NAC Breda, men det trækker ud med at få en underskrift, sikkert fordi spilleren nu kender sit øgede værd.

– Feyenoord var på det tidspunkt nok et nummer for stort for ham, men han stærk både defensivt og offensivt og er virkelig en profil hos NAC, som overraskede i fjor, og nu gør det igen. Klubben har skiftet træner og spiller nu mere fremadrettet, og det ser ud til at passe Mtiliga, som er en meget aggressiv spiller, der ikke giver meget plads til sin direkte modstander, siger Van den Velde.

Den hollandske journalist påpeger ogå, at Mtiliga synes modnet i sit spil og nu – på vej med de 28 år – befinder sig sin bedste fodboldalder.







LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’