– Han er klart i top fem. En af de bedste på venstre backpositionen. De fleste højrekantspillere er ikke meget for at spille overfor Patrick Mtiliga, siger Taco van den Velde, der følger NAC Breda for magasinet Voetbal International.
27-årige Patrick Mtiliga med det afrikanske blod i årerne er i gang med sin 10. sæson i hollandsk fodbold, og han har aldrig været bedre. Om det rækker til en udtagelse og debut i landskampen mod Wales i Brøndby er og tvivlsomt.
Mtiliga er i gang med sin tredje sæson efter skiftet fra Feyenoord i 2006, og at han er stærkt spillende vidner flere udtagelser til Ugens hold om. Derudover har klubkammeraten Tommie van der Leegte anbefalet sin eks-klub, PSV Eindhoven, at få fingre i danskeren, der har kontraktudløb til sommer. Mtiliga forhandler for tiden med NAC Breda, men det trækker ud med at få en underskrift, sikkert fordi spilleren nu kender sit øgede værd.
– Feyenoord var på det tidspunkt nok et nummer for stort for ham, men han stærk både defensivt og offensivt og er virkelig en profil hos NAC, som overraskede i fjor, og nu gør det igen. Klubben har skiftet træner og spiller nu mere fremadrettet, og det ser ud til at passe Mtiliga, som er en meget aggressiv spiller, der ikke giver meget plads til sin direkte modstander, siger Van den Velde.
Den hollandske journalist påpeger ogå, at Mtiliga synes modnet i sit spil og nu – på vej med de 28 år – befinder sig sin bedste fodboldalder.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT