Mange frygter Mtiliga

Den aggressive venstreforsvarer Patrick Mtiliga imponerer i den hollandske æresdivision, hvor han regnes for at være et topnavn.



– Han er klart i top fem. En af de bedste på venstre backpositionen. De fleste højrekantspillere er ikke meget for at spille overfor Patrick Mtiliga, siger Taco van den Velde, der følger NAC Breda for magasinet Voetbal International. 

27-årige Patrick Mtiliga med det afrikanske blod i årerne er i gang med sin 10. sæson i hollandsk fodbold, og han har aldrig været bedre. Om det rækker til en udtagelse og debut i landskampen mod Wales i Brøndby er og tvivlsomt.

Mtiliga er i gang med sin tredje sæson efter skiftet fra Feyenoord i 2006, og at han er stærkt spillende vidner flere udtagelser til Ugens hold om. Derudover har klubkammeraten Tommie van der Leegte anbefalet sin eks-klub, PSV Eindhoven, at få fingre i danskeren, der har kontraktudløb til sommer. Mtiliga forhandler for tiden med NAC Breda, men det trækker ud med at få en underskrift, sikkert fordi spilleren nu kender sit øgede værd.

– Feyenoord var på det tidspunkt nok et nummer for stort for ham, men han stærk både defensivt og offensivt og er virkelig en profil hos NAC, som overraskede i fjor, og nu gør det igen. Klubben har skiftet træner og spiller nu mere fremadrettet, og det ser ud til at passe Mtiliga, som er en meget aggressiv spiller, der ikke giver meget plads til sin direkte modstander, siger Van den Velde.

Den hollandske journalist påpeger ogå, at Mtiliga synes modnet i sit spil og nu – på vej med de 28 år – befinder sig sin bedste fodboldalder.





Snød FC København for keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk duo er færdig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked