Mange frygter Mtiliga

Den aggressive venstreforsvarer Patrick Mtiliga imponerer i den hollandske æresdivision, hvor han regnes for at være et topnavn.



– Han er klart i top fem. En af de bedste på venstre backpositionen. De fleste højrekantspillere er ikke meget for at spille overfor Patrick Mtiliga, siger Taco van den Velde, der følger NAC Breda for magasinet Voetbal International. 

27-årige Patrick Mtiliga med det afrikanske blod i årerne er i gang med sin 10. sæson i hollandsk fodbold, og han har aldrig været bedre. Om det rækker til en udtagelse og debut i landskampen mod Wales i Brøndby er og tvivlsomt.

Mtiliga er i gang med sin tredje sæson efter skiftet fra Feyenoord i 2006, og at han er stærkt spillende vidner flere udtagelser til Ugens hold om. Derudover har klubkammeraten Tommie van der Leegte anbefalet sin eks-klub, PSV Eindhoven, at få fingre i danskeren, der har kontraktudløb til sommer. Mtiliga forhandler for tiden med NAC Breda, men det trækker ud med at få en underskrift, sikkert fordi spilleren nu kender sit øgede værd.

– Feyenoord var på det tidspunkt nok et nummer for stort for ham, men han stærk både defensivt og offensivt og er virkelig en profil hos NAC, som overraskede i fjor, og nu gør det igen. Klubben har skiftet træner og spiller nu mere fremadrettet, og det ser ud til at passe Mtiliga, som er en meget aggressiv spiller, der ikke giver meget plads til sin direkte modstander, siger Van den Velde.

Den hollandske journalist påpeger ogå, at Mtiliga synes modnet i sit spil og nu – på vej med de 28 år – befinder sig sin bedste fodboldalder.






TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?