Målmager fravalgt i et år – her er Riemers svar

Danskeren med 10 mål og 69 kampe for landsholdet var ikke i spil til Brian Riemers første landsholdstrup.



PARKEN (Tipsbladet): Han har spillet på store adresser som FC Barcelona, Espanyol og Middlesbrough. Han står også noteret for 10 mål i 69 landskampe for Danmark. Og i øjeblikket scorer han også godt med mål for Gremio i den brasilianske liga.

Ja, der er selvfølgelig tale om Martin Braithwaite.

Trods den aktuelle succes i Brasilien og de mange kampe i den rød-hvide uniform har han imidlertid ikke været udtaget til landsholdet i over et år. Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første trup, var Martin Braithwaite igen ikke en del af den.

Faktisk var han end ikke et emne, lyder det fra landstræneren, da Tipsbladet spørger ind til, om han har haft et øje på den 33-årige angriber.

– I den her omgang, nej, det har jeg ikke haft. Lige nu og her kigger vi en anden vej. Han har gjort det fantastisk for det danske landshold og fortjener al mulig applaus for det, han har leveret.

– Jeg vil ikke sige, at han aldrig kan komme på landsholdet igen, fordi så længe at vi udtager en trup, kigger vi på, hvem der præsterer. Men lige i den her omgang har han ikke været inde i billedet, siger Brian Riemer.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y8EBTB_1

Foto: Alamy

En af dem, der er blevet foretrukket fremfor Martin Braithwaite til de offensive pladser, er Andreas Skov Olsen fra Club Brugge.

En spiller, som Brian Riemer kender indgående fra sin tid i Belgien, og som landstræneren glæder sig til at arbejde sammen med.

– Jeg håber og tror på, at jeg kan være med til at give ham det næste step. Jeg synes simpelthen, at han er en fantastisk fodboldspiller for at sige det ligeud. Han har den fulde pakke. Hvis du kigger på hans fysik, hans teknik og hans evner i en-mod-en-spillet, har han en virkelig god pakke. Derfor har han også været udtaget til mange landsholdssamlinger.

– Jeg håber, vi kan give ham et skub i den rigtige retning, og hvis han kan tage det, kan han også spille på større adresser, end han gør nu, siger Brian Riemer.

Andreas Skov Olsen står noteret for fem mål og en assist for Club Brugge I denne sæson. For Gremio har Martin Braithwaite leveret seks mål og to assister i 14 kampe. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

OB – FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Stort slag for FC København

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Cooper afslører: Han starter inde

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Alexander Lind revser Superliga-profil

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Pinligt for rigtig mange at se

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

OB straffer angriber

Høgh hyldes af UEFA

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann