Målmager fravalgt i et år – her er Riemers svar

Danskeren med 10 mål og 69 kampe for landsholdet var ikke i spil til Brian Riemers første landsholdstrup.



PARKEN (Tipsbladet): Han har spillet på store adresser som FC Barcelona, Espanyol og Middlesbrough. Han står også noteret for 10 mål i 69 landskampe for Danmark. Og i øjeblikket scorer han også godt med mål for Gremio i den brasilianske liga.

Ja, der er selvfølgelig tale om Martin Braithwaite.

Trods den aktuelle succes i Brasilien og de mange kampe i den rød-hvide uniform har han imidlertid ikke været udtaget til landsholdet i over et år. Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første trup, var Martin Braithwaite igen ikke en del af den.

Faktisk var han end ikke et emne, lyder det fra landstræneren, da Tipsbladet spørger ind til, om han har haft et øje på den 33-årige angriber.

– I den her omgang, nej, det har jeg ikke haft. Lige nu og her kigger vi en anden vej. Han har gjort det fantastisk for det danske landshold og fortjener al mulig applaus for det, han har leveret.

– Jeg vil ikke sige, at han aldrig kan komme på landsholdet igen, fordi så længe at vi udtager en trup, kigger vi på, hvem der præsterer. Men lige i den her omgang har han ikke været inde i billedet, siger Brian Riemer.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y8EBTB_1

Foto: Alamy

En af dem, der er blevet foretrukket fremfor Martin Braithwaite til de offensive pladser, er Andreas Skov Olsen fra Club Brugge.

En spiller, som Brian Riemer kender indgående fra sin tid i Belgien, og som landstræneren glæder sig til at arbejde sammen med.

– Jeg håber og tror på, at jeg kan være med til at give ham det næste step. Jeg synes simpelthen, at han er en fantastisk fodboldspiller for at sige det ligeud. Han har den fulde pakke. Hvis du kigger på hans fysik, hans teknik og hans evner i en-mod-en-spillet, har han en virkelig god pakke. Derfor har han også været udtaget til mange landsholdssamlinger.

– Jeg håber, vi kan give ham et skub i den rigtige retning, og hvis han kan tage det, kan han også spille på større adresser, end han gør nu, siger Brian Riemer.

Andreas Skov Olsen står noteret for fem mål og en assist for Club Brugge I denne sæson. For Gremio har Martin Braithwaite leveret seks mål og to assister i 14 kampe. 





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Holland – Japan