Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

Roberto Martínez savnede aggressivitet og duelstyrke mod Danmark og overvejer udskiftning før returkamp.



Portugals landstræner, spanieren Roberto Martínez, er dybt skuffet, efter at hans hold torsdag tabte 0-1 til Danmark i den første af to Nations League-kvartfinaler i Parken.

Selve resultatet er til at leve med for Martinez, for Danmark kunne sagtens have vundet større, men Portugals indsats var til gengæld langt under niveau, mener han.

– Vi var heldige med kun at tabe med et mål. Vi havde en virkelig stærk målmand, som blandt andet reddede et straffespark. Danmark var overlegen, og vi må acceptere resultatet, men vi er meget skuffede over indsatsen.

– Det er den dårligste kamp, vi har spillet i min tid som landstræner, siger Martinez, der har haft jobbet i to år.

Han var ikke overrasket over, at det danske hold kom blæsende ud og forsøgte at spille modigt og offensivt. Danskerne ramte bare et højere niveau, end han havde forventet, mens portugiserne selv kæmpede med at finde sig til rette.

– Danmark spillede, som vi havde forventet, men de var bedre på alle leder og kanter, end vi var. Oveni var Parken en fantastisk kulisse.

– Vi manglede aggressivitet, og det havde Danmark til gengæld. Vi var langsomme, og vi kunne ikke følge med. Vi vandt ikke de dueller, vi skulle, for de var hurtigere over os end forventet.

– Vores kontraangreb fungerede heller ikke, men det gjorde danskernes, siger Martinez.

Martinez pointerer, at den sløje kamp i Parken giver ham kraftig anledning til at overveje, om han skal lave udskiftninger på sit hold inden søndagens returkamp i Lissabon.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal forbedre vores spil til den næste kamp. Vi skal lære af den her kamp, og så skal vi vise, at vi har et højere niveau, end vi viste.

– Vi har en chance mere. Det har man normalt ikke, men det værdsætter jeg som landstræner at have denne gang, siger Martinez.

/ritzau/



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Lyngby går alene i front

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord