Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

Roberto Martínez savnede aggressivitet og duelstyrke mod Danmark og overvejer udskiftning før returkamp.



Portugals landstræner, spanieren Roberto Martínez, er dybt skuffet, efter at hans hold torsdag tabte 0-1 til Danmark i den første af to Nations League-kvartfinaler i Parken.

Selve resultatet er til at leve med for Martinez, for Danmark kunne sagtens have vundet større, men Portugals indsats var til gengæld langt under niveau, mener han.

– Vi var heldige med kun at tabe med et mål. Vi havde en virkelig stærk målmand, som blandt andet reddede et straffespark. Danmark var overlegen, og vi må acceptere resultatet, men vi er meget skuffede over indsatsen.

– Det er den dårligste kamp, vi har spillet i min tid som landstræner, siger Martinez, der har haft jobbet i to år.

Han var ikke overrasket over, at det danske hold kom blæsende ud og forsøgte at spille modigt og offensivt. Danskerne ramte bare et højere niveau, end han havde forventet, mens portugiserne selv kæmpede med at finde sig til rette.

– Danmark spillede, som vi havde forventet, men de var bedre på alle leder og kanter, end vi var. Oveni var Parken en fantastisk kulisse.

– Vi manglede aggressivitet, og det havde Danmark til gengæld. Vi var langsomme, og vi kunne ikke følge med. Vi vandt ikke de dueller, vi skulle, for de var hurtigere over os end forventet.

– Vores kontraangreb fungerede heller ikke, men det gjorde danskernes, siger Martinez.

Martinez pointerer, at den sløje kamp i Parken giver ham kraftig anledning til at overveje, om han skal lave udskiftninger på sit hold inden søndagens returkamp i Lissabon.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal forbedre vores spil til den næste kamp. Vi skal lære af den her kamp, og så skal vi vise, at vi har et højere niveau, end vi viste.

– Vi har en chance mere. Det har man normalt ikke, men det værdsætter jeg som landstræner at have denne gang, siger Martinez.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Superligaen dropper det

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen