Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

Roberto Martínez savnede aggressivitet og duelstyrke mod Danmark og overvejer udskiftning før returkamp.



Portugals landstræner, spanieren Roberto Martínez, er dybt skuffet, efter at hans hold torsdag tabte 0-1 til Danmark i den første af to Nations League-kvartfinaler i Parken.

Selve resultatet er til at leve med for Martinez, for Danmark kunne sagtens have vundet større, men Portugals indsats var til gengæld langt under niveau, mener han.

– Vi var heldige med kun at tabe med et mål. Vi havde en virkelig stærk målmand, som blandt andet reddede et straffespark. Danmark var overlegen, og vi må acceptere resultatet, men vi er meget skuffede over indsatsen.

– Det er den dårligste kamp, vi har spillet i min tid som landstræner, siger Martinez, der har haft jobbet i to år.

Han var ikke overrasket over, at det danske hold kom blæsende ud og forsøgte at spille modigt og offensivt. Danskerne ramte bare et højere niveau, end han havde forventet, mens portugiserne selv kæmpede med at finde sig til rette.

– Danmark spillede, som vi havde forventet, men de var bedre på alle leder og kanter, end vi var. Oveni var Parken en fantastisk kulisse.

– Vi manglede aggressivitet, og det havde Danmark til gengæld. Vi var langsomme, og vi kunne ikke følge med. Vi vandt ikke de dueller, vi skulle, for de var hurtigere over os end forventet.

– Vores kontraangreb fungerede heller ikke, men det gjorde danskernes, siger Martinez.

Martinez pointerer, at den sløje kamp i Parken giver ham kraftig anledning til at overveje, om han skal lave udskiftninger på sit hold inden søndagens returkamp i Lissabon.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal forbedre vores spil til den næste kamp. Vi skal lære af den her kamp, og så skal vi vise, at vi har et højere niveau, end vi viste.

– Vi har en chance mere. Det har man normalt ikke, men det værdsætter jeg som landstræner at have denne gang, siger Martinez.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Midtjylland – AC Horsens

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland – Randers FC

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”