Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

Roberto Martínez savnede aggressivitet og duelstyrke mod Danmark og overvejer udskiftning før returkamp.



Portugals landstræner, spanieren Roberto Martínez, er dybt skuffet, efter at hans hold torsdag tabte 0-1 til Danmark i den første af to Nations League-kvartfinaler i Parken.

Selve resultatet er til at leve med for Martinez, for Danmark kunne sagtens have vundet større, men Portugals indsats var til gengæld langt under niveau, mener han.

– Vi var heldige med kun at tabe med et mål. Vi havde en virkelig stærk målmand, som blandt andet reddede et straffespark. Danmark var overlegen, og vi må acceptere resultatet, men vi er meget skuffede over indsatsen.

– Det er den dårligste kamp, vi har spillet i min tid som landstræner, siger Martinez, der har haft jobbet i to år.

Han var ikke overrasket over, at det danske hold kom blæsende ud og forsøgte at spille modigt og offensivt. Danskerne ramte bare et højere niveau, end han havde forventet, mens portugiserne selv kæmpede med at finde sig til rette.

– Danmark spillede, som vi havde forventet, men de var bedre på alle leder og kanter, end vi var. Oveni var Parken en fantastisk kulisse.

– Vi manglede aggressivitet, og det havde Danmark til gengæld. Vi var langsomme, og vi kunne ikke følge med. Vi vandt ikke de dueller, vi skulle, for de var hurtigere over os end forventet.

– Vores kontraangreb fungerede heller ikke, men det gjorde danskernes, siger Martinez.

Martinez pointerer, at den sløje kamp i Parken giver ham kraftig anledning til at overveje, om han skal lave udskiftninger på sit hold inden søndagens returkamp i Lissabon.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal forbedre vores spil til den næste kamp. Vi skal lære af den her kamp, og så skal vi vise, at vi har et højere niveau, end vi viste.

– Vi har en chance mere. Det har man normalt ikke, men det værdsætter jeg som landstræner at have denne gang, siger Martinez.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer