Medie: De vil hente Mourinho gennem kreativ plan

Det portugisiske fodboldforbund arbejder angiveligt på en kreativ plan til at gøre José Mourinho til ny landstræner for Portugal.



Portugal står uden en landstræner efter Fernando Santos' exit, og i de seneste uger er José Mourinho blevet nævnt som det portugisiske fodboldforbunds førsteprioritet. 

Den 59-årige Mourinho er dog ansat i AS Roma, hvor han har en kontrakt til 2024, og det er umiddelbart svært at forestille sig, at portugiseren vender romerne ryggen her midtvejs i sæsonen. 

Ifølge L'Equipe pønser det portugisiske fodboldforbund dog på en kreativ løsning til at få José Mourinho ind i folden. 

Den franske avis skriver således, at forbundspræsident Fernando Gomes, der har et godt fohold til José Mourinho, vil forsøge at få en slags 'lejeaftale' i stand, således at den tidligere Real Madrid-træner kan stå i spidsen for Portugal til EM-kvalifikationskampene mod Liechtenstein og Luxembourg til marts. 

Herefter er forhåbningen, at man kan købe José Mourinho ud af det sidste år af portugiserens kontrakt med AS Roma, således at trænerlegenden kan stå i spidsen for Portugal ved EM-slutrunden i 2024. 

Tidligere på ugen skrev The Telegraph, at José Mourinho overvejer muligheden for at blive portugisisk landstræner, men at den tidligere Manchester United-boss angiveligt er i tvivl om, hvorvidt han har den rette personlighed til at være landstræner. 





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass