Medie: Mat Ryans position er i stor fare

FC København-keeperen har fået en alvorlig konkurrent på det australske landshold, skriver medie i Australien.



Mat Ryan har været en sand mirakelmager for FC København.

Den australske keeper har flere gange vist prøver på, hvorfor han har et cv, der tæller over 100 kampe i Premier League og klubber som Valencia og Arsenal.

Hans bedrifter mellem stængerne de seneste mange år har også gjort ham til en fast del af Graham Arnolds landshold, og skiftet som bænkevarmer i Real Sociedad til fast mand i FCK har kun cementeret den position.

Men det er lige indtil nu, skriver det store australske medie Fox Sports. Graham Arnold udtog onsdag sin landsholdstrup på 31 mand til to venskabskampe mod New Zealand, og her vurderer mediet hvilke spillere, der er henholdsvis vindere og tabere.

FCK-målmanden er placeret i den sidste kategori, da hans position i buret for Australien er i stor fare, skriver Fox Sports. Det skyldes, at 34-årige Mitchell Langerak har gjort comeback på landsholdet efter han pensionerede sig selv.

– Jeg er ydmyg og beæret over at få chancen for at repræsentere Australien igen, siger Langerak ifølge Townsville Bulletin om udtagelsen.

– Da jeg traf beslutningen om pension, var vi midt i en streng lockdown i Japan. Udsigten var at jeg skulle tilbringe flere måneder væk fra min kone og mine børn, så jeg var nødt til at lave det hårde opkald og trække mig tilbage fra landsholdet for familiens skyld, siger keeperen, der til dagligt spiller og bor i Japan.

Foruden Mat Ryan og Mitchell Langerak så har landstræneren også udtaget Andrew Redmayne som den sidste brik i sin målmandstrio til de kommende kampe mod New Zealand.

Første opgør spilles torsdag i næste uge i Brisbane, mens det omvendte opgør spilles tre dage senere. Det bliver samtidig Graham Arnolds sidste mulighed for at lave justeringer inden VM-slutrunden i Qatar, hvor Australien er i gruppe med Danmark, Tunesien og Frankrig.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF