Mat Ryan har været en sand mirakelmager for FC København.
Den australske keeper har flere gange vist prøver på, hvorfor han har et cv, der tæller over 100 kampe i Premier League og klubber som Valencia og Arsenal.
Hans bedrifter mellem stængerne de seneste mange år har også gjort ham til en fast del af Graham Arnolds landshold, og skiftet som bænkevarmer i Real Sociedad til fast mand i FCK har kun cementeret den position.
Men det er lige indtil nu, skriver det store australske medie Fox Sports. Graham Arnold udtog onsdag sin landsholdstrup på 31 mand til to venskabskampe mod New Zealand, og her vurderer mediet hvilke spillere, der er henholdsvis vindere og tabere.
FCK-målmanden er placeret i den sidste kategori, da hans position i buret for Australien er i stor fare, skriver Fox Sports. Det skyldes, at 34-årige Mitchell Langerak har gjort comeback på landsholdet efter han pensionerede sig selv.
– Jeg er ydmyg og beæret over at få chancen for at repræsentere Australien igen, siger Langerak ifølge Townsville Bulletin om udtagelsen.
– Da jeg traf beslutningen om pension, var vi midt i en streng lockdown i Japan. Udsigten var at jeg skulle tilbringe flere måneder væk fra min kone og mine børn, så jeg var nødt til at lave det hårde opkald og trække mig tilbage fra landsholdet for familiens skyld, siger keeperen, der til dagligt spiller og bor i Japan.
Foruden Mat Ryan og Mitchell Langerak så har landstræneren også udtaget Andrew Redmayne som den sidste brik i sin målmandstrio til de kommende kampe mod New Zealand.
Første opgør spilles torsdag i næste uge i Brisbane, mens det omvendte opgør spilles tre dage senere. Det bliver samtidig Graham Arnolds sidste mulighed for at lave justeringer inden VM-slutrunden i Qatar, hvor Australien er i gruppe med Danmark, Tunesien og Frankrig.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE