Medie: Mat Ryans position er i stor fare

FC København-keeperen har fået en alvorlig konkurrent på det australske landshold, skriver medie i Australien.



Mat Ryan har været en sand mirakelmager for FC København.

Den australske keeper har flere gange vist prøver på, hvorfor han har et cv, der tæller over 100 kampe i Premier League og klubber som Valencia og Arsenal.

Hans bedrifter mellem stængerne de seneste mange år har også gjort ham til en fast del af Graham Arnolds landshold, og skiftet som bænkevarmer i Real Sociedad til fast mand i FCK har kun cementeret den position.

Men det er lige indtil nu, skriver det store australske medie Fox Sports. Graham Arnold udtog onsdag sin landsholdstrup på 31 mand til to venskabskampe mod New Zealand, og her vurderer mediet hvilke spillere, der er henholdsvis vindere og tabere.

FCK-målmanden er placeret i den sidste kategori, da hans position i buret for Australien er i stor fare, skriver Fox Sports. Det skyldes, at 34-årige Mitchell Langerak har gjort comeback på landsholdet efter han pensionerede sig selv.

– Jeg er ydmyg og beæret over at få chancen for at repræsentere Australien igen, siger Langerak ifølge Townsville Bulletin om udtagelsen.

– Da jeg traf beslutningen om pension, var vi midt i en streng lockdown i Japan. Udsigten var at jeg skulle tilbringe flere måneder væk fra min kone og mine børn, så jeg var nødt til at lave det hårde opkald og trække mig tilbage fra landsholdet for familiens skyld, siger keeperen, der til dagligt spiller og bor i Japan.

Foruden Mat Ryan og Mitchell Langerak så har landstræneren også udtaget Andrew Redmayne som den sidste brik i sin målmandstrio til de kommende kampe mod New Zealand.

Første opgør spilles torsdag i næste uge i Brisbane, mens det omvendte opgør spilles tre dage senere. Det bliver samtidig Graham Arnolds sidste mulighed for at lave justeringer inden VM-slutrunden i Qatar, hvor Australien er i gruppe med Danmark, Tunesien og Frankrig.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne