Mat Ryan har været en sand mirakelmager for FC København.
Den australske keeper har flere gange vist prøver på, hvorfor han har et cv, der tæller over 100 kampe i Premier League og klubber som Valencia og Arsenal.
Hans bedrifter mellem stængerne de seneste mange år har også gjort ham til en fast del af Graham Arnolds landshold, og skiftet som bænkevarmer i Real Sociedad til fast mand i FCK har kun cementeret den position.
Men det er lige indtil nu, skriver det store australske medie Fox Sports. Graham Arnold udtog onsdag sin landsholdstrup på 31 mand til to venskabskampe mod New Zealand, og her vurderer mediet hvilke spillere, der er henholdsvis vindere og tabere.
FCK-målmanden er placeret i den sidste kategori, da hans position i buret for Australien er i stor fare, skriver Fox Sports. Det skyldes, at 34-årige Mitchell Langerak har gjort comeback på landsholdet efter han pensionerede sig selv.
– Jeg er ydmyg og beæret over at få chancen for at repræsentere Australien igen, siger Langerak ifølge Townsville Bulletin om udtagelsen.
– Da jeg traf beslutningen om pension, var vi midt i en streng lockdown i Japan. Udsigten var at jeg skulle tilbringe flere måneder væk fra min kone og mine børn, så jeg var nødt til at lave det hårde opkald og trække mig tilbage fra landsholdet for familiens skyld, siger keeperen, der til dagligt spiller og bor i Japan.
Foruden Mat Ryan og Mitchell Langerak så har landstræneren også udtaget Andrew Redmayne som den sidste brik i sin målmandstrio til de kommende kampe mod New Zealand.
Første opgør spilles torsdag i næste uge i Brisbane, mens det omvendte opgør spilles tre dage senere. Det bliver samtidig Graham Arnolds sidste mulighed for at lave justeringer inden VM-slutrunden i Qatar, hvor Australien er i gruppe med Danmark, Tunesien og Frankrig.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Iran – New Zealand
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED