Medie: Wass presser Valencia – to mulige løsninger

Daniel Wass har angiveligt bedt Valencia om at blive solgt, fordi den danske landsholdsspiller ønsker at komme til Atlético Madrid. Der er dog flere forhindringer, der skal findes en løsning på, før Wass kan rykke til den spanske hovedstad.



Daniel Wass’ agenter er torsdag til møde med Valencia-topfolk, fordi danskeren ønsker at tvinge klubben til at sælge ham til Atlético Madrid. 

Sådan lyder det i hvert fald fra Goal, der skriver, at Atlético Madrid har afgivet et bud på under to millioner euro, altså under 15 millioner kroner. 

Ifølge Goal ønsker Wass ikke at misse den mulighed, som Atlético Madrid har præsenteret ham for. De spanske mestre har angiveligt tilbudt Wass en kontrakt frem til sommeren 2023, med en option på at forlænge til 2025, hvilket danskeren har sagt ja til.

Daniel Wass’ kontrakt med Valencia udløber dog først til juni, og derfor skal Atlético Madrid også blive enige med Valencia, hvis handlen skal realiseres her i januar. Og ifølge Goal er problemet, at Valencia-cheftræner José Bordalás har forsøgt at blokere Daniel Wass’ exit, idet Valencia ikke har været i stand til at finde en afløser for danskeren. Valencia har forhandlet med Celta Vigo om tyrkiske Okay Yukuslu, men klubberne er altså ikke enige, som tingene står nu.

Og ifølge Goal må Daniel Wass derfor enten vente på, at Valencia finder en afløser, eller at Atlético Madrid eventuelt forhøjer deres bud. Valencia kræver således mere for danskeren, men omvendt er klubben klar over, at det ikke er ideelt at beholde en spiller, der har kontraktudløb snart og ønsker at komme væk. 

Den spanske avis AS skrev onsdag, at Daniel Wass kunne finde på at strejke, hvis Valencia ikke vil lade ham skifte, men B.T. har torsdag skrevet, at dette næppe er korrekt.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Delaney afslører dialog