Medie: Wass presser Valencia – to mulige løsninger

Daniel Wass har angiveligt bedt Valencia om at blive solgt, fordi den danske landsholdsspiller ønsker at komme til Atlético Madrid. Der er dog flere forhindringer, der skal findes en løsning på, før Wass kan rykke til den spanske hovedstad.



Daniel Wass’ agenter er torsdag til møde med Valencia-topfolk, fordi danskeren ønsker at tvinge klubben til at sælge ham til Atlético Madrid. 

Sådan lyder det i hvert fald fra Goal, der skriver, at Atlético Madrid har afgivet et bud på under to millioner euro, altså under 15 millioner kroner. 

Ifølge Goal ønsker Wass ikke at misse den mulighed, som Atlético Madrid har præsenteret ham for. De spanske mestre har angiveligt tilbudt Wass en kontrakt frem til sommeren 2023, med en option på at forlænge til 2025, hvilket danskeren har sagt ja til.

Daniel Wass’ kontrakt med Valencia udløber dog først til juni, og derfor skal Atlético Madrid også blive enige med Valencia, hvis handlen skal realiseres her i januar. Og ifølge Goal er problemet, at Valencia-cheftræner José Bordalás har forsøgt at blokere Daniel Wass’ exit, idet Valencia ikke har været i stand til at finde en afløser for danskeren. Valencia har forhandlet med Celta Vigo om tyrkiske Okay Yukuslu, men klubberne er altså ikke enige, som tingene står nu.

Og ifølge Goal må Daniel Wass derfor enten vente på, at Valencia finder en afløser, eller at Atlético Madrid eventuelt forhøjer deres bud. Valencia kræver således mere for danskeren, men omvendt er klubben klar over, at det ikke er ideelt at beholde en spiller, der har kontraktudløb snart og ønsker at komme væk. 

Den spanske avis AS skrev onsdag, at Daniel Wass kunne finde på at strejke, hvis Valencia ikke vil lade ham skifte, men B.T. har torsdag skrevet, at dette næppe er korrekt.





VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Uruguay slider sig til uafgjort 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Iran og New Zealand deler

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Østrig – Jordan

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Senegal

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom