Medie: Wass presser Valencia – to mulige løsninger

Daniel Wass har angiveligt bedt Valencia om at blive solgt, fordi den danske landsholdsspiller ønsker at komme til Atlético Madrid. Der er dog flere forhindringer, der skal findes en løsning på, før Wass kan rykke til den spanske hovedstad.



Daniel Wass’ agenter er torsdag til møde med Valencia-topfolk, fordi danskeren ønsker at tvinge klubben til at sælge ham til Atlético Madrid. 

Sådan lyder det i hvert fald fra Goal, der skriver, at Atlético Madrid har afgivet et bud på under to millioner euro, altså under 15 millioner kroner. 

Ifølge Goal ønsker Wass ikke at misse den mulighed, som Atlético Madrid har præsenteret ham for. De spanske mestre har angiveligt tilbudt Wass en kontrakt frem til sommeren 2023, med en option på at forlænge til 2025, hvilket danskeren har sagt ja til.

Daniel Wass’ kontrakt med Valencia udløber dog først til juni, og derfor skal Atlético Madrid også blive enige med Valencia, hvis handlen skal realiseres her i januar. Og ifølge Goal er problemet, at Valencia-cheftræner José Bordalás har forsøgt at blokere Daniel Wass’ exit, idet Valencia ikke har været i stand til at finde en afløser for danskeren. Valencia har forhandlet med Celta Vigo om tyrkiske Okay Yukuslu, men klubberne er altså ikke enige, som tingene står nu.

Og ifølge Goal må Daniel Wass derfor enten vente på, at Valencia finder en afløser, eller at Atlético Madrid eventuelt forhøjer deres bud. Valencia kræver således mere for danskeren, men omvendt er klubben klar over, at det ikke er ideelt at beholde en spiller, der har kontraktudløb snart og ønsker at komme væk. 

Den spanske avis AS skrev onsdag, at Daniel Wass kunne finde på at strejke, hvis Valencia ikke vil lade ham skifte, men B.T. har torsdag skrevet, at dette næppe er korrekt.





Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FC København – Lyngby BK

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

De viser interesse for Lyngby-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe