Medie: Wass presser Valencia – to mulige løsninger

Daniel Wass har angiveligt bedt Valencia om at blive solgt, fordi den danske landsholdsspiller ønsker at komme til Atlético Madrid. Der er dog flere forhindringer, der skal findes en løsning på, før Wass kan rykke til den spanske hovedstad.



Daniel Wass’ agenter er torsdag til møde med Valencia-topfolk, fordi danskeren ønsker at tvinge klubben til at sælge ham til Atlético Madrid. 

Sådan lyder det i hvert fald fra Goal, der skriver, at Atlético Madrid har afgivet et bud på under to millioner euro, altså under 15 millioner kroner. 

Ifølge Goal ønsker Wass ikke at misse den mulighed, som Atlético Madrid har præsenteret ham for. De spanske mestre har angiveligt tilbudt Wass en kontrakt frem til sommeren 2023, med en option på at forlænge til 2025, hvilket danskeren har sagt ja til.

Daniel Wass’ kontrakt med Valencia udløber dog først til juni, og derfor skal Atlético Madrid også blive enige med Valencia, hvis handlen skal realiseres her i januar. Og ifølge Goal er problemet, at Valencia-cheftræner José Bordalás har forsøgt at blokere Daniel Wass’ exit, idet Valencia ikke har været i stand til at finde en afløser for danskeren. Valencia har forhandlet med Celta Vigo om tyrkiske Okay Yukuslu, men klubberne er altså ikke enige, som tingene står nu.

Og ifølge Goal må Daniel Wass derfor enten vente på, at Valencia finder en afløser, eller at Atlético Madrid eventuelt forhøjer deres bud. Valencia kræver således mere for danskeren, men omvendt er klubben klar over, at det ikke er ideelt at beholde en spiller, der har kontraktudløb snart og ønsker at komme væk. 

Den spanske avis AS skrev onsdag, at Daniel Wass kunne finde på at strejke, hvis Valencia ikke vil lade ham skifte, men B.T. har torsdag skrevet, at dette næppe er korrekt.





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Lyngby BK – AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘En trøstepræmie af en turnering’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AaB spiller sig på førstepladsen