Medier om Danmark: ‘Ingen spor af Laudrups DNA’

I de spanske medier er der blandede reaktioner på det danske landsholds præstation mod Spanien.



Danmark kæmpede bravt, men måtte i sidste ende se sig slået af Spanien lørdag aften.

Lars Knudsens mandskab var da også spillet i bund i store dele af kampen – noget, kampstatistikkerne også viser. Danmark havde tre skud, mens Spanien havde 25. Og Spanien havde bolden i 61 procent af kampen mod Danmarks 39 procent.

I det store spanske medie Marca pointeres det også, at Danmark kom til kampen med et fokus på at stoppe Spaniens spil.

– Danmark ankom til Murcia som en art modgift. I denne generation er der ingen spor af Laudrups DNA – i stedet kommer de med dedikation og engagement. Det tætsiddende danske hold tillod ikke Spanien at tænke og kombinere sig igennem, som de ellers gerne vil, skriver Marca.

Også i AS pointeres det, at Danmark gik hårdt til spanierne.

– De første to gange, hvor Lamine Yamal rørte bolden, blev han tacklet. Det var en hensigtserklæring fra det danske hold, som havde søgt tilflugt i en 5-4-1 formation, der var afhængig af kontraangreb som deres eneste offensive våben, vurderer AS.

Til gengæld er der noget ros at spore hos avisen Mundo Deportivo.

– Danmark virkede friskere end Spanien. Praktisk talt i deres første offensive angreb – i en situation, hvor Laporte faldt i søvn – satte Dolberg Raya på prøve. Arsenal-målmanden lavede en rigtig god redning for at forhindre det første mål til gæsterne. Det var den bedste chance for danskerne, der spillede modigt uden at være bange for europamestrene, selvom de ikke udfordrede Raya i målet meget, lyder det fra Mundo Deportivo.

Schmeichel roses og kritiseres
Kasper Schmeichel var en af de danskere, der gjorde sig særligt bemærket. Han havde flere redninger, og af Sport kaldes han både danskernes bedste og “gigantiske Schmeichel”.

Men hos Marca kritiseres han også for sin handling ved målet: 

– De tre point kom i hus efter et skud fra distancen af Zubimendi, som gled under Schmeichels arm i det, der var hans eneste fejl. Hans far, Manchester United-legenden, må ikke have kunnet lide, hvad han så i den situation, skriver Marca.

Danmark skal i aktion igen tirsdag, hvor de møder Schweiz. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel