Tipsbladet i Brøndby.
Du kan næsten ikke sige Kasper Hjulmand uden også at sige Morten Wieghorst. Landstræneren og assistenttræneren hænger sammen i tykt og tyndt.
Duoen blev ansat for tre år siden, men efter VM-fadæsen var det kun Kasper Hjulmand, der forlængede sin aftale med DBU frem til efter VM i 2026. Men det betyder ikke, at han mister sin tro væbner på sidelinjen.
– Det ser rigtig godt ud. Jeg forventer, at vi bliver enige, for Morten er interesseret i at blive her, og vi vil også gerne. Så han fortsætter. Der er jeg ret sikker på, at vi finder ud af noget. Så det er rigtig godt, siger fodbolddirektør, Peter Møller, til Tipsbladet.
Og planen er ligesom med Kasper Hjulmand, at han fortsætter til på den anden side af VM 2026.
– De er et makkerpar de to. De hænger jo sammen. Jeg tror sågar også, at de sover sammen. De er glade for samarbejdet, og Kasper er glade for de opgaver, som Morten løser, og vi synes også, at han gør det supergodt som assistenttræner. Så jeg er ret overbevist om, at vi finder en løsning snart, siger Peter Møller.
DBU's fodbolddirektør vil ikke sætte en tidshorisont på forlængelsen, men noget kunne tyde på, at det ikke varer for evigt før end, man får de sidste detaljer på plads. Og dermed er man nået et stykke længere, end sidst Tipsbladet spurgte til Morten Wieghorsts fremtid.
– Vi vil meget gerne forlænge. Nu har vi taget Kasper i første omgang, og de hænger sammen som Dupont og Dupont, så jeg regner med, at han [Morten Wieghorst, red.] også gerne vil forlænge, sagde DBU's fodbolddirektør Peter Møller til Tipsbladet og den øvrige presse tilbage i juni.
51-årige Morten Wieghorst har været assistenttræner siden sommeren 2020. Han har tidligere været cheftræner i FC Nordsjælland, for U21-landsholdet samt i AGF og AaB. Cv'et byder også på roller som assistenttræner i FC Nordsjælland og Swansea.
Nu tyder alt altså på, at han forbliver assistenttræner på det danske herrelandshold frem til 2026.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Celtic er mester efter vildt drama
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KARAKTERER