Tipsbladet i Brøndby.
Du kan næsten ikke sige Kasper Hjulmand uden også at sige Morten Wieghorst. Landstræneren og assistenttræneren hænger sammen i tykt og tyndt.
Duoen blev ansat for tre år siden, men efter VM-fadæsen var det kun Kasper Hjulmand, der forlængede sin aftale med DBU frem til efter VM i 2026. Men det betyder ikke, at han mister sin tro væbner på sidelinjen.
– Det ser rigtig godt ud. Jeg forventer, at vi bliver enige, for Morten er interesseret i at blive her, og vi vil også gerne. Så han fortsætter. Der er jeg ret sikker på, at vi finder ud af noget. Så det er rigtig godt, siger fodbolddirektør, Peter Møller, til Tipsbladet.
Og planen er ligesom med Kasper Hjulmand, at han fortsætter til på den anden side af VM 2026.
– De er et makkerpar de to. De hænger jo sammen. Jeg tror sågar også, at de sover sammen. De er glade for samarbejdet, og Kasper er glade for de opgaver, som Morten løser, og vi synes også, at han gør det supergodt som assistenttræner. Så jeg er ret overbevist om, at vi finder en løsning snart, siger Peter Møller.
DBU's fodbolddirektør vil ikke sætte en tidshorisont på forlængelsen, men noget kunne tyde på, at det ikke varer for evigt før end, man får de sidste detaljer på plads. Og dermed er man nået et stykke længere, end sidst Tipsbladet spurgte til Morten Wieghorsts fremtid.
– Vi vil meget gerne forlænge. Nu har vi taget Kasper i første omgang, og de hænger sammen som Dupont og Dupont, så jeg regner med, at han [Morten Wieghorst, red.] også gerne vil forlænge, sagde DBU's fodbolddirektør Peter Møller til Tipsbladet og den øvrige presse tilbage i juni.
51-årige Morten Wieghorst har været assistenttræner siden sommeren 2020. Han har tidligere været cheftræner i FC Nordsjælland, for U21-landsholdet samt i AGF og AaB. Cv'et byder også på roller som assistenttræner i FC Nordsjælland og Swansea.
Nu tyder alt altså på, at han forbliver assistenttræner på det danske herrelandshold frem til 2026.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Franco Baresi er død
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT