Meget tæt på ny aftale med Morten Wieghorst

Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, fortæller til Tipsbladet, at man er meget tæt på en forlængelse med Morten Wieghorst.



Tipsbladet i Brøndby.

Du kan næsten ikke sige Kasper Hjulmand uden også at sige Morten Wieghorst. Landstræneren og assistenttræneren hænger sammen i tykt og tyndt.

Duoen blev ansat for tre år siden, men efter VM-fadæsen var det kun Kasper Hjulmand, der forlængede sin aftale med DBU frem til efter VM i 2026. Men det betyder ikke, at han mister sin tro væbner på sidelinjen.

– Det ser rigtig godt ud. Jeg forventer, at vi bliver enige, for Morten er interesseret i at blive her, og vi vil også gerne. Så han fortsætter. Der er jeg ret sikker på, at vi finder ud af noget. Så det er rigtig godt, siger fodbolddirektør, Peter Møller, til Tipsbladet.

Og planen er ligesom med Kasper Hjulmand, at han fortsætter til på den anden side af VM 2026.

– De er et makkerpar de to. De hænger jo sammen. Jeg tror sågar også, at de sover sammen. De er glade for samarbejdet, og Kasper er glade for de opgaver, som Morten løser, og vi synes også, at han gør det supergodt som assistenttræner. Så jeg er ret overbevist om, at vi finder en løsning snart, siger Peter Møller.

DBU's fodbolddirektør vil ikke sætte en tidshorisont på forlængelsen, men noget kunne tyde på, at det ikke varer for evigt før end, man får de sidste detaljer på plads. Og dermed er man nået et stykke længere, end sidst Tipsbladet spurgte til Morten Wieghorsts fremtid.

– Vi vil meget gerne forlænge. Nu har vi taget Kasper i første omgang, og de hænger sammen som Dupont og Dupont, så jeg regner med, at han [Morten Wieghorst, red.] også gerne vil forlænge, sagde DBU's fodbolddirektør Peter Møller til Tipsbladet og den øvrige presse tilbage i juni.

51-årige Morten Wieghorst har været assistenttræner siden sommeren 2020. Han har tidligere været cheftræner i FC Nordsjælland, for U21-landsholdet samt i AGF og AaB. Cv'et byder også på roller som assistenttræner i FC Nordsjælland og Swansea.

Nu tyder alt altså på, at han forbliver assistenttræner på det danske herrelandshold frem til 2026.






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jess Thorup fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’