Messi forsvarede rødhåret spiller efter drilleri

Alexis Mac Allister trænede i 2019 med Lionel Messi på det argentinske landshold, og her blev Brighton-spilleren bakket op af superstjernen, da holdkammeraterne drillede ham for hans hårfarve.



Alexis Mac Allister er ikke det mest argentinske navn, men Brighton-midtbanespilleren er født i Santa Rosa og spillede i 2019 to landskampe for Argentina. 

Og i et interview med The Athletic har Mac Allister nu udtalt sig om mødet med den syvdobbelte Ballon d’Or-vinder, Lionel Messi. 

– Jeg var rød i hovedet, fuldstændigt rød. Jeg havde ikke engang lyst til at sige hej. Jeg var virkelig nervøs for bare at møde en af verdens bedste spillere. Men det var selvfølgelig fantastisk. Det er noget, jeg ikke kommer til at glemme. Det var magisk, da min far spillede med Maradona, og at jeg fik muligheden for at træne med Messi. Vi er meget stolte over det, lyder det således fra Alexis Mac Allister. 

Alexis Mac Allisters familie har irske aner, og Brighton-spillerens far var helt rødhåret. Alexis Mac Allister har også selv rødligt hår, hvilket de andre spillere på det argentinske landshold lavede sjov med på træningsbanen.

– Jeg kan huske, at alle kaldte mig ‘colo’, hvilket betyder ‘ginger’ i Argentina. Jeg brød mig ikke rigtigt om det, og det sagde han [Messi, red.] til de andre spillere. ‘Han kan ikke lide at blive kaldt colo, så lad være med at kalde ham det’. 

Den 23-årige Alexis Mac Allister blev i 2019 solgt fra Argentinos Juniors til Brighton, og Brighton-spilleren har også repræsenteret Boca Juniors som lejesvend. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tyrkiet – USA

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham