Messi forsvarede rødhåret spiller efter drilleri

Alexis Mac Allister trænede i 2019 med Lionel Messi på det argentinske landshold, og her blev Brighton-spilleren bakket op af superstjernen, da holdkammeraterne drillede ham for hans hårfarve.



Alexis Mac Allister er ikke det mest argentinske navn, men Brighton-midtbanespilleren er født i Santa Rosa og spillede i 2019 to landskampe for Argentina. 

Og i et interview med The Athletic har Mac Allister nu udtalt sig om mødet med den syvdobbelte Ballon d’Or-vinder, Lionel Messi. 

– Jeg var rød i hovedet, fuldstændigt rød. Jeg havde ikke engang lyst til at sige hej. Jeg var virkelig nervøs for bare at møde en af verdens bedste spillere. Men det var selvfølgelig fantastisk. Det er noget, jeg ikke kommer til at glemme. Det var magisk, da min far spillede med Maradona, og at jeg fik muligheden for at træne med Messi. Vi er meget stolte over det, lyder det således fra Alexis Mac Allister. 

Alexis Mac Allisters familie har irske aner, og Brighton-spillerens far var helt rødhåret. Alexis Mac Allister har også selv rødligt hår, hvilket de andre spillere på det argentinske landshold lavede sjov med på træningsbanen.

– Jeg kan huske, at alle kaldte mig ‘colo’, hvilket betyder ‘ginger’ i Argentina. Jeg brød mig ikke rigtigt om det, og det sagde han [Messi, red.] til de andre spillere. ‘Han kan ikke lide at blive kaldt colo, så lad være med at kalde ham det’. 

Den 23-årige Alexis Mac Allister blev i 2019 solgt fra Argentinos Juniors til Brighton, og Brighton-spilleren har også repræsenteret Boca Juniors som lejesvend. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Fransk klub overvejer Victor Bak



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK