Verdensmestrene fra Argentina hentede i nat en historisk 1-0-sejr ude mod Brasilien, men efter sejren på Maracanã var Lionel Messi alligevel i blandet humør.
Kampen i Rio de Janeiro blev nemlig præget af uroligheder på tribunen, idet det brasilianske politi gik hårdt til de argentinske fans.
– Dette hold fortsætter med at skrive historie. En stor sejr på Maracanã, selvom den blev præget af endnu en argentinsk undertrykkelse i Brasilien. Dette kan ikke tolereres. Det er vanvittigt, og det skal stoppe nu!! lyder det på Instagram fra Lionel Messi.
Opgøret mellem Brasilien og Argentina blev udskudt en halv time på grund af sammenstødene mellem politiet og de argentinske fans.
Brasilianske og argentinske fans endte i slagsmål bag det ene mål, da nationalmelodierne blev afspillet, hvilket fik politiet til at trække knipler mod de argentinske tilhængere. Visse af de besøgende fans reagerede herefter ved at rive sæder løs og kaste dem efter politiet.
En blodig argentinsk fan lå på banen, før han blev båret ud på en båre. Det argentinske hold, anført af Lionel Messi, bevægede sig ud til tribunen for at få situationen under kontrol.
– Det var skidt, for vi så, hvordan de tæskede folk. Ligesom i Libertadores-finalen undertrykte politiet igen folk med deres knipler. Der var spillere, som havde familiemedlemmer derovre, lød det, ifølge Reuters, fra Lionel Messi, efter kampen.
Nederlaget til Argentina var Brasiliens første hjemmebanenederlag nogensinde i en VM-kvalifikationskamp.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
MEDIE