Verdensmestrene fra Argentina hentede i nat en historisk 1-0-sejr ude mod Brasilien, men efter sejren på Maracanã var Lionel Messi alligevel i blandet humør.
Kampen i Rio de Janeiro blev nemlig præget af uroligheder på tribunen, idet det brasilianske politi gik hårdt til de argentinske fans.
– Dette hold fortsætter med at skrive historie. En stor sejr på Maracanã, selvom den blev præget af endnu en argentinsk undertrykkelse i Brasilien. Dette kan ikke tolereres. Det er vanvittigt, og det skal stoppe nu!! lyder det på Instagram fra Lionel Messi.
Opgøret mellem Brasilien og Argentina blev udskudt en halv time på grund af sammenstødene mellem politiet og de argentinske fans.
Brasilianske og argentinske fans endte i slagsmål bag det ene mål, da nationalmelodierne blev afspillet, hvilket fik politiet til at trække knipler mod de argentinske tilhængere. Visse af de besøgende fans reagerede herefter ved at rive sæder løs og kaste dem efter politiet.
En blodig argentinsk fan lå på banen, før han blev båret ud på en båre. Det argentinske hold, anført af Lionel Messi, bevægede sig ud til tribunen for at få situationen under kontrol.
– Det var skidt, for vi så, hvordan de tæskede folk. Ligesom i Libertadores-finalen undertrykte politiet igen folk med deres knipler. Der var spillere, som havde familiemedlemmer derovre, lød det, ifølge Reuters, fra Lionel Messi, efter kampen.
Nederlaget til Argentina var Brasiliens første hjemmebanenederlag nogensinde i en VM-kvalifikationskamp.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER