Verdensmestrene fra Argentina hentede i nat en historisk 1-0-sejr ude mod Brasilien, men efter sejren på Maracanã var Lionel Messi alligevel i blandet humør.
Kampen i Rio de Janeiro blev nemlig præget af uroligheder på tribunen, idet det brasilianske politi gik hårdt til de argentinske fans.
– Dette hold fortsætter med at skrive historie. En stor sejr på Maracanã, selvom den blev præget af endnu en argentinsk undertrykkelse i Brasilien. Dette kan ikke tolereres. Det er vanvittigt, og det skal stoppe nu!! lyder det på Instagram fra Lionel Messi.
Opgøret mellem Brasilien og Argentina blev udskudt en halv time på grund af sammenstødene mellem politiet og de argentinske fans.
Brasilianske og argentinske fans endte i slagsmål bag det ene mål, da nationalmelodierne blev afspillet, hvilket fik politiet til at trække knipler mod de argentinske tilhængere. Visse af de besøgende fans reagerede herefter ved at rive sæder løs og kaste dem efter politiet.
En blodig argentinsk fan lå på banen, før han blev båret ud på en båre. Det argentinske hold, anført af Lionel Messi, bevægede sig ud til tribunen for at få situationen under kontrol.
– Det var skidt, for vi så, hvordan de tæskede folk. Ligesom i Libertadores-finalen undertrykte politiet igen folk med deres knipler. Der var spillere, som havde familiemedlemmer derovre, lød det, ifølge Reuters, fra Lionel Messi, efter kampen.
Nederlaget til Argentina var Brasiliens første hjemmebanenederlag nogensinde i en VM-kvalifikationskamp.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
Klar besked om AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT