Messi raser: Det er vanvittigt, og det skal stoppe

Efter nattens 1-0-sejr over Brasilien har Lionel Messi anklaget det brasilianske politi for undertrykkelse og overdreven brutalitet mod de argentinske fans.



Verdensmestrene fra Argentina hentede i nat en historisk 1-0-sejr ude mod Brasilien, men efter sejren på Maracanã var Lionel Messi alligevel i blandet humør. 

Kampen i Rio de Janeiro blev nemlig præget af uroligheder på tribunen, idet det brasilianske politi gik hårdt til de argentinske fans. 

– Dette hold fortsætter med at skrive historie. En stor sejr på Maracanã, selvom den blev præget af endnu en argentinsk undertrykkelse i Brasilien. Dette kan ikke tolereres. Det er vanvittigt, og det skal stoppe nu!! lyder det på Instagram fra Lionel Messi. 

Opgøret mellem Brasilien og Argentina blev udskudt en halv time på grund af sammenstødene mellem politiet og de argentinske fans. 

Brasilianske og argentinske fans endte i slagsmål bag det ene mål, da nationalmelodierne blev afspillet, hvilket fik politiet til at trække knipler mod de argentinske tilhængere. Visse af de besøgende fans reagerede herefter ved at rive sæder løs og kaste dem efter politiet. 

En blodig argentinsk fan lå på banen, før han blev båret ud på en båre. Det argentinske hold, anført af Lionel Messi, bevægede sig ud til tribunen for at få situationen under kontrol. 

– Det var skidt, for vi så, hvordan de tæskede folk. Ligesom i Libertadores-finalen undertrykte politiet igen folk med deres knipler. Der var spillere, som havde familiemedlemmer derovre, lød det, ifølge Reuters, fra Lionel Messi, efter kampen. 

Nederlaget til Argentina var Brasiliens første hjemmebanenederlag nogensinde i en VM-kvalifikationskamp. 







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Australien – Egypten

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Crazy transfer: City køber Anderson

Tullberg teaser for transfer

Spanien – Østrig

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien