Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.
Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.
– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.
– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.
Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.
– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.
Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.
Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.
Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.
– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.
– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.
– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.
Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Her skal Sepp Piontek begraves
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Ny hooliganpakke er vedtaget
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE