– Mika Biereth føler sig meget dansk

Mika Biereth har altid følt sig mest dansk, siger Brian Riemer og roser angriberen for at være fodboldklog.



Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.

Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.

– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.

– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.

Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.

– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.

Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.

Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.

Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.

– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.

– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.

– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.

Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’