– Mika Biereth føler sig meget dansk

Mika Biereth har altid følt sig mest dansk, siger Brian Riemer og roser angriberen for at være fodboldklog.



Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.

Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.

– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.

– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.

Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.

– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.

Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.

Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.

Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.

– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.

– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.

– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.

Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud