Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.
Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.
– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.
– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.
Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.
– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.
Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.
Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.
Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.
– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.
– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.
– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.
Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United