– Mika Biereth føler sig meget dansk

Mika Biereth har altid følt sig mest dansk, siger Brian Riemer og roser angriberen for at være fodboldklog.



Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.

Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.

– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.

– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.

Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.

– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.

Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.

Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.

Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.

– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.

– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.

– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.

Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.

/ritzau/





“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Bliver det Chido Obis store chance?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

– De lignede lort!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer færdig

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

‘Sur over Brøndby-transfer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Legende med chokmelding

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’