– Mika Biereth føler sig meget dansk

Mika Biereth har altid følt sig mest dansk, siger Brian Riemer og roser angriberen for at være fodboldklog.



Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.

Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.

– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.

– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.

Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.

– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.

Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.

Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.

Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.

– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.

– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.

– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.

Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.

/ritzau/





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Den første i næsten 40 år

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

OB straffer angriber

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Kærlige beskeder vælter ind

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Færdig i FC Midtjylland?

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne