Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.
Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.
– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.
– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.
Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.
– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.
Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.
Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.
Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.
– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.
– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.
– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.
Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Riemer melder stjerne klar
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Senegal har appelleret vild dom
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Av, FCK! Her er de værst af alle
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere