Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.
Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.
– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.
– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.
Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.
– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.
Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.
Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.
Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.
– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.
– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.
– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.
Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Sean Dyche fyret
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER