– Mika Biereth føler sig meget dansk

Mika Biereth har altid følt sig mest dansk, siger Brian Riemer og roser angriberen for at være fodboldklog.



Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.

Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.

– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.

– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.

Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.

– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.

Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.

Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.

Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.

– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.

– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.

– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.

Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.

/ritzau/





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

OB – FC Fredericia

Viborg FF – AGF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Afslører særlig Thomas Frank-detalje