Fodboldlandstræner Brian Riemer har aldrig følt sig usikker på, om angrebskometen Mika Biereth kunne finde på at fravælge det danske landshold til fordel for en af de tre andre muligheder, han potentielt har.
Det siger Brian Riemer, efter at han tirsdag udtog Biereth til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Den formstærke angriber er født og opvokset i England, men qua sine forældres baggrunde kunne han foruden England og Danmark også vælge at stille op for Tyskland eller Bosnien-Hercegovina.
– Jeg har ikke haft indtrykket af, at han har været i tvivl på noget tidspunkt.
– Jeg ved, at han føler sig meget dansk, og at hans danske del af familien er en vigtig del af familien. Jeg ved, at det har været hans drøm at gøre familien stolt ved at repræsentere Danmark. Selv om han er vokset op i London, har han boet i et bosnisk-dansk hjem, siger Brian Riemer.
Indimellem må angriberen slå over i engelsk, når han taler med Brian Riemer.
– Han taler dansk og forstår alt dansk. Når han skal forklare et eller andet, kan han godt slå over i engelsk for at være mere præcis, fordi han ikke taler så meget dansk til daglig, siger landstræneren.
Mika Biereth har tidligere repræsenteret de danske ungdomslandshold. Han er låst til Danmarks A-landshold, hvis han får spilletid mod Portugal.
Mika Biereth er den måske mest formstærke danske fodboldspiller i øjeblikket. Efter skiftet fra østrigske Sturm Graz til franske AS Monaco i januar, har han scoret 10 mål i 11 kampe.
Landstræneren var selv på plads og overværede Biereth score hattrick i en ligakamp. Foruden målnæsen noterede Riemer også, at den kropsstærke angriber bevæger sig klogt rundt på banen, før han til sidst havner i en farlig position.
– Jeg har fra start været overbevist om, at han kan være løsningen på mange ting. Det handler ikke kun om at score mål, men også om præstationer. Han har overbevist mig på flere niveauer, men målene er ikke nogen bagdel for ham.
– Når jeg ser ham spille, er det tydeligt, at hans spidskompetence er evnen til at forstå spillet. Han er dygtig til at placere sig inde i feltet og ude på banen, og han er vanvittig dygtig til at finde de rum, hvor han kan gøre sig selv farlig. Det er nogle vigtige kompetencer for en angriber.
– Da han skiftede til Monaco, var vi alle usikre på, om han kunne overføre sit spil fra Sturm Graz og leve op til forventningerne, og det må vi så sige, at han kunne, siger Brian Riemer.
Nations League-kvartfinalerne mod Portugal spilles 20. og 23. marts. Biereth skal blandt andre kæmpe med Rasmus Højlund, Jonas Wind og Conrad Harder om pladsen som spidsangriber.
/ritzau/
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
INTERVIEW
– Det er lort!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG